شرکت در انتخابات

– برداشتن ابرو حرام است.
– خوردن موز و خیار برای زنان حرام است.
– خرید موز و خیار برای زنان حرام است.
– مردها می‌توانند در محل کار خود با زنان نامحرم محرم شوند، در صورتی که از سینه آن زنان شیر بنوشند.
– مردها می‌توانند زنان خود را تنها با یک پیامک طلاق دهند.
– خوابیدن زن در کنار دیوار به دلیل اینکه کلمه دیوار مذکر است حرام است.
– دیدن مردان در شبکه‌های دینی بر زنان حرام است.
– زنان حق شرکت در انتخابات و حق رأی ندارند.
– مسافرت زن بدون محرم حرام است.
– استفاده زنان از اینترنت حرام است مگر اینکه شخص محرمی کنارش بنشیند.
– ممنوعیت شناسنامه در کشور ام‌القرای وهابیت، عربستان سعودی
این فتواها نمونه‌ای کوچک از نوع نگرش وهابیت به جایگاه زن مسلمان می‌باشد. قوانین وهابی سعودی به مردان اجازه می‌دهد که دختران و خواهران خود را از ازدواج منع کرده و یا به زور به ازدواج هرکسی که تمایل داشته باشند در آورند؛ در حالی که مطابق اسلام اصیل- که به وسیله اهل بیت و پیامبر تبیین شده است. عقد اجباری و بدون رضایت زوجه، باطل است.
در عربستان سعودی، زنان حق ندارند در خصوص همسر آینده خود تصمیم بگیرند و تعالیم وهابی و سنت‌های قبیله‌ای حاکم بر عربستان به پدران یا مردان قیم زنان اجازه می‌دهد تا مستقلاً در خصوص همسران آینده آن‌ها تصمیم‌گیری کنند.
مثلاً چندی بیش، یک خانم پزشک 43 ساله اهل عربستان از دادگاه تقاضا کرد تا اجازه وی را با یکی از همکاران جراحش صادر کند اما دادگاه حق را به پدر و برادران این پزشک زن عرب داد، پدر و برادران این خانم می‌گویند که مرد مورد علاقه وی از قبیله‌ای دیگر است و وی حق ندارد با مردی از قبیله‌ای دیگر ازدواج کند!
«سهیلا زین العابدین» از فعالان حقوق بشر در عربستان در اعتراض به این موضوع اظهار داشت: در عربستان گاهی یک دختر 10 ساله به زور به خانه بخت فرستاده می‌شود اما زنی 42 ساله از ازدواج منع می‌شود!
بنا بر گزارش فوق، هرچند که شریعت اسلامی می‌گوید که پدر باید با ازدواج دختر دوشیزه موافقت کند اما در عربستان تعالیم وهابی و سنت‌های قبیله‌ای به مردان اجازه می‌دهد تا سرنوشت آینده دختران یا خواهران خود را تحت کنترل خود در آورند. در حالی که گزارش‌ها پر از نمونه‌هایی از نقض حقوق زنان در عربستان سعودی است، تاکنون دیده نشده است که این کشور برای عدم رعایت حقوق بشر مورد کوچک‌ترین مجازاتی از سوی غرب قرار گیرد. در عوض مقامات آمریکایی تصمیم گرفته‌اند که بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ خود به ارزش 60 میلیارد دلار با حکومت آل سعود منعقد کنند. این قوانین وهابی در حالی به نام اسلام در عربستان رواج دارد که مطابق اسلام اصیل که بوسیله‌ی اهل بیت تبیین شده است- عقد اجباری و بدون رضایت زوجه، باطل است. همچنین «دختران رشیده» و نیز «زنان می‌توانند بدون دخالت دیگران، سرنوشت و همسر آینده‌ی خود را انتخاب کنند.
بنا به فتوای همه مراجع معظم تقلید اگر پدر و مادر، فرزندان خود را مجبور سازند با شخصی غیر از شخص مورد علاقه خود ازدواج کنند، عقد باطل است.
به گزارش شیعه نیوز اردیبهشت ماه 1390 خبر رانندگی زنی 45 ساله توجه رسانه‌های بین‌المللی و عربی را به خود جلب کرد. این زن سعودی کسی نبود جز نجلا حریری که توانسته بود یک هفته تمام به دور از چشم بنیادگرایان سلفی در شهر ریاض رانندگی کند. او همچون هزاران زن دیگر معتقد بود: «دیگر بس است من حق رانندگی کردن دارم.»
خبر رانندگی یک زن در کشوری که زنانش تا همین چند سال پیش (2001 م) از داشتن اوراق شناسایی و هویتی محروم بودند و همچنان از عدم حق رانندگی حق رأی و سایر تبعیضات اجتماعی رنج می‌برند موجی از امید و تحرک را در لایه‌های زیرین جامعه متحجر عربستان به همراه آورد. چرا که در کشوری با حضور 000/750 راننده مرد مهاجر اعلام یک روز برای رانندگی عمومی زنان می‌تواند یک رخداد عظیم اجتماعی محسوب شود.

                                                    .