عمر بن عبدالعزیز

عمر بن عبدالعزیز

ابن اثیر می گوید:
“ضایع ساختن نماز توسط بنی امیه به این شکل بود که آنها نماز را به آخر وقت موکول می کردند و آداب آن را به جا نمی آوردند.”
9. 2 بیماری و مرگ انس بن مالک
درباره بیماری و مرگ انس بن مالک روایات و سخنان متعددی در کتاب های تاریخی وارد شده است و افراد نظرات متفاوتی در مورد این مساله عنوان کرده اند. در این بخش نظرات مختلف را در مورد بیماری، زمان و مکان مرگ انس بن بررسی خواهیم نمود.
1. 9. 2 بیماری
احمد بن صالح عجلی می گوید:
“تنها دو نفر از صحابه بودند که به بیماری خاصی مبتلا شدند یکی معیقیب که به جذام مبتلا گشت و دوم انس بن مالک که به بیماری پیسی مبتلا شد. “
هنگام بیماری به او گفته شد: برایت طبیب بیاوریم؟ گفت: طبیب بیشتر مرا مریض می کند و هنگام احتضار می گفت:
“به من تلقین کنید تا تهلیل بگویم. “
اما هرگز نتوانست ذکر “لا اله الا الله” را بگوید تا اینکه از دنیا رفت.
همچنان که گذشت بیماری پیسی او را پیش از این امیر المومنین (علیه السلام) از خدا خواسته بود. زیرا وی به راحتی بزرگترین حادثه زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را انکار کرد.
2. 9. 2 زمان و مکان وفات
در زمان وفات انس بن مالک اختلاف وجود دارد. برخی گفته اند در سال 91 وفات یافته است. برخی نیز سال 92 یا 93 را به عنوان سال مرگ انس اعلام کرده اند. اما اکثریت قائلند که انس در سال 93 از دنیا رفته است.
انس بن مالک قبل از مرگ خود وصیتی دارد که ثابت بنانی آن را چنین نقل نموده است:
“انس بسته ای را به من نشان داد و گفت: این تار مویی از موهای رسول خدا است آن را در زیر زبانم بگذارید و ما این کار را کردیم تا اینکه از دنیا رفت و هنگام دفن نیز در دهانش بود.”
محمد بن سیرین نقل می کند :
” انس وصیت کرده بود تا من او را غسل داده و بر جنازه اش نماز بخوانم. اما من در زندان بودم. اطرافیان انس با حاکم بصره سخن گفتند تا من از زندان آزاد شده و وصیت انس بن مالک را اجرا نمودم.”
از حمید طویل نقل شده که در کفن او مویی از موهای رسول خدا و کیسه ای از مشک وجود داشت.
در مورد مکان فوت انس نیز اختلاف است. برخی چون ابن سعد می گویند در قصرش در طائف از دنیا رفت.
عبدالله بن یزید هذلی معتقد است که او در بصره از دنیا رفته است.
اما به نظر می رسد صحیح ترین قول این باشد که انس بن مالک آخرین صحابه رسول خدا بود که در بصره از دنیا رفت. موقع مرگ در قصرش در طف دو فرسخی بصره بود. همانجا غسل داده شد و نمازش را خواندند و در همان قصر نیز دفن شد.
با توجه به اینکه قصر وی در طف نزدیکی بصره بوده است، احتمال دارد که سخن ابن سعد نیز تصحیفی از همین طف باشد که به اشتباه طائف نوشته شده است و این صحیح تر است. زیرا بیشتر گزارش ها از ساکن شدن انس در بصره حکایت دارد.
در حال حاضر نیز قبر وی در بصره قرار دارد. البته بعد از اشغال عراق توسط آمریکا و انگلیس قبر این صحابه رسول خدا به خرابه تبدیل شده است.
فصل سوم
جایگاه احادیث انس بن مالک در مکتب خلفا و مکتب اهل بیت
بعد از رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و بیعت مردم با خلیفه اول، جریانی پدید آمد که سبب عدم نگارش احادیث پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) شد. منع تدوین و کتابت حدیث توسط خلیفه دوم به عنوان سیاست رسمی خلیلفه شناخته شد. بی توجهی به نگارش حدیث ادامه داشت و بعد از روی کار آمدن عمر بن عبدالعزیز این سیاست از بین رفت.
بعد از لغو منع کتابت حدیث طرفداران مکتب خلفا به علت عدم دسترسی مستقیم به احادیث نبوی ناچار شدند به احادیث صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) مراجعه کنند تا بتوانند از سنت و سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بیشترین استفاده را ببرند. لذا یکی از این افراد انس بن مالک بود. چون به گفته خودش ده سال خدمتکار پیامبر بوده و در همه جریانات در کنار حضرت حضور داشت. هرچند انس در زمان حکومت امام علی (علیه السلام) خود را به خود فراموشی زد و حدیث غدیر را کتمان کرد اما بسیاری از احادیث پیامبر را در شش حوزه تفسیر، فقه، اخلاق، مسائل اعتقادی، تاریخ ، سیره و تبیین مقام و جایگاه (ذکر فضایل) شفاهی و کتبی در اختیار پیروان مکتب خلفا گذاشت و از آنجا که اهل سنت معتق

Share