شبکه های اجتماعی مجازی

شبکه های اجتماعی مجازی

عام گرایان گزینش دوستان غیر ایرانی را کاملا با نیاز به گسترش دنیای کاربران همبسته می دیدند. اغلب آنان اذعان می داشتند که به درخواست دوستی کاربران غیر ایرانی اعتماد کرده و با تأمل کمتری بدان پاسخ مثبت می دهند. آرمین می گوید:
«وقتی می آی تو شبکه یعنی می خوای که فراتر از کوچه، خیابون و شهر خودت باشی اگه می خوای با همین دور و وریا باشی خوب این همه شبکه داخلی هست چرا دردسر فیلتر شکنو خط پرسرعتو این چیزا رو آدم به خودش تحمیل کنه. من به همون اندازه که دوست ایرانی دارم خارجی هم دارم. یعنی تو صفحاتی که عضو بودم دیدمشون خوشم اومده خودم درخواست دادم »
مینا نیز با اظهار عدم رضایت از نوع رفتار برخی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی معتقد است: «من تا حالا یه موردم از دوستای خارجیم مطلب نامناسب نداشتم ولی از ایرانی هایی که نمی شناختمو اد کردم مطالب بی ربط زیاد دیدم و مجبور شدم خیلیاشونو حذف کنم.»
در این راستا راحله با مرور تجربه ناراحت کننده خود از فعالیت برخی کاربران ایرانی ابراز ناراضایتی کرده و می گوید:
« ایرانی ها را باید بشناسم بعد اد کنم ولی خارجی ها را بدون شناختنم اد می کنم. اوایل اد رو همین جور می زدم تا دیدم کسی رو اد کردم مطلب پورنو برام می ده بعدرفتم صفحشو دیدم متوجه شدم طرف پورنو کاره و بعد دیگه خارجی ها رو هم بدون شناخت اد نکردم.»
استراتژی نوع چیدمان صفحه
در صحبت های مصاحبه شوندگان تلقی آنان از فضای صفحات و دیوارنوشته هایشان قابل درک است. کاربرانی که این فضا را جدی می گیرند در بیشتر ساعات شبانه روز از استاتوس برای توصیف، تشریح و تصویر سازی حالات و روحیات خود بهره می گیرند و تعاملات شبکه ای در تصمیم گیری و رفتار آفلاین آنان موثر است. این افراد با بروز نمودن پروفایل، مرتب ساختن پیام های رسیده، پاسخ دادن یا حذف آنها با انتخاب عکس ها، کلیپ ها و نوشتن مطالب چند نوع معنا از فعالیت شبکه ای را به نمایش می گذارند. درواقع برداشت می شود که کاربران با چیدمان صفحه برای تفریح، جلب تایید دیگران، آموزش دیگران، رقابت پذیری، اثبات هویت فردی، تمرین مهارت های فناورانه و غیره چنین می نمایند که در یک رقابت پرطرفدار شرکت کرده و مایلند معلوم شود چه کسی بهترین پروفایل، پرتعدادترین دوستان و پربازدیدکننده ترین صفحه را دارد. این روند بویژه در بین عام گرایان که صفحاتشان بسته نیست اهمیت خاصی داشته و بسیار طرفدار دارد. ارمغان در این خصوص چنین می گوید:
« دوست دارم که صفحمو زیاد ببینن و زیاد برام پیام بذارن برا همینم خیلی سعی می کنم مطالب جذاب بنویسم همه چیز تو صفحه من هست در طول روزم بارها سر می زنم ببینم چی برام نوشتن»
اما عملگرایان حساسیت متفاوتی نسبت به مطالب صفحه خود داشته هر چیزی را ارائه نمی کنند. احسان با اشاره به بااهمیت دانستن مطالبی که به نام او توزیع می شود معتقد است:
«فرقی نداره چه مطلبو بنویسی ایمیل کنی چه دستی بدی به بقیه، چه بیان رو صفحت بخونن این مطالب از نظر من یعنی شخصیت صاحب صفحه مگه چند نفر تصادفی می یان تو صفحه من بالای 80 درصد کسایی هستن که منو می شناسن پس نوع مطالبی که رو صفحه هست حتی اونایی که شیر شده مهمه که متناسب با من باشه البته این حساسیتو تو پسند کردن مطالب دیگرانم دارم یعنی الکیو برا دلخوشکنک بقیه لایک نمی زنم»
از آنجا که محتوای صفحات خاص گرایان درجمعی دوستانه ارائه و مصرف می شود محتوا بیشتر حول مسائل شخصی و گروهی می باشد. به زعم محسن:
« بیشتر بچه ها تو مایه خنده و شوخی مطلب می نویسن یعنی به جز مطالب روزمره یا احساسات که تو استاتوسا منعکس می ش من که می بینم بیشتر توزیع عکس و فیلم و پستای بقیه جریان داره تا اینکه آدما بر اساس دیدگاهشون دست به قلم شده باشن به هر حال همیشه خوش و بش کردن راحت تر از جدی بودنه»
5-1-4.پیامدها
شکل12.پیامدهای معاشرت پذیری و دیده بانی کاربران
در بخش پدیده های مرکزی، انگیزه های کاربران جوان از عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی تشریح شد. اکنون با مراجعه به داده های مصاحبه های کانونی سعی می شود علی رغم آشنایی ضعیف جامعه با فضای شبکه های اجتماعی مجازی معانی مورد تأیید جامعه از زبان کاربران این شبکه ها ارائه می شوند.
تأیید تسهیل ارتباطات اجتماعی:
فراگیری ارتباطات شبکه ای در دنیای امروز دامنه، سرعت و حجم ارتباطات را به شکل محسوسی دگرگون ساخته است. چنانچه غالب مصاحبه شوندگان در هر چهار طیف کاربران شناسایی شده به عنوان اولین نکته بر تأثیرگذاربودن شبکه های اجتماعی مجازی در تسهیل آفرینش روابط اجتماعی، حفظ و بازتولید روابط قدیمی و تداوم بخشی به ارتباطات میان فردی فضای واقعی تأکید داشتند. علی (2) با اشاره به تجربه خود بر سهولت برقراری ارتباطات شبکه ای صحه می گذارد:
« پیش اومده بعد از یه مهمونی کسی درخواست داده نوشته دوس داشتم آشنا بشم اونجا فرصت نشده یا روم نشده حالا اومده اد کردم و بیشتر آشنا شدیم. اینجور ارتباطای ساده روابط آدما رو تلطیف می کنه »
مریم (2) نیز امکان یادآوری پیش از موعد تاریخ های مهم همچون سالروز تولد، ازدواج دوستان و دیگر تاریخ های حائز اهمیت که از پیش مشخص شده برای اعضای شبکه های اجتماعی را در تعمیق روابط دوستانه و عاطفی موثر می داند و از آن تعبیر به افزایش سرمایه اجتماعی می نماید:
« الان خیلیا از طریق شبکه ها روابطشونو حفظ می کنن حتی اگه تعداد دوستای آدم از ده تام کمتر باشن خیلی سخته روز تولد و ازدواجشونو به خاطر بسپاری. شبکه این کارو می کنه و همین خیلی سرمایه اجتماعی رو زیاد می کنه و وقتی نیست فکر کنم هیچ جایگزینی نداره.»
مصاحبه شوندگان معتقد بودند که در ایران اگرچه استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی به جز در نمونه هایی انگشت شمار در خدمت اهداف فردی و تسهیل و تسریع روابط میان فردی است اما در مواردی چون شکل گیری گروه ها و کمپین های فیس بوکی نیز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را تقویت و به افراد امکان دسترسی به زمینه های فرهنگی اجتماعی غیرخودی و اشاعه آن ها را می دهد. کمپین هایی چون پیشگیری از تصادفات جاده ای و حمایت از کودکان کار، گردهم آمدن گروه های فکری و اجتماعی گوناگون برای همکاری و هم اندیشی، به اشتراک گذاشتن اندیشه ها و کنشگری در راستای اعمال اصلاحات اجتماعی را خارج از مدیریت رسمی پیگیری و تسهیل می کند. صادق نوع ارتباطات موجود در شبکه را در پدیدآمدن فرایندهای اجتماعی و فرهنگی چشمگیر شبکه ای موثر می داند:
« من گروها و کمپینای زیادی رو تو فیس بوک عضوم به نظرم چیزی جز علاقه اعضا و مشارکت همگانی ارتباطات شبکه ایو پیش نمی بره»
زینب نیز با اشاره به تراکم کار، فعالیت های روزانه و ذیق وقت؛ تغییر سبک تعاملات اجتماعی خود و دوستانش را از حضوری به شبکه ای رویکردی عقلانی و موجب تسهیل روابط فیمابین می داند:
« من و دوستام کلن یه گروه خیلی ارتباط گرایی که از دوره دانشگاه با همیم به حدی که اگه یکی دو سه روز تو فیس بوک نباشه همه زنگ می زنن می پرسن کجایی چرا نیستی. دو سه سال پیش هفته ای یه بار حتما جم می شدیم اما بیشتریا که شاغل یا متأهل شدن دیگه نمی شد همه وقت کم داشتنو ترجیح می دادن روز تعطیلو استراحت کنن اینه که شیفت کردیم تو شبکه حالا هم روزا هم شبا در ارتباطیم حتی بیشتر از پیامک رو وال هم پیام میذاریم من اینطوری عادت کردم طوریکه وقتی بخوام با کسی بیشتر آشنا بشم ترجیح می دم تو فضای شبکه باشه که وقت کارمو نگیره» .

Share