سبز اندیشان امروز

«سین» هشتم سفره عید متولد شد +عکس

این روزا و در آستانه سال نو کنار ماهی قرمزهای کنار خیابون میشه گونه نادری رو دید که بر خلاف ممنوع بودن تجارت بین المللی اون به بهایی کم در بازارهای ایران معامله می شه تا سین هشتم سفره های نوروزی متولد شه.

 

 

 

 

 

گشت و گذاری در خیابونای تهران و بعضی شهرهای ایران حکایت از روایتی دردناک واسه میراث طبیعی ایران اسلامیه. قصه به خرید و فروش یه گونه منحصر به فرد به صورت آزادانه در کنار ماهی قرمز و دیگه «سین» های سفره هشت سین برمیگرده.

 

 

گونه ای که بر خلاف توجه جهانیان به اون در ایران خیلی راحت از محل زندگی خود جدا می شه تا در تنگای بلورین روی سفره هفت سین نقش «سین» هشتم رو به جای ماهیای قرمز بازی کنه.

 

نابودی گونه لرستانی کنار خیابانهای تهران!

سالهاست که خبرگزاری مهر پیشرو اطلاع رسانی در مورد این جور اندمیک لرستان بوده تا علاوه بر قرار گرفتن نام این جور در فهرست سرخ قرارداد پشتیبانی از گونه های طبیعی(سایتس) با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، پاسگاه محیط بانی هم واسه «سمندر لرستانی» ایجاد شه.

 

 

 

 

 

با این حال این روزا و در آستانه ایام نوروز بازم سیل قاچاق این جور منحصر به فرد شروع شده تا در کنار ماهیای قرمز کنار خیابون به میراث طبیعی ایران چوب حراج زده شه.

 

یه فعال محیط زیست لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر میگه: بدیش اینه در سالهای گذشته و با نزدیک شدن به ایام نوروز یکی از منحصر به فرد ترین گونه هایی که سایه نابودی رو روی قامت ۱۴ سانتی متری خود احساس می کنه، سمندر لرستانیه.

 

محسن تیزهوش ادامه میده: قرار گرفتن محل زندگی این زیستمند دوست داشتنی در بین دو استان خوزستان و لرستان دلیل به وجود اومدن مشکلاتی شده طوریکه قاچاق زیادتر از اندازه این گونه به دست سوداگران زندگی وحش به یکی از اصلی ترین نگرانیای دوستداران محیط زیست زاگرس تبدیل شده.

 

چوب حراج بر میراث طبیعی لرستان

ایشون به حراج این جور منحصر به فرد واسه تبدیل شدن به سین هشتم سفره عید اشاره میکنه و میگه: یکی از نگرانی های مهم دوستداران محیط زیست فروش آزادانه این جور در خطر نابودی در کنار خیابون و در میان ماهیای سفره هفت سینه!

 

 

این فعال محیط زیست ادامه میده: همه ساله و با نزدیک شدن به ایام نوروز بعضیا سودجو به راه های جور واجور مبادرت به صید سمندر کرده و اون رو با قیمتایی مثل سه، شش و یا ده هزار تومن به فروش می رسونن!

 

 

تیزهوش میگه: سال گذشته و با شروع ایام نوروز سال ۹۰ از شهرهایی مثل تهران، بندرعباس، اهواز و حتی مرکز شهر خرم آباد خبر فروش آزادانه سمندر لرستانی در حالی به گوش می رسید که قانون خرید و فروش این جور مهم در سراسر جهان ممنوع اعلام شده بود.

 

 

 

 

 

 تو یه سال گذشته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست بارها اعلام کردن که خرید و فروش گونه های در برابر خطری مثل سمندر ممنوع بوده و با متخلفان برخورد می شه. این در حالیه که در نوروز امسال فروش سمندر لرستانی در بیشتر نقاط کشور نسبت به سالهای گذشته با افزایشی غیر قابل باور روبرو شده بود.

 

 

امروز واسه بدبین بودن بسیار دیر شده؛ حفظ گونه های با ارزشی مثل سمندر لرستانی شدیدا نیازمند همدلی و همفکری همه دوستداران و کارشناسان محیط زیست، رسانه و مسئولان امره.

 

 

 

منبع:mehrnews.com

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *