رشته حقوق

شبکه های اجتماعی مجازی

دانلود پایان نامه

تیم اوریلیبنیانگذار شرکت اوریلی که ابداع واژه وب طی بحث گروهی آنها پیرامون آینده وب صورت پذیرفت، در مقاله مشهور خود با عنوان «وب دو چیست؟ الگوهای طراحی و مدل‌های تجاری برای نسل بعدی نرم‌افزارها» ارائه کرد. وی همچنین در این مقاله خصوصیات خاصی همچون مشارکت، مهار‌کردن قدرت جمعیت و تجربیات غنی کاربران را شناسایی می‌کند که همراه فناوری‌های «نرم‌افزار اجتماعی» هستند. قابلیّت بکارگیری این فناوری ها مبتنی بر استانداردهای معروف وب 1 است. همچنین شماری از خدمات و کاربردهای مبتنی بر وب وجود دارند که نشانگر بنیان مفهوم وب 2 می‌باشند و قبلاً هم تا‌ اندازه‌ای در زمینه آموزش مورد استفاده قرار‌گرفته‌اند. این موارد فناوری نیستند، بلکه خدمات (یا فرایندهای کاربر) هستند که با استفاده از فناوری‌ها و استانداردهای بازی ساخته‌شده و از اینترنت بهره‌می‌گیرند. بسیاری از این کاربردهای وب تا حد زیادی جا‌افتاده‌اند و سال‌های زیادی است که از آنها استفاده می‌شود(Andersen,2007:2-4). از جمله این موارد می‌توان به وبلاگ‌ها، ویکی‌ها، فیدهای آر.اس.‌اس، خدمات اشتراک چندرسانه‌ای، انتشار همزمان محتوایی، پخش پادکست و خدمات برچسب‌زنی محتوا و در نهایت شبکه های اجتماعی مجازی که موضوع پژوهش حاضر است اشاره کرد. در حقیقت اینترنت نسل اول، اجازه داد کاربران به آسانی مطالب را منتشر کرده وآنها را در دسترس همه متقاضیان قرار دهند. رشد اخیر که معروف به اینترنت نسل دوم و نیز سوم شده است، جرقه‌های تغییر را زده است.
در نسخه وب 2، شبکه توسط کسی که در آن مشارکت دارد ایجاد می‌شود. بارزترین تمایز میان سایت‌هایی است که توسط موسسات تدوین می‌شوند(مثل بریتانیکای آنلاین) و سایت‌هایی که نگهداری آنها بر عهده یک جامعه باز مثل ویکی‌پدیا است. پروژه‌هایی مثل ویکی‌پدیا، به علم‌آموزان مادام‌العمر اجازه می‌‌‌دهند مبدل به مصرف کننده دانش شوند(ترکیب کلمات تولید کننده و مصرف کننده) و مشارکت الزامی در ویکی‌ها جایگزین سیستم‌های از مد افتاده مدیریت محتوا در سازمان‌ها گردد. اجرایی کردن درونی محتوا وخدمات، به واسطه آر.اس.‌اس تشخیص داده می‌‌‌شود. روزبه روز وب‌سایت‌های بیشتری به جای قرار دادن گزینه « این صفحه را صفحه زمینه خود کنید»، از سیستم آراس‌‌‌اس پشتیبانی می‌‌‌کنند. این امر مبدل به یک شکل طبیعی و به روز یکپارچه‌سازی یا شبکه‌سازی «خدمات وب» سوم شخص مثل یاهو، گوگل و سایت دلیشس شده است.
اما در فرایند تکامل وب به مرحله هوشمندسازی اطلاعات و ظهور وب 3 می رسیم.
وب معنایی یا وب 3 نوعی الگوریتمی معنایی است که به طور اتوماتیک امکان فهم و برآورده ساختن تقاضای افراد را برای جستجو در محتوای وب را فراهم می سازد. عمدتا وب معنایی به اطلاعات ساختار نیافته، ساختار می بخشد؛ از اینرو کاربران جهت جستجوی اطلاعات زمان کمتری صرف خواهند کرد و در تولید محتوا مشارکت زیادی خواهند داشت (it.toolbox.com, 2011). در جدول 1-1 تفاوت های وب 1، 2 و 3 خلاصه شد‌ه‌اند.
جدول 2-1. تفاوت‌های وب 1 ، وب 2 و وب3
عملکرد وب 3
عملکرد وب 2
عملکرد وب 1
هوشمندسازی و معنابخشی
مشارکت
انتشار
نمونه برجسته: کلود ها
نمونه برجسته: ویکی‌پدیا
نمونه برجسته: دایره المعارف آنلاین بریتانیکا
تری دی مدیا و سکند لایف
نمونه فراگیر: وبلاگ‌ها
نمونه فراگیر: وبسایتهای شخصی
ساختار دهی و معنا سازی
ویکی‌ها
مدیریت محتوا
برآوردن رضایت کاربر از طریق هوش مصنوعی

مطلب مشابه :  نظریه های فمنیستی

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید