سیاست خارجی آمریکا

سیاست خارجی آمریکا

در حقیقت، گروه‌های راست‌گرای افراطی و اسلام ستیز که با اقدامات ضداسلامی و حمله به مساجد و زنان محجبه نتوانسته‌اند به اهدافشان دست پیدا کنند، امروز با استفاده از خود مسلمانان، در حال رسیدن به موفقیت‌های بیش‌تری هستند؛ غربی‌ها با تقویت گروه‌های سلفی در اروپا، سعی دارند تا این‌گونه به شهروندان القا کنند که «اسلام همین است که می‌بینید» و «خانواده‌های متعصب مسلمان عامل رشد افراط‌گرایی در میان جوانان هستند»
ولی باید بگوییم که این استدلال به هیچ وجه درست نیست چرا که تحقیقات و نظرسنجی‌ها در فرانسه نشان می‌دهد که فقط خانواده‌های بیست درصد از افرادی که عازم سوریه شده‌اند مسلمان هستند و دیگر تروریست‌های اروپایی از خانواده‌های غیرمسلمان و به معنی دیگر، تازه مسلمانانی هستند که تعریف نادرستی از اسلام دارند. براساس این تحقیقات، نزدیک 67 درصد جوانانی که عازم سوریه شده‌اند، از خانواده‌های فرانسوی هستند که هیچ یک از نزدیکانشان مسلمان نبوده‌اند. همچنین از میان دیگر تروریست‌های فرانسوی حاضر در سوریه فقط 7/6 درصد مهاجران مسلمان الجزایری هستند و بقیه جوانان از خانواده‌هایی هستند که اجدادشان از تونس، الجزایر، مراکش و دیگر کشورهای اسلامی به فرانسه مهاجرت کرده‌اند.
در بخش دیگری از این آمارها تأکید شده که اغلب افرادی که عازم سوریه شده‌اند، تحت تأثیر گفتگو با علما یا افراد افراطی به سمت تروریسم رفته‌اند و پس از آن با ورود به سایت‌های مبلغ افراط‌گرایی برای جنگ در سوریه اعلام آمادگی کرده‌اند، این تحقیقات نشان می‌دهد که نقش گروه‌های افراطی که امروزه با نام سلفی‌ها شناخته می‌شوند بیش از دیگر عوامل است و اگر غربی قصد مقابله با خروج جوانان مسلمان از کشور را دارد می‌تواند با این گروه‌های سلفی برخورد جدی داشته باشد. بنابراین افرادی که اسلام را به واسطه پیوند خانوادگی شناخته‌اند به نسبت افرادی که این دین الهی را از طریق اینترنت با ارتباط با نهادهای سلفی می‌شناسند در معرض تهدید کمتری قرار دارند و احتمال گرایش آنان به سمت گروه‌های تروریستی که به نام اسلام دست به جنایت می‌زنند، بسیار پایین‌تر است. جوانان غربی که از نظام مادی‌گرای اروپا خسته شده‌اند برای رهایی از این شرایط دست به دامن ادیان آسمانی می‌شوند و در میان این ادیان نیز دین اسلام را کامل‌تر از بقیه درمی‌یابند ولی متأسفانه هنگام انتخاب افرادی که باید مشاور آنان باشند دچار اشتباه می‌شوند و به جای اسلام، فرقه ضاله وهابیت و سلفی‌گری را برمی‌گزینند. اگر مسئولان نهادهای اسلامی فرانسه و مراکز فرهنگی کشورهای اسلامی بتوانند تازه مسلمانان را به سمت صحیح هدایت کنند به طور قطع، از تعداد افرادی که وارد گروه‌های تروریستی و به تبع آن وارد سوریه می‌شوند کم خواهد شد. در این میان، نقش مراکز اسلامی وابسته به شیعیان را هم نباید نادیده گرفت چرا که این نهادها می‌توانند با شناسایی افراد علاقه‌مند به اسلام، از اسیر شدن آنان در دام سلفی‌ها جلوگیری کنند. یادآور می‌شود، رسانه‌های غربی در ابتدای سال 2013 میلادی گزارش دادند که بین هشت تا یازده هزار نفر «جهادی» خارجی در سوریه حضور دارند که از میان آنان، حدود دو هزار نفر را اروپایی‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین روزنامه «لوموند» فرانسه در همان زمان از حضور سیصد جوان مسلمان فرانسوی در خاک سوریه خبر داد. این آمارها در سال 2014م.، ناگهان افزایش یافت و مقامات اتحادیه اروپا با تشکیل نشست‌های مختلف نسبت به عزیمت شهروندان این اتحادیه به سوریه هشدار دادند.
گفتار سوم: پیامدهای بین‌المللی – سیاسی تفکرات وهابیت
1. زمینه حضور نظامیان غربی در کشورهای اسلامی
فروپاشی ابرقدرت شرق در ابتدای سال 1990م. که با تحولاتی بنیادی در تمامی ابعاد بین‌المللی همراه بود، بیش از هرچیز مایه‌ی شعف و شادمانی دنیای غرب و مباهات استراتژیست‌های غربی واقع شد. اما از همان زمان که کمونیسم از محوریت سیاست خارجی آمریکا رخت بربست، نه تنها سمت و سوی سیاست خارجی آمریکا در هاله‌ای از ابهام فرو رفت و بحران نظری و هویتی گریبان‌گیر رهبران و ایده پردازان آن شد، بلکه شکاف‌های مفهومی عمیقی را نیز در مناسبات میان واشنگتن با بسیاری از کشورهای دیگر به ویژه متحدان سنتی این کشور در خصوص آینده‌ی وهابیت تعاملاتی پدید آورد. در واقع، برخلاف ادعای دولت مردان آمریکایی مبنی براینکه فروپاشی جماهیر شوری موجب تقویت جبهه‌ی غربی و افزایش تمایلات جهت پیوستن به جهان آزاد شده است، نتیجه‌ی این رویداد، به چالش کشیده شدن سیاست‌ها و عملکرد واشنگتن آن هم از سوی دولت‌های غربی و متحدان نزدیک این کشور بوده است. برهمین اساس است. که در قرن بیست و یکم، دیگر اروپایی‌ها نیازی به چترحفاظتی آمریکا احساس نمی‌کنند و بنابراین شاهد جدایی تلویحی ایالات متحده‌ی از اتحادیه‌ی اروپا هستیم. بنابراین زمامداران آمریکایی برای اینکه بتوانند اروپایی‌ها را مجاب به تداوم پذیرش نقش رهبری این کشور کنند و برای یک سری از رفتارهای خود در سیاست‌های خارجی و داخلی هد

Share