عربستان سعودی

عربستان سعودی

به اعتقاد کارشناسان، پس از فروپاشی شوروی و ایجاد جمهوری‌های تازه استقلال‌یافته در منطقه، تلاش برای گسترش وهابیت از سوی برخی محافل خارجی شدت گرفته است. به باور کارشناسان، یکی از مهم‌ترین علل گسترش وهابیت، کمک‌های مالی است که موجب جذب مردم به وهابیت می‌شود. تا جایی که بعضی مساجد، محل فعالیت آشکار وهابیان است.
وهابیت در کویت
بیش ار سی درصد از جمعیت کویت را شیعیان تشکیل می‌دهند. وهابیان از طریق نفوذ در ساختار فرهنگی کویت مانند مدارس دولتی و دانشگاه‌ها توانستند محموعه‌ای از سلفی‌ها و وهابی‌ها را برای حضور در پارلمان کویت آماده کنند. آن‌ها از سال 1992 اکثریت کرسی‌های پارلمانی کویت را در اختیار داشتند. اما سرانجام با تحریم انتخابات اخیر کویت نتوانستند به پارلمان جدید راه یابند و این مسأله به سود شیعیان کویت تمام شد.
وهابیت در لبنان
یکی از کانون‌های مهم فعالیت وهابی‌ها، شهر طرابلس در شمال لبنان است. آن‌ها با نفوذ به مناطق باب التبانه، سلفی‌گری وهابیت را در این شهر گسترش دادند. درگیری‌های دو سال گذشته میان علویان ساکن جبل محسن و سلفی‌های ساکن باب التبانه، ثمره‌ی سرمایه‌گذاری فرهنگ وهابی‌ها در شهر طرابلس بوده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که اغلب سنی‌های ساکن شهر طرابلس، در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس به کار اشتغال دارند و از توان مالی بسیار بالایی در مقایسه با علوی‌های جبل محسن برخوردارند. نخستین هدف وهابی‌های سعودی، زمینه‌سازی برای ایجاد جنگ مذهبی میان شیعیان و سنیان لبنان و در نهایت، حذف شیعیان از مشارکت در تصمیم‌گیری‌های کلان مالی است.
وهابیت در مالی
تاریخ دقیق ورود وهابیت به کشور مالی، مشخص نیست؛ ولی می‌توان آن را در فاصله‌ی سال‌های 1950 تا 1960م. تخمین زد که به تدریج به آن کشور وارد شد. حجاجی که از مکه می‌آمدند و به وهابیت گرایش داشتند، به مردم می‌گفتند: «شما مسلمان نیستید؛ برای این‌که از امام‌هایی که پیر هستند و فقط به اذکار مشغولند اطاعت می‌کنید.»
مالی‌ها در یک مسجد و به امامت یک نفر نماز می‌خواندند و این‌که چه کسی و به چه نحوی و چگونه نماز می‌خواند، مسأله‌ای نبود و به همین علت، اتحاد بینشان به راحتی خدشه‌دار نمی‌شد و استقبال چندانی از وهابیت نشد. حتی در میان مسلمانان اختلاف در گرفت و تعدادی از مغازه‌های وهابی به آتش کشیده و چند نفر از آن‌ها نیز کشته شدند.
دلیل اصلی وجود وهابیت در کشور مالی، کمک‌های خارجی عربستان سعودی بود. اولین اقدام آن‌ها، ساخت مسجدی در اطراف باماکو در محله‌ای به نام بابالامه بود. سعودی‌ها، حتی برای جلب و ادای نماز در این مسجد، مساعدت‌های مالی و بعد از آن نیز مسجد دیگری در محله‌ی کاترابوگو بنا کردند.
در سال 1960م. عربستان به وهابیان مالی، کمک‌های بسیاری نمود و کلیه‌ی امکانات لازم را در اختیارشان جهت تغییر وضع آن‌ها قرار داد و به تدریج مدارس و مساجد زیادی ایجاد کرد که با این کار فشار عربستان سعودی، موجب تغییر وضعیت وهابیت در آن‌جا شد. آن‌ها توانستند در سال 1941، «الجمعیه مالی لاِتحاد و تقدم الاسلام» را در جهت ایجاد وحدت و پیشرفت اسلام تأسیس کنند. این انجمن توسط دولت نیز به رسمیت شناخته شد و همین انجمن است که به (AMUPI) معروف است و کلیه امور مسلمین را زیر نظر و هدایت قرار داده است.
امروزه وهابیان مالی، در حوزه‌های زیر فعالیت می‌کنند.
1) سیاست ازدیاد مساجد در کل کشور
2) تأسیس مدارس وهابی و اهدای کتب خاص و پرداخت حقوق معلمان این مدارس
3) ارسال مبلغ‌هایی به دورترین نقاط کشور با امکانات لازم
4) اعطای بورسیه فقط به دانش آموزان مدارس وهابی
5) اعزام افراد مسن با نفوذ به عربستان برای مشاهده‌ی به اصطلاح اسلام حقیقی که چیزی جز مرام فرقه وهابیت نیست.
دستوراتی نیز جهت به ثمر رسیدن برنامه‌های فوق الذکر به اجرا گذاشته شده است.
الف) وهابیان حق خواندن نماز در غیر از مساجد خود و یا به امامت غیر وهابی را ندارند.
ب) اختصاص عنوان «اهل السنه فقط» برای وهابیان. آن‌ها از هم‌مسلکان خود می‌خواهند که آن‌ها را اهل السنه خطاب کنند نه وهابی.

Share