سبز اندیشان امروز

«صدای من» نخستین دستگاه مترجم زبان اشاره

my voice

مشکلات ارتباطی زیادی میان ناشنوایان و افراد شنوا هست که واسه شکستن اون از زبون اشاره استفاده می شه؛ اما هنوز خیلی از افراد در حرکات دست و سر جوری متبحر نیستن؛از این رو گروهی از دانشجویان دانشگاه هوستون با همکاری یه محقق ایرونی دستگاهی ساخته ان که می تونه این مشکل رو برطرف کنه.

این تیم دانشجویی با نظارت دکتر فرخ عطارزاده، دانشیار مهندسی فناوری دانشگاه هوستون دست به ساخت نمونه پیش ساخت دستگاه «صدای من» (MyVoice) زده ان که به خوانش زبون اشاره و ترجمه حرکات اون به واژگان صوتی می پردازه.

این دستگاه تازگیا در میان بقیه پروژه های دانشجویی موفق به کسب مقام اول در نشست هرساله انجمن آموزش مهندسی آمریکا شده.

این دستگاه دستی شامل یه میکروفون، بلندگو، تخته موجد صدا، دوربین و مانیتوره.

به محض پردازش حرکات، دستگاه «صدای من» به ترجمه اونا در فضا با یه صدای الکترونیکی می پردازه. همینطوری این دستگاه قادر به ثبت صدای آدم و ترجمه اون به شکل زبون اشاره و نمایش اون روی نمایشگر دستگاه هم هست.

این طراحان با بررسی رقابت های پیش روی جامعه ناشنوایان واسه رابطه با بقیه و درک زبون اشاره دست به ساخت این دستگاه زده ان.

به گفته محققان، بزرگترین رقابت پیش روی اونا نمونه ورداری پایگاه داده ای از تصاویر زبون اشاره بود که از ۲۰۰ تا ۳۰۰ تصویر واسه هر نشونه برخورداره.

دکتر عطارزاده میگه: ما به این همکاری با جامعه از راه دستگاه «صدای من» که سد میان جامعه ناشنوا و عموم رو شکسته س، افتخار می کنیم.

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *