شبکه های اجتماعی

نشانگر سلسله خصوصیات ویژه ای است که به رشد فردیت در افراد دلالت می کند .
-تمایل به استقلال در تصمیم گیری های روزمره و عدم دخالت خانواده و بستگان نزدیک یکی از ویژگی های بارز فکری در افرادی به حساب می آمد که رشد فردیت در آن ها به چشم می خورد .
مرضیه 24 ساله لیسانس متاهل
خانواده همسرم خیلی تو کار ما دخالت می کردن از خرید لباس گرفته تا گشت و گذار رفتن به قول خودشون ما جوونیم و به راهنمایی نیاز داریم . می خواستن زندگی مون رو تحت نظارت اون ها پیش ببریم شوهرم هم مونده بود تو دو اهی بین من و خانوادش بهش گفتم من و تو باهم زندگی مشترک داریم تو زندگی مشترک ما فقط منم و تو نه من و تو خانوادت اگه نمی تونی مسئله به این سادگی رو بفهمی بهتره تا بچه دار نشدیم از هم جدا شیم واقعا حاضر بودم برای دفاع از استقلا ل زندگیم زندگی مشترک رو بهم بزنم الان هم با این تعهد شوهرم دارم زندگی می کنم که اجازه نداده کسی تو کار ما نظر بده .
مهدیه 30 ساله لیسانس متاهل
من یه دونه پسر دارم اما مدتی هست با شوهرم قهرم و خونه بابام هستم شوهرم مخالف درس خوندن و سر کار رفتن منه اما من نمی تونم همه عمرم رو به پای شوهر و بچه بذارم و خودم رو فراموش کنم من می خوام برای خودم مستقل باشم به شوهرم گفتم اگه نمی تونی این رو تحمل کنی خب طلاق می گیرم .
-تمایل به انتخاب های متعدد در سبک زندگی بدون توجه به ارزش و فرهنگ خانوادگی و بومی و مذهبی ،یکی دیگر از ویژگی های افرادی است که فردیت در آن در حال رشد است . انتخاب هایی که بیشتر از آن که با جامعه ی بومی خود تناسب داشته باشد برگرفته از الگو های غربی است . انتخاب هایی که ارز شهای دینی در آن ها بسیار کمرنگ است .
الهام 32 ساله لیسانس مجرد
وقتی آدم داره فیلم و موسیقی رو از ماهواره می بینه هزار تا چیزکنارش یاد می گیره که نمی تونه از طریق رسانه ملی خودش یاد بگیره برای مثال وقتی داره فیلم نشون می ده مدل مو و آرایش بازیگرا ، دکوراسیون خونه مدل های جدید لباس رو می بینه که می تونه از اون ها الهام بگیره و خودش رو مد روز کنه .
مهسا 23 ساله فوق دیپلم مجرد
بعضی وقت ها فکر می کنم چرا ما باید حجاب داشته باشیم یا مثلا از ماهواره استفاده نکنیم ،چرا بعضی شبکه های اجتماعی تو کشور ما فیلتره . فکر می کنم همه این ها یه جوری مخالف حق هر انسانی برای زندگی کردنه باید اجازه دسترسی به هر چیزی که ادم بهش احساس نیاز می کنه وجود داشته باشه ،و بعد انتخاب کردن یا نکردنش به عهده خود آدم ها باشه نه این که یگی دیگه براشون تصمیم بگیره فلان چیز را انتخاب کن ، فلان چیز را انتخاب نکن . من به حجاب پایبند نیستم و از شبکه های ماهواره ای مختلف بر حسب نیازم استفاده می کنم و البته برای حضور در اینترنت فیلتر شکن دارم من دوست دارم اونقدر متنوع زندگی کنم که هیچ روزم مثل قبل نباشه .
4-1-2-4پیامد ها
پیامد ها نشانگر آثار و تبعات رشد فردیت در افراد است براساس نتایج پژوهش حاضر بارز ترین پیامد رشد فردیت در افراد بازاندیشی است این بازاندیشی خود را در الگوی خرید ، الگوی گذران اوقات فراغت ، پوشش و آرایش ، مصرف فرهنگی ، تصمیم گیری فردی در مورد ازدواج نشان می دهد
باز اندیشی در مدیریت بدن
گسترش فرهنگ مصرفی و گرایش افراد به مصرف گرایی یکی از مهم ترین مسائلی است که امروزه اکثر جوامع با آن روبه رو هستند و بدن در این میان نقش محوری دارد . با توجه به تاکید و اهمیت بدن در جامعه معاصر چنین به نظر می رسد که بدن تبدیل به دارایی مادی افراد شده است دارایی که افراد سعی می کنند با آرایش یا انجام جراحی های زیبایی آن را بهبود بخشند و در تعاملات خود به بهترین صورت آن را عرضه کنند (آزاد ارمکی ،1381 :71 )
شکل های هویت اموری قابل دستکاری و کنترل هستند و دستکاری بیش از هر چیز شامل حال بدن و به منزله حامل خود و نیز اصلی ترین حوزه آزادی فرد می شود . می توان نتیجه گرفت که فرایند باز آفرینی خویشتن از طریق نظارت و کنترل بدن بر اساس انتخاب ها و تفاسیری شکل می گیرد که اساسا ماهیتی فرهنگی دارند (همان 72 )
از این رو یکی از پدیده ای مهم در گفتمان های جهانی زیبایی جسمانی و تصور بدن در این رابطه است . این گفتمان از طریق فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی در جوامع مختلف در حال گسترش است . ارزش های زیر بنایی این گفتمان که عمدتا متاثر از نوگرایی است در همه جا در حال پراکنده شدن است . از آن جا که یکی از عوامل ارزیابی کننده زنان در جوامع ظاهر جسمانی آنان گردیده است ، آن ها برای این که توسط دیگران ارزیابی بهتری شوند ، به تدریج به سوی توجه بیشتر به بدن و اجزای آن و مدیریت بر اندامشان سوق داده می شوند (خوا جه نوری: 1388 ،9 )
فدرستون معتقد است که مدیریت بدن به اعمالی نظیر تاتو ، پیرسینگ ، بریدن قسمتی از بدن ، تا ژیمناستیک ، بدن سازی ،رژیم گرفتن و … اطلاق می شود (فدرستون: 1992 ،2) به باور وی آن چه موجب مدیریت بدن می شود احساس کنترل بر بدن و ساختن قیافه ای بر خلاف بدن طبیعی و عادات هر روزه ای است که به زندگی چیره اند.
امروز ه بدن رسانه ای برای هویت شده است وافراد در جامعه امروز سعی می کنند با انجام اقدامات گوناگون بدن خود را به نحو دلخواه مدیریت کنند .در مصاحبه با زنان یزدی مشخص شد که یکی از پیامد های رشد فردیت در آنها بازاندیشی در مدیریت بدن شان است .
مهسا 20 ساله مجرد دانشجو
من اخیرا چند تا خال روی صورتم بود که رفتم برداشتم چند تا کک مک هم بود که لیزر کردم این جور چیزایی که هزاران نفر انجام دادن و خطری آدم رو تهدید نمی کنه به نظرم انجام دادنش بهتر از ندادنشه دیگه مثل قدیم نیست که مجور باشی هر لکه و خالی روصورتت هست به اجبار تحمل کنی علم پیشرفت کرده و تا جایی که به آدم ضرر نمی زنه آدم باید اون رو انجام بده .

                                                    .