شورای همکاری خلیج فارس

نذیر حسین، شاگرد اسماعیل دهلوی محسوب می‌شد. وی فتواهایی در زمینه‌ی عقاید وهابی ابراز داشت که محمد عبدالرحمن حنفی، رساله «سیف الابرار» را در برابر سخنان او نوشته است. تعدادی از دیگر شخصیت‌های هندوستان که از سوی عربستان حمایت می‌شدند، عبارتند از: «مولانا میان ندوی»، «مولانا محمد سالم»، «سید سعید احمد اکبر آبادی»، «مولانا اسعد مدنی»، «مولانا منت الله رحمانی»، «مفتی محمود الحسینی»، «مظفر الحسینی» و «مولانا محمد یونس».
مدارس دینی و حوزه‌های علمیه‌ی هندوستان که زیر نظر وهابیت است، عبارتند از: «دارالعلوم» دیوبند، «ندوه العلماء» لکهنو، «مظاهر العلوم» در ساهارانپور و «شاهی» مدرسه مراد آباد. دارالعلوم دیوبند که از مهم‌ترین حوزه‌های علمیه‌ی وهابیت در هندوستان است بیش از هزار طلبه دارد و هر ساله صد مولانای وهابی از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند. این حوزه مهم‌ترین منبع تبلیغاتی وهابیت در هندوستان برای برنامه‌های آینده به شمار می‌آید.
مهم‌ترین سازمان‌ها و احزاب اسلامی هندوستان در خدمت نشر افکار وهابی، «جماعت اسلامی هندوستان» و «جماعت علمای هندوستان» هستند.
جماعت اسلامی هندوستان وابسته به عربستان به رهبری مولانا یوسف و در درجات پایین‌تر، با نظارت سید حامد علی و سید حامد حسین فعالیت می‌کند. شاخه‌های این سازمان عبارتند از: «سازمان جوانان دانشجویی هندوستان» و «جنبش دانشجویان مسلمان هندی».
مجلات تخصصی وهابیان هند از این قرار است: روزنامه‌ی دعوت، روزنامه‌ی رادیانس، روزنامه الجمعیه و نشریه‌ی الهود.
بمبئی یکی از مهم‌ترین مراکز فعالیت وهابیان در هندوستان است و با دادن کمک‌های فراوان به بعضی از کتاب فروشی‌ها، در مورد چاپ و نشر و نیز ترجمه از زبان‌های مختلف، نقش مهمی دارد. مهم‌ترین کتاب فروشی‌های وهابیان، دار السلفیه و شرف الدین هستند.
از سوی دیگر، عربستان با تکیه بر قشر روحانیت و بهره‌گیری از آن‌ها سعی دارد که به مقاصدش برسد. «ابوالحسن ندوی» یکی از شیوخ روحانیون است که نه تنها در هندوستان، بلکه در کل شبه قاره، شهرت دارد و رئیس و سرپرست علمای هندوستان و نماینده‌ی مطلق و سخنگوی علنی آن‌هاست. او در تأسیس و بر پایی جمعیت العلماء با سرپرستی مولانا اسعد مدنی نقش به سرایی داشته است. آن‌ها در پس هم‌سو سازی تمامی روحانیون اهل سنت با خط وهابیت هستند.
تأسیس و برپایی بزرگ‌ترین مدرسه‌ی هندوستان با نام ندوه العلماء، با چهار هزار دانشجو از کشورها و ملیت‌های مختلف، از دیگر برنامه‌های اجرایی وهابیان بوده است. وهابیت همواره به طور مستقیم و به گونه‌ای اساسی برای برپایی مدارس دینی اهمیت قائل شده است. از مهم‌ترین این مدارس که به نام «الجامعات» نامگذاری شده‌اند، «جامعه دار العلوم» و همچنین «جامعه صلاح الدین ایوبی» است. راه‌اندازی و تأسیس جلسه به نام البحث الاسلامی به زبان عربی و با هدف هواداری و حمایت آشکار از سعود، از دیگر اقدامات وهابیان است. احداث مساجد مختلف شبه قاره و برپایی جلسات کنفرانس‌های بین المللی هم در این راستا بوده است. ضمن آن‌که مساجد جامع بمبئی نیز زیر نفوذ وهابیت است.
علاوه بر این‌ها عربستان سعودی با صرف میلیون‌ها دلار در فعالیت‌های عمرانی شبه قاره هم فعالیت‌های جدی داشته است. از سوی دیگر عربستان به علت تجربیات غنی در خصوص تبلیغات تفرقه افکنانه و ایجاد اختلاف فکری، همزمان در چندین جبهه، وارد نبرد شده است و پیوسته از حزب جماعت اسلامی که رقیب حزب مسلمانان هندوستان است پشتیبانی می‌کند. از دیگر فعالیت‌های آشکار وهابیت، برپایی اداره‌ی دعوه قرآن در شهر بمبئی است که دارای اعضای فعال آن به یاری منابع مالی و کتب و برنامه‌ریزی‌هایی که به وسیله‌ی دولت عربستان تدوین و به آن‌جا ارسال می‌شود، انجام وظیفه می‌کنند. مهم‌ترین هدف آن، ترویج افکار وهابیت از طریق انتشار و ترجمه‌ی معانی و تفسیر قرآن و و همچنین انتشار تألیفات و ترجمه‌های کتاب‌هایی در احادیث و فقه است.
وهابیت در یمن شمالی
مهم‌ترین تلاش فعالانه‌ی وهابیت در محیط دانشگاه‌ها و مدارس عالی یمن شمالی صورت می‌گیرد. حدود پانصد مرکز آموزش عالی و دانشکده در این کشور وجود دارد که سعودی‌ها در حدود پنجاه میلیون دلار صرف تبلیغات و فعالیت‌های خود در این مراکز می‌کنند. این مراکز بیش‌تر در میان اهل تسنن شافعی و زیدیه هواخواه دارد. دانشکده‌های حقوق؛ فقه و ادبیات تقریباً زیر نفوذ کامل وهابیت هستند و استادان و مسئولان آن‌ها که اکثراً از هواداران سعودی هستند، سیاست آن‌ها را اعمال می‌کنند.
علاوه بر این به دانشجویانی که برای ادامه‌ی تحصیل به دانشگاه‌های سعودی می‌روند و به عنوان روحانی و خطیب، فارغ‌التحصیل می‌شوند تا در مراکز مختلف مذهبی برای وهابیت تبلیغ کنند، بورسیه‌ی تحصیلی داده می‌شود. البته کارگرانی هم که برای کار به حجاز می‌روند، بعد از مدتی به صورت امام جمعه یا جماعت به کشورشان باز می‌گردند و از جانب سعودی‌ها مسئول تبلیغ می‌شوند. در واقع و به شکلی فاجعه بار، تربیت و آموزش ائمه‌ی جماعات و تعیین آن‌ها در یمن شمالی طبق برنامه‌های سعودی‌ها انجام می‌شود. در این‌جا باید بیافزاییم که در مدت ده سال، 400 مدرسه‌ی وهابی، با دلارهای نفتی آل سعود، در کشور یمن تأسیس شده است. وهابی‌های یمن روزنامه‌ای به نام «الصحوه» منتشر می‌کنند. همچنین وزارت اوقاف و ارشاد اسلامی، ماهانه‌ای به نام «الارشاد» چاپ و توزیع می‌کند که در خدمت تبلیغ افکار و اندیشه‌های وهابیت است.
وهابیت در بحرین
جمعیت بحرین طبق آمار سال 2010 م، حدود 000/234/1 نفر بوده که 80 درصد جمعیت آن مسلمان و از این تعداد، 75 درصد آن شیعه هستند. بحرین به لحاظ نسبت، در رتبه‌ی سوم کشورهای شیعه نشین محسوب می‌شود. که حدوداً جمعیت شیعیان آن 000/750 نفر هستند البته حکومت بحرین به شیوه‌های گوناگون از افزایش جمعیت شیعیان جلوگیری می‌کند که نمونه‌ی آن اعطای تابعیت به اعراب غیر بحرینی سنی است. همچنین با وجود این‌که شیعیان اکثریت را تشکیل می‌دهند، اما حکومت آل خلیفه، بدون اتکاء به آرای مردم حکومت می‌کند و با بی‌توجهی به خواست جامعه در برقراری نظامی مبتنی بر آرای مردم حکومت می‌کند و راه خودکامگی را می‌پیماید. علاوه بر این، بحرین در منطقه‌ای استراتژیک واقع شده است؛ در همسایگی شرقی عربستان سعودی که درگاه امنیتی این کشور است و در پیکره‌ی آن واقع شده، پیکره‌ای که پایگاه پنجم نیروی دریایی آمریکا در آن قرار دارد. این دلایل باعث می‌شود که وهابیون عربستانی از تحولات بحرین احساس خطر کنند. بنابراین بروز هر مشکلی در بحرین، تهدیدی برای عربستان به شمار می‌رود. در این شرایط، ورود عربستان و وهابیت به صحنه‌ی پیکار بحرین برایشان ناگزیر است موجودیتشان به خطر افتاده است.
پس از بیداری اسلامی در منطقه‌ی خاورمیانه و ورود این مرجع به بحرین، مسلمانان اعم از شیعه و سنی در کنار هم قرار گرفتند تا کشور خود را از دست خودکامگی‌های حکومت آل خلیفه خارج سازند؛ حکومتی که ضمن هم پیمانی با آل سعود در کشتار مردم معترض بحرین، نشان داده است که حتی در مذهب نیز با مردمش اختلاف دارد و گرایش آن به وهابیت است؛ به گونه‌ای که حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین پس از لشکرکشی برخی از کشورهای عربی به بحرین، از سران عربستان و امارات متحده‌ی عربی و کویت که عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند، به خاطر سرکوب قیام مسلمانان در بحرین، بسیار قدردانی کرد. کشتار مسلمانان در بحرین، اعم از شیعه و سنی، مأموریتی است که آل سعود برای نفوذ و گسترش وهابیت برای خود محترم می‌شمارد و غرب نیز که همواره ادعای حقوق بشر را دارد، در این رابطه سکوت کرده است. زیرا به نفع غرب است که اسلام در منطقه تضعیف شود و وهابیت که همسو با اهداف صهیونیستی و غربی است، جایگزین آن شود.
از همین رو، واشنگتن حل مشکل بحرین را به دست وهابیون سپرد تا از یک سو گروهی از مسلمانان را در مقابل گروهی دیگر از مسلمانان قرار دهد و از سوی دیگر، از هزینه‌های احتمالی و عواقب ناگوار آن شانه خالی کند. در واقع، ورود وهابیت به بحرین هدف خاص و ویژه‌ای را در بر دارد که همان ایجاد اختلاف شیعه و سنی است.
هم اکنون نیز عربستان سعودی با همکاری دولت بحرین وبرخی از چهره‌های افراطی وهابیت در این کشور درصدد اجرای پروژه وهابیزاده کردن بحرین و تضعیف بیش از پیش شیعیان بحرینی برآمده است. در همین راستا، علی النعیمی وزیر آموزش و پرورش بحرین طی اظهاراتی فاش ساخت که قرار است در آینده‌ای نزدیک، محتوای کتب درسی بحرین وهابی شود. وی در این خصوص ابراز داشته است که ما قصد داریم متون درسی کتب دانش‌آموزان بحرینی را کاملاً با متون کتب درسی عربستان سعودی تطبیق داده و یکسان کنیم و اکنون مراحل مقدماتی این کار در حال انجام است. علی النعیمی همچنین گفته است که در حال حاضر کار از دست «تربیت اسلامی» که یکی از مهم‌ترین مواد درسی است، آغاز کرده‌ایم. وزیر آموزش و پرورش بحرین در مورد هدف این کار گرفته است که در قانون اساسی بحرین، قانونی وجود دارد که مورد هدف این کار گفته است که در قانون اساسی بحرین، قانونی وجود دارد که براساس آن ما ملزم می‌شویم برای تقریب کشورهای دیگر حوزه‌ی خلیج فارس تلاش کنیم، بنابراین ما در اولین گام از تغییر محتوای کتب درسی این کار را شروع کردیم (جهان نیوز، 27 شهریور 1490). همچنین در اوج اعتراضات شیعیان بحرینی علیه تبعیض در کشور، تجمعی از سوی وهابیون بحرین در یکی از میدان‌های منامه، پایتخت این کشور برگزار شد که طی آن وهابیون با شعارهای نژاد پرستانه‌ی خود خواستار اعدام چهره‌های سرشناس شیعی و همه‌ی بازداشت شدگان شیعه مذهب شدند. در این تجمع، «محمد خالد» چهره‌ی سرشناس وهابیون بحرین در اظهارات خود خواستار اخراج همه‌ی شیعیان از شرکت‌ها و ادارات دولتی، به ویژه دانشگاه‌ها شده بود. حاضران در این تجمع نیز همین درخواست‌ها را بصورت شعار سر می‌دادند.
وهابیت در امارات متحده‌ی عربی
سابقه‌ی حضور وهابیت در مناطقی که اکنون جز کشورهای امارات متحده عربی محسوب می‌شوند، به سال 1803 باز می‌گردد و از آن زمان تا به حال، وهابی‌ها به شدت در حال تبلیغ و نفوذ در مناطق مختلف امارات متحده عربی هستند. مبلغان این فرقه که همگی تحصیل کرده‌ی مدارس کشور عربستان سعودی هستند، با مشخصات ظاهری ویژه خود و ریش‌های بلند، به تبلیغ عقاید وهابیت می‌پردازند. تبلیغ مبلغان وهابی در مساجد تحت عنوان «آشنایی با اسلام و سنت» انجام می‌پذیرد که عمده‌ترین کلام آن‌ها بحث در مورد شیعه و شیعیان و چگونگی مبارزه با آن‌ها است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، اکثر مبلغان وهابی در امارات از فقیرترین مردم کشورهای شرق آسیا هستند که عموماً در گذشته‌ای نه چندان دور در فقر شدید به سر می‌برده‌اند.

                                                    .