سیستم مدیریت کیفیت

سیستم مدیریت کیفیت

شرکت بیمه دی
شرکت بیمه دی از سال 1383 فعالیت خود را در سرزمین اصلی آغاز نموده و اکنون 1.48 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. بیمه دی اکنون بالغ بر 240 کارمند و 36 شعبه در سرتاسر ایران دارد. تعداد کل نمایندگی های فروش این شرکت، 206 نمایندگی است.
شرکت بیمه توسعه
شرکت بیمه توسعه در سال 1382 جز نخستین شرکت های بیمه خصوصی، فعالیت خود را آغاز نمود. تعداد بیمه نامه های صادره این شرکت در سال گذشته، 297304 بیمه نامه است. سهم از بازار این شرکت 0.97 است. این شرکت 125 کارمند دارد که این تعداد، 0.9 کل شاغلین صنعت بیمه کشور است. هم چنین شرکت بیمه توسعه 8 شعبه و 240 نماینده در سرتاسر ایران دارد.
شرکت بیمه ایران
پانزدهم آبان‌ماه سال 1314 ، شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ایرانی ودولتی تأسیس شد و به عنوان بنیانگذار صنعت بیمه درکشور آغاز به کارکرد . آغاز فعالیت بیمه ایران (14 آبان 1314) را به تعبیری می توان ملی شدن صنعت بیمه تلقی کرد. بیمه ایران از آذرماه 1314 صدور بیمه نامه در رشته‌های مختلف را آغاز نمودو ظرف یک سال درشهرهای مشهد، شیراز‌، اصفهان ، همدان ، اهواز و بوشهرنمایندگی تأسیس کرد.همزمان تعدادی از دانشجویان رشته‌های اقتصادی و تجارت برای آموختن فنون بیمه به خارج از کشور اعزام شدند بیمه ایران با دارا بودن 205 شعبه فعال و مجتمع خدمات ‌بیمه‌ای در سراسر کشور و 12 شعبه و نمایندگی در خارج از مرزها و با بکارگیری بیش از 3770 دفتر نمایندگی حقیقی و 156 نماینده حقوقی تحت عنوان شرکت خدمات بیمه ای (در مجموع 256ر4 نمایندگی ،کارگزار و شرکت خدمات بیمه‌ای ) ، بزرگترین شبکه عرضه بیمه در کشور را در اختیار دارد.
در بدو تأسیس ، بیمه ایران با سرمایه‌ای معادل 20 میلیون ریال آغاز به کار کرد ، اما با افزایش سرمایه اش در مراحل مختلف فعالیت ، هم‌اکنون دارای سرمایه‌ای بالغ بر2 هزار میلیارد ریال است که تمامی آن متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت بیمه البرز
شرکت بیمه البرز با هدف اولیه ارائه خدمات بیمه ای مطلوب و با کیفیت به هموطنان و ایجاد تنوع در بازار بیمه و کسب رضایت بیمه گذراران در تاریخ 28 تیرماه 1338 توسط بخش خصوصی تاسیس و در مدت زمان کوتاهی توانست اعتماد بسیاری از صاحبان سرمایه و کالا را به خود جلب نماید این شرکت در سال 1383 موفق به اخذ گواهینامه ISO 9001-2000  در سیستم مدیریت کیفیت شده است . این شرکت در سال 1383 ، 84، 85 توانست در میان بانک ها و بیمه ها رتبه اول را به لحاظ تکریم ارباب رجوع و جلب رضایت مشتری بدست آورد و در سال های 1386 . 1387 نیز علاوه بر گروه بانک ها و بیمه ها در میان تمام دستگاه های اجرایی در طرح سنجش میزان رضایتمندی مراجعان از نحوه ارائه خدمات دستگاه های عمومی و دولتی رتبه اول را به خود اختصاص داد.همچنین در سال 1388 بیمه البرز موفق به تمدید گواهینامه ISO 9001-2008  در سیستم مدیریت کیفیت شد. بیمه البرز در سال 1388 به عنوان اولین شرکت بیمه دولتی در بورس پذیرفته شد و سهام آن با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران و فعالان بورس همراه شدو 80 درصد سهام آن واگذار شد.
شرکت بیمه دانا
بیمه دانا در سال 1353 با مشارکت بیمهCommercial Union انگلیس بصورت شرکت سهامی عام با سرمایه بخش خصوصی و با امکان فعالیت در کلیه رشته های بیمه ای تاسیس شد .این شرکت پس از 5 سال فعالیت در قالب بخش خصوصی در تیر ماه 1358 بر اساس مصوبه شورای انقلاب ودولت موقت به همراه 12شرکت بیمه خصوصی ملی اعلام شد وجهت ارزیابی سهام وتسویه حساب با سهامداران داخلی وخارجی بر اساس مصوبه سال 1360 فعالیت بیمه دانا و10 شرکت ملی شده دیگر متوقف گردید.
در آذر ماه سال 1367 به موجب(( قانون نحوه اداره امور شرکتهای بیمه))تعداد 9 شرکت بیمه ملی شده (آریا، امید، پارس، تهران، توانا، حافظ، ساختمان وکار، شرق و ملی)در شرکت سهامی بیمه دانا ادغام شده و به موجب همین قانون مقرر شد این شرکت ضمن بررسی حسابها وتسویه دیون دولت وسهامداران شرکتهای ادغامی، به عنوان یک شرکت بیمه تخصصی در رشته بیمه های اشخاص شروع به فعالیت نماید .هدف از تاسیس مجدد بیمه دانا تشکیل یک شرکت بیمه تخصصی اشخاص به ویژه بیمه های عمر در کشور بود . به دلیل محدودیت حوزه فعالیت و نبود امکان رقابت با سایر شرکتهای بیمه در سال 1375 با تصویب ماده واحده ای توسط مجلس شورای اسلامی به بیمه دانا اجازه داده شد همچون سایر شرکت های بیمه ای فعالیت نماید . فعالیت های عمومی بیمه دانا عملاًاز ابتدای سال 1376 آغاز و گسترش یافت.
شرکت بیمه آسیا
شرکت سهامی بیمه آسیا در تیر ماه سال 1338 به منظور انجام انواع معاملات بیمه ای و عملیات بازرگانی تآسیس شد. این شرکت در همان تاریخ ذیل شماره 6795 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است. بر اساس مصوبه شورای انقلاب اسلامی و لایحه قانونی ملی شدن مؤسسات بیمه و مؤسسات اعتباری، مصوب سال 1358 شرکت سهامی بیمه آسیا از تاریخ 1358/4/4 ملی اعلام شد. در اویل سال 1360 به دلیل عدم اجازه فعالیت به برخی از شرکت های بیمه، ساختار و فعالیت های شرکت سهامی بیمه آسیا ابعادی تازه یافت. به استناد ماده دوم قانون اداره امور شرکتهای بیمه مصوب 13/09/1367 مجلس شورای اسلامی و بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، اساسنامه این شرکت در جلسه مورخ 1368/9/15 به تصویب هیآت وزیران وقت رسید. این اساسنامه موجب شد تا تسهیلات مطلوبی برای کلیه فعالیت های شرکت فراهم شود. در حال حاضر 10 سرپرستی، حدود 90 شعبه و اداره پرداخت خسارت و افزون بر 1000 نمایندگی حقیقی و حقوقی در بیش از 275 شهر کشور، شبکه فعالیت شرکت بیمه آسیا را تشکیل میدهند.
15.2.3 شرکت بیمه پاسارگاد
این شرکت در تاریخ ۸۵/۱۱/۱۸طی شماره ۲۹۰۰۷۰ با سرمایه ۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسیده و پس از طی تشریفات لازم در تاریخ ۸۵/۱۱/۲۹ پروانه فعالیت خود را در کلیه رشته های بیمه ای تحت شماره ۳۴۶۰۵ از بیمه مرکزی ایران دریافت و فعالیت خود را از تاریخ ۸۵/۱۲/۱ آغاز نموده است .این شرکت توانست در تاریخ ۸۶/۸/۵ مجوز قبول اتکایی از موسسات بیمه داخلی را تحت شماره ۲۵۵۹۸ از بیمه مرکزی ایران دریافت کند و با صدور اولین گواهی قبولی در تاریخ ۸۶/۹/۱۸ فعالیت خود را در این بخش آغاز نماید.
منابع:
حافظ نیا، محمد رضا(1384)؛« مقدمه ایی به روش تحقیق در علوم انسانی»؛ انتشارات سمت؛ تهران
خاکی، غلامرضا(1383)؛« روش تحقیق با رویکردی با پایان نامه نویسی»؛ انتشارات بازتاب، تهران

Share