عفت و پاکدامنی

عفت و پاکدامنی

2-جایگاه متعادل عملی( رفتاری )
هر انسانی در فطرت خود به سوی کمال توجه دارد و اسلام شیوه های عملی و راه های رسیدن به اهداف و مقاصد عالی و کسب ارزش های انسانی را در مرد و زن یکسان قرار داده و آن را فوق مرحله جنسی می داند. بدین روی بدون در نظر گرفتن جنسیت، امکان حرکت در این مسیر برای همگان به صورت فردی یا جمعی وجود دارد. برخی از این رفتارها عبارتند از:
2-1-اعمال متعادل فردی
اعمال و رفتاری که خداوند تبارک و تعالی همه انسان ها را بدون محدودیت جنسیت به کمال دعوت و راهنمایی می فرماید، فراوانندکه در این قسمت به عنوان نمونه به چند مورد اشاره می گردد:
2-1-1-ایمان توأم با علم
خداوند تبارک و تعالی پیامبران را یکی پس از دیگری فرستاد تا به انسان ها کتاب و حکمت بیاموزند «کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولًا مِّنکُمْ یَتْلُواْ عَلَیْکُمْ ءَایَاتِنَا وَ یُزَکِّیکُمْ وَ یُعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَ الحِْکْمَهَ وَ یُعَلِّمُکُم مَّا لَمْ تَکُونُواْ تَعْلَمُون‏»و آن ها را به طور یکسان – بدون در نظر گرفتن جنسیت- به دین دعوت نماید. افرادی که در مقابل دعوت آن ها سر تسلیم فرود آوردند و به فراگیری علم و دانش در کنار ایمان و اعتقاد به خداوند پرداختند، توانستند به مرحله رشد و کسب درجات عالیه نائل گردند. « . .یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنکُمْ وَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ. .»و نسبت به یکدیگر برتری جویند« . . هَلْ یَسْتَوِى الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُون‏ . .»
2-1-2- عمل صالح به همراه ایمان
قرآن کریم شرط قبولی اعمال را ایمان می داند و زن یا مرد بودن را معیار سنجش رفتار قرار نمی دهد«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثىَ‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوهً طَیِّبَهً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُون‏»بلکه پیشی گرفتن در انجام عمل صالح را سبب تقرب به درگاه الهی معرفی می نماید«وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ. أُوْلَئکَ الْمُقَرَّبُون‏ »
2-1-3-مسلمان بودن
زنان و مردانی که در رفتار و عمل خویش تسلیم امر خداوند می باشند«إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ . . . أَعَدَّ اللَّهُ لهَُم مَّغْفِرَهً . . »شامل مغفرت الهی می شوند.
2-1-4-عابد بودن
خداوند تبارک و تعالی انسان ها را به پرستش خود دعوت می نماید «وَ مَا خَلَقْتُ الجِْنَّ وَ الْانسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون‏»تا به راه راست هدایت شوند«وَ أَنِ اعْبُدُونىِ هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیم‏ »در این میان فرقی میان زن و مرد نیست. زنان و مردانی که از یک نوع و از یک جوهرند، نامشان انسان است و هرگاه رسیدن به درجه ای از کمال برای یک صنف میسر و مقدور است برای صنف دیگر نیز میسور و ممکن است و کمالات معنوی و روحی از طریق عبادات و اطاعت و فرمانبرداری در انسان محقق می شود.
2-1-5-قنوت و التزام به اطاعت خداوند
کسانی که همواره توجه به اعمال صالح دارند و دعا کننده اند، انسان هایی که در طاعات الهی مداومت می ورزند،«… وَ الْقَانِتِینَ وَ الْقَانِتَاتِ..» بدون در نظر گرفتن جنسیت مشمول رحمت و مغفرت الهی می باشند.
2-1-6-صائم بودن
کسانی که برای خدا روزه دارند و دهان از طعام فرو می بندند. «.. وَ الصَّائمِینَ وَ الصَّائمَاتِ. . » اعم از زن و مرد در پیشگاه الهی دارای اجر عظیمی هستند.«. . . وَ أَجْرًا عَظِیمًا »
2-1-7-عدل و احسان
خداوند همه انسان ها اعم از زن و مرد را به عدل و احسان فرمان می دهد «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْاحْسَانِ. . .»
2-2-اعمال متعادل جمعی
اعمال جمعی و با منفعت عمومی همه انسان اعم از زنان و مردان را به اهداف عالیه می رساند و دین مبین اسلام بانوان و مردان را بدون در نظر گرفتن جنسیت به سوی انجام ان دعوت نموده است. در این جا به برخی از آن ها اشاره می شود:
2-2-1-صدقه دادن
تمام افرادی که در راه خدا صدقه می دهند.«.. ِ وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقَت‏…» تا نیازهای مالی جامعه برطرف شود، مشمول مغفرت خداوند تبارک و تعالی می شوند.«. . أَعَدَّ اللَّهُ لهَُم مَّغْفِرَهً . . »
2-2-2-عفت و پاکدامنی
انسان ها اعم از زن و مرد موظفند پاکدامن باشند.«.. وَ الحَْافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحَفِظَتِ ..» تا جامعه سالم بماند.
2-2-3-قبول مسئولیت

Share