رشته حقوق

زنان سرپرست خانوار

دانلود پایان نامه

بیش از40 درصد این گروه مهمترین مشکل خود را نگرشهای منفی اطرفیانشان ذکر کردند و معتقد بودند برای اموری مثل اجاره مسکن و حتی شرکت در مراسمها مختلف با مشکل مواجه هستند.
«برای اجاره کردن سر پناه برای بچههایم با هزار دردسر مواجه میشوم. اگر بفهمند بیوه هستم، هیچ‌کس به من خانه نمیدهد» (زن 50 ساله، علت سرپرستی: فوت همسر).
«سعی میکنم کسی نفهمد از همسرم جدا شدهام، همه دیدشان نسبت به طلاق گرفتهها منفی است. حتی یه عروسی میروی یا آنقدر نگاهت میکنند و برات حرف در میاورند و یا آنقدر بیمحلت میکنند که دیگر دوست نداری در هیچ مراسمی شرکت کنی!»( زن39 ساله، علت سرپرستی: طلاق).
حدود 67 درصد آن‌ها هم به مشکلاتی مثل تحویل نگرفتن، بی‌توجهی و تحقیر هنگام مراجعه به سازمان‌های مختلف اشاره کردهاند.
«تمام زندگی یک زن سرپرست خانوار مشکل است هیچ آشنایی هم ندارم دستم را به جایی بند کند. الان چند وقت پیش برای دو میلیون وام به جایی مراجعه کردم. به‌محض اینکه وضعیت مرا فهمید، رفتارش جور دیگری شد. انگار ما انسان نیستیم. با یک لحن بد به من گفت از اینجا برو بیرون! یعنی چه هر روز می‌آیی اینجا؟! من مطمئنم با دیگران این‌طور رفتار نمی‌کنند، خیلی موردهای اینجوری برایم پیش آمده.» (زن 55 ساله، علت سرپرستی: متواری شدن همسر).
همچنین40 درصد از آن‌ها هم طعنه زدن و متلکهای دیگران را مشکل اساسی خود دانسته و از اینکه مدام از سوی دیگران مورد سرزنش قرار میگیرند سخت ناراحت بودند.
« تمام زندگی من مشکل است، اصلاً تا حالا روی شادی را ندیده‌ام، نمی توانی به خانه‌ کسی بروی. خیلی بد رفتار میکنند. خویشاوندانم پشت سرم حرفهای بدی میزنند و میگویند لیاقتت همین است. به‌حدی سرزنشم می‌کنن که دیگر برای دیدنشان نروم بهتر است» (زن 53 ساله، علت سرپرستی: طلاق).
حدود27 درصد این زنان انواع سوء‌نیت‌ها و آزارهای دیگران را یکی از مهمترین مشکلات زندگی خود بیان کردند.
«با وجود وضعیت بد مالی‌ام نگاه بد بعضیها آزارم میدهد. مثلا چند وقت پیش مغازهدار سر کوچه‌ طور بدی نگاهم میکرد. بعد هم تا در خانه دنبالم آمد. این برخوردها و آزارها سخت‌ترین چیز برای زنی است که تا حالا زندگی سالم و آبرومندانه‌ای داشته» (زن 34 ساله، علت سرپرستی: طلاق).
در نهایت20 درصد از این زنان به خاطر ترس از بیآبروشدن در مقابل دید منفی اطرافیان با محدودکردن خود، رفت و آمدشان را با دیگران قطع کرده بودند و سعی میکردند طوری در ملأ عام ظاهر شوند که دیگران میخواهند. در واقع نداشتن مردی تحت عنوان سرپرست، این زنان را تهدید میکند و این چیزی است که غیر از خود زن سرپرست خانوار، زنان دیگر هم از آن مطلع می‌شوند. به طوری که زنان دیگر سعی میکنند تا حد امکان بین همسر خود و زنان سرپرست خانوار فاصله ایجاد کنند. حتی اگر این زنان قبل از زمان تنهایی‌شان با آنان رابطه ای داشتند، با بیوه شدن او دوری میگزینند تا مبادا مردان‌شان درصدد سوءاستفاده از آن‌ها برآیند. زنان سرپرست خانوار از نگاه دیگر زنان به چشم یک تهدید نگریسته میشود. تهدیدی که باید از او فاصله گرفت و روابط اجتماعی با وی را قطع کرد. به نحوی که چنین زنانی درجامعه ما حق داشتن هیچ‌گونه رابطه‌ای با مردان ندارند و در صورتی که اگر کوچکترین رابطه اجتماعی با مردی برقرار کنند، برچسب فاحشه و بدکاره میخورند.
«هیچ کدام از دوستان و فامیل‌هایم بعد جدایی من از همسرم با من رابطه ندارند، این دید و نگاه بد در رفت و آمدم تأثیرگذاشته، مثلاً من بارها دوست داشتم به خانهی عمویم بروم؛ ولی زن پسرعمویم بداخلاقی میکرد. فکر میکرد چون من بیوهام به پسرعمویم نظر دارم. در و همسایه هم همینطور، من هم رفت و آمدم را کم کردم. این نگاه دیگران برایم عذاب‌آور بود. جرأت ندارم به سر و وضع خودم برسم. بارها سر لباس پوشیدن و آرایش کردن با بچههایم درگیر شده‌ام. آن‌ها مادرهای دیگر را میبینند که خوشگل هستند و به خودشان می‌رسند و دوست دارند من هم آن‌طور باشم؛ ولی من به خاطر حرف مردم همه‌ی اینها را از خودم دور میکنم. از همه میترسم؛ میترسم پشت سرم حرف در بیاورند. من خودم را در محدودگاه قرار داده‌ام» (زن 38 ساله، علت سرپرستی: طلاق).
جدول شماره(4-7): توزیع فراوانی مهمترین مشکلات زنان سرپرست خانوار
توزیع فراوانی مهمترین مشکلات زنان سرپرست خانوار
درصد
بیکار بودن فرزندان و نگرانی از تأخیر در ازدواج، منحرف و بزهکار شدنشان
94./.
تنها بودن(کمبود محبت، عدم توجه خویشاوندان درجه یک…)
80./.
مشغول بودن به کار های با دستمزد خیلی پایین

مطلب مشابه :  ارزیابی عملکرد

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید