زمان پیامبر

زمان پیامبر

مورد نزاع و بحث با وهابیان، آن است که چه عملی شرک و چه عملی نشانه‌ی توحید است؟ در این گفتار اثبات خواهیم کرد مصادیقی که وهابیان، شرک می‌دانند، نه تنها شرک نبوده، بلکه در راستای توحید است.
برخی مصادیق شرک از دیدگاه بن باز مفتی اعظم وهابیت
1. شیخ عبدالعزیز بن باز می‌گوید:
«دعا از مصادیق عبادت است، هر کس در هر بقعه‌ای از بقعه‌های زمین بگوید: یا رسول الله، یا نبی الله، یا محمد به فریاد من برس، مرا دریاب، مرا شفا بده، امتت را یاری کن، بیماران را شفا بده، گمراهان را هدایت فرما، یا امثال این‌ها، با گفتن این جمله‌ها، برای خدا شریک در عبادت قرار داده و در حقیقت، پیامبر را عبادت نموده است…»
2. وی در جای دیگر می‌گوید:
«بی شک، کسانی که به پیامبر یا غیر او از اولیا و انبیا و ملائکه یا جن، پناه می‌برند، معتقدند که آنان دعایشان را شنیده و حاجاتشان را برآورده می‌کنند. این اعتقادها، انواعی از «شرک اکبر» است؛ زیرا علم غیب را غیر از خدا، کسی دیگر نمی‌داند. دلیل دیگر این که تصرفات و اعمال اموات در دنیا، با مرگ منقطع شده است، خواه پیامبر باشد یا غیر پیامبر و ملائکه و جن نیز از ما غایب و به شؤون خود مشغول‌اند.»
3. همو می‌گوید:
«آن‌چه در کنار قبور از انواع شرک انجام می‌گیرد، قابل توجه است. از جمله صدا زدن صاحبان قبر، استغاثه به آنان، طلب شفای مریض، طلب نصرت بر اعداء و امثال این‌ها، همه از انواع شرک اکبر است که اهل جاهلیت به آن عمل می‌کردند.»
4. وی در جای دیگر می‌گوید: «ذبح برای غیر خدا، منکری عظیم و شرک اکبر است؛ خواه برای پیامبر باشد یا ولی یا ستاره یا بت یا غیر این‌ها…»
5. بن باز در جای دیگری می‌گوید:
«در نماز، اقتدا به مشرکان، جایز نیست، که از جمله‌ی آنان، کسانی‌اند که به غیر از خدا استغاثه می‌کنند و از او مدد می‌خواهند؛ زیرا استغاثه به غیر از خدا، از اموات و بت‌ها و جن و غیر این‌ها، از انواع شرک به خداست….»
6. وی در جایی دیگر می‌گوید: «قسم به کعبه، یا غیر کعبه از مخلوقات، جایز نیست.»
7. او می‌گوید: «صدا زدن مُرده و استغاثه به او و طلب مدد از وی، همگی از مصادیق شرک اکبر است، آنان همانند عبادت بت‌ها در زمان پیامبر از قبیل: لات، عزّی و… هستند»
ظاهراً وهابیان تنها خود را موحد خالص می‌دانند و معتقدند بقیه، مشرک‌اند که خون، ذریه و اموالشان احترام ندارد و خانه‌هایشان نیز خانه‌ی جنگ و شرک است.
عمر عبدالسلام -نویسنده‌ی سنی مذهب- می‌گوید:
«در سفری که در جوانی به مکه مکرمه برای ادای فریضه‌ی حج به سال 1395هـ.ق. داشتم، در مینه منوره کنار قبر پیامبر اکرم با صحنه‌ی بسیار عجیبی روبه‌رو شدم. دیدم که وهابیان با انواع اهانت‌ها با مسلمین برخورد می‌کنند و مسلمانان را که میهمان خدا و رسولند، با انواع فحش و دشنام از کنار قبر رسول خدا دور می‌سازند. هرگاه زائر، قصد اظهار محبت به حضرت و نزدیک شدن به ضریح رسول خدا و بوسیدن آن را داشت، او را با جمله‌ی «ابتعدوا أیها المشرکون» از ضریح دور می‌ساختند. از این کردار، بسیار ناراحت شدم و بعد از مراجعه به تاریخ دیدم که این اعمال، نشأت گرفته از افکار بزرگان وهابیان از قبیل ابن تیمیه و دیگران است…»
مراحل توحید
توحید در لغت: چیزی را یکتا و منحصر به خود دانستن و هنگامی که بر خداوند اطلاق می‌گردد، به معنای اعتقاد به وحدانیت و یکی بودن اوست.
مراحل توحید عبارتند از:

Share