روش های تامین مالی بین المللی

روش های تامین مالی بین المللی

۱- پول و پله و سرمایه سرمایه ای بین الملل

کلا هر نوع پول و پله و سرمایه که از راه فروش سهام و یا درصدی از حقوق صاحبان سهام در سطح بین الملل صورت پذیرد رو تامین پول و پله و سرمایه سرمایه ای در سطح بین الملل می گن.

۲- پول و پله و سرمایه بدهی بین الملل

هر نوع پول و پله و سرمایه که از راه انتشار اوراق بدهی(وامای بانکی، اوراق قرضه و …) در سطح بین الملل صورت بگیره رو تامین مالی بدهی در سطح بین الملل می گن.

۳- پول و پله و سرمایه مشتقه بین الملل

هر نوع پول و پله و سرمایه که از راه انتشار اوراق مالی مشتقه(فروش اختیار خرید یا فروش، قردادهای فوروارد، فیوچرز و اوراق مالی مشتقه ترکیبی) روی سهام، اورق قرضه، ارز و یا کالاهایی مثل نفت، طلا، پنبه و … در سطح بین الملل صورت بگیره رو تامین مالی مشتقه در سطح بین الملل می گیم. همه روشای تامین مالی مطرحه به شکل دو گروه بازارهای غیررسمی و بازارای رسمی(بورس) مطرح هستن(شایان آرانی،۱۳۸۹).

 

۲-۲-۲۱- تکنیکای تأمین مالی اسلامی

از دهه ۱۹۸۰ ، تکنیکای جدید تأمین مالی که اونا رو تأمین مالی پروژه محور و تجاری ساخت یافته می نامیدن؛ به طور فزایندای در کشورای پیشرفته رواج یافت. تعداد بانکایی که به ارائه وسیله مالی اسلامی می پردازن، از اوایل دهه ۱۹۷۰ از رشد سریعی بهره مند شده؛ به طوری که الان بازاری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار داره. این رشد تا حدودی به دلیل فشار بر صندوقا واسه سرمایه گذاری حلاله. از اون جایی که بانکا مجاز به شارژ بهره نمی باشن، ایشون باید درآمد خود رو از راه  حق الزحمها و بقیه کارمزدهای ثابت به دست بیارن. به طور مشابهی سپرده گذاران هیچ گونه بهره ای رو واسه پس انداز خود دریافت نمی کنن؛ بلکه مبلغ دریافتی، سهمیه از منافع عملیاتی که به وسیله تأمین مالی پولشون ایجاد شده و یا هدیه ای(پولی یا غیرپولی) است که از بانک خود دریافت می کنن. تأمین مالی اسلامی مانند تأمین مالی سنتی می تونه در مورد تجارت و پروژه ها به کار رود و بانکا می تونن از سرمایه خود مثلاً از راه یه سندیکا یا به عنوان یه شرکت تأمین سرمایه استفاده و یه تأمین مالی رو با سرمایه گذاران نهادی اسلامی بکنن.

دلار

۲-۲-۲۲- اصول تأمین مالی اسلامی

در تامین مالی اسلامی رابطه بین تامین مالی کننده تقاضا کننده مانند رابطه بین خریدار و فروشنده ،عامل و مدیر و یا سرمایه گذار و کارآفرینه. این رابطه مانند رابطه بین وام دهنده و وام گیرنده به شکلی در بانکداری غربی هست، نیس.

تامین مالی اسلامی باید از قوانین زیر پیروی کنه:

– وام دهنده باید در سودها و زیانای حاصل از پول قرض داده شده شریک باشه.

– به دست آوردن پول از پول جایز نیس. ایجاد پول فقط اگر از راه فعالیتی بهره ور باشه قبول کردنیه.

– تأمین مالی باید فعالیتا و کالاهایی رو پشتیبانی کنه که از طرف اسلام مجاز شناخته باشه.

۲-۲-۲۳- نوآوریا در تأمین مالی اسلامی

مؤسسات تأمین مالی اسلامی بیشتر دارای هیئت شریعت مخصوص خود هستن که دارای یک تا سه عالم دینی متخصص در مورد اقتصاد یا مالی هستن. این هیئتا به مرور و تحلیل ساختارهای معاملات ارائه شده

اقتصاد

می پردازن تا مطابقت اونا رو با مفاهیم اسلامی بررسی کنن. در صورت موافقت ایشون، فتوای پذیرش اون رو صادر می کنن. واسه آنایی که یافته های این عالمان دینی رو قبول می کنن، معامله مورد نظر حلال تلقی می شه. جدول زیر به مرور وسیله تأمین مالی اسلامی در مقایسه با وسیله تأمین مالی سنتی می پردازه:

(جدول۲-۱) مروری بر وسیله تأمین مالی اسلامی در مقایسه با وسیله تأمین مالی سنتی

سرمایه گذاری

نوعکاربردای تامین مالی پروژه محورکاربردای تامین مالی تجاری
مرابحهترهین و چیزای مهم پرداخت معوقات می تونه به عنوان تضمین بکار رود.اعتبار خریدار، واسه مصر ف کننده، واسطه گری یا کالای سرمایه ای
اجارهلیزینگ————–
مضاربهتأمین مالی پروژه محور بدون حق مراجعهخیلی کم در مورد تجاری استفاده میشن.
مشارکتسرمایه گذاری سهامتأمین مالی احداث بزرگراه
استصناعتأمین مالی پروژه محور باحق مراجعه محدود مثلاً واسه خطوط لوله، کشتیا، ماشین آلات کارخانه و…اعتبار بسته بندی، بعضی از اشکال تأمین مالی سرمایه در گردش

 

 

 

۲-۲-۲۴-  حسابداری بهای تموم شده تامین مالی

در مدیریت مالی و اقتصاد، بهای تموم شده تامین مالی مهم بسیاریه و به همین دید موقع تعیین بهای یه محصول، علاوه بر بهای تموم شده مواد، دستمزد و سربار، بهای تموم شده تامین مالی(شامل بهای تموم شده استقراض و بهای تموم شده سرمایه) هم مورد توجه قرار میگیره. در تئوری حسابداری سنتی بهای تموم شده استقراض شناسایی می شه، اما بهای تموم شده شناسایی نشده و بین عملیات جور واجور واحد تجاری تسهیم نمی شه. واسه حل این مشکل نیاز به حسابداری بهای تموم شده تامین مالی  است. حسابداری بهای تموم شده تامین مالی روند شناسایی و تخصیص بهای تموم شده شکل های جور واجور پول و پله و سرمایه تامین شده (شامل سرمایه و استقراض) به عملیات واحد تجاری، مثل بقیه هزینه های عادی تولیده. به نظر پروفسور روبرت آنتونی(Robert Anthony) ثبت و تسهیم بهای تموم شده سرمایه منتهی به ارائه اطلاعات پرمعنی و درست در گزارشای مالی به خاطر استفاده مدیریت می شه. در حسابداری مالی سنتی، بهره که فقط نشون دهنده بهای تموم شده استقراض است، به عنوان هزینه دوره در حسابا ثبت شده  ولی از واسه به کار گیری سرمایه هیچ گونه مبلغی در حسابا شناسایی و ثبت نمی شه. در روش حسابداری بهای تموم شده تامین مالی که به وسیله آنتونی پیشنهاد شده بهره، هم به استقراض و هم به سرمایه تعلق می گیرد و باید مثل بقیه شکل های جور واجور بهای تموم شده محاسبه و ثبت شه. به سخن دیگه بهره تحمل شده به خاطر به کار گیری پول و پله و سرمایه در روند تولید، باید به همون روشی که مواد، دستمزد و سربار به موجودیا و بهای تموم شده و کالای فروش رفته تسهیم می شه، تخصیص یابد. به نظر آنتونی اصول حسابداری مربوط به بهره باید منطبق با اصول حسابدای مربوط در علم اقتصاد باشه و در نتیجه حسابداری بهای تموم شده تامین مالی هم باید سود حسابداری رو به طور مشابه با سود اقتصادی تعریف کنه. به نظر پروفسور یونگ (Young) اگه پیشنهاد آنتونی در مورد محاسبه بهای تموم شده تامین مالی به وسیله مراجع تدوین کننده استانداردهای حسابداری استفاده کرده شه، چهار تغییر اساسی و مربوط به هم در روشای فعلی حسابداری ایجاد می شه:

اقتصادی

مبلغی از واسه بهره به سرمایه تخصیص پیدا می کنه؛

بهای تموم شده کالای فروش رفته شامل بهره ای میشه که از واسه پول و پله و سرمایه به کار گرفته شده در ماشین آلات و لوازم مورد استفاده در تولید، به حساب منظور گردیده؛

بهای تموم شده موجودی کالای آماده واسه فروش و یا مواد اولیه آماده واسه مصرف هم اگر دوره نگهداری اونا طولانی باشه، شامل بهای تموم شده بهره میشه؛

بهای تموم شده داراییای عملیاتی که به وسیله واحد تجاری ساخته شه هم شامل بهای تموم شده بهره سرمایه ای که درزمان دوره ساخت ازش استفاده شده، میشه(وفادار،۱۳۷۶).

۲-۳- گذشته تحقیق

 

۲-۳-۱- گذشته تحقیق داخلی

تا کنون تحقیق که به بررسی و اولویت بندی روشای تامین مالی در فروشگاه پرداخته باشه دارای سابقه تحقیق نبوده و بیشتر تحقیقات در جوامع آماری دیگری بررسی شده که در ادامه به بیان بعضی از این تحقیقات می پردازیم:

سیف نیا و نجاتی(۱۳۹۱) تحقیقی رو با عنوان بررسی روشای تأمین مالی واسه انجام پروژه های حمل و نقل ریلی و ارائه راهکارهای اجرایی انجام دادن. در این مطالعه با بهره گرفتن از مقایسه تطبیقی با بقیه کشورها الگویی مناسب واسه تأمین مالی بخش ریلی ایران ارائه شده. واسه بخشای پیشرفت زیر ساخت ریلی، پیشرفت ناوگان و پیشرفت استفاده روشای مختلفی واسه تأمین مالی پیشنهاد شده، واسه زیر ساخت ریلی چون در ایران مالکیت اون هنوز در اختیار دولته باید از روشی استفاده شه که واسه کاهش خطر در آخر مالکیت اون در اختیار دولت قرار گیرد. قرارداده های PPP که همون مشارکت بخش دولتی و خصوصیه، واسه این بخش پیشنهاد شد. واسه بخش پیشرفت ناوگان، قرارداد لیزینگ و صکوک، پیشنهاد شده و واسه پیشرفت استفاده بهترین روش به کار گیری صندوق پس انداز کارکنان و مدل اجاره به بخش خصوصی با مالکیت دولتی پیشنهاد شده که دولت لوازم و تأسیسات مربوط به خدمات عمومی رو از راه مشارکت عمومی(فروش اوراق قرضه یا سیاستای دیگه) تدوین می کنه.

شرفی و فاتحی(۱۳۹۰) در تحقیقی با عنوان”نقش مدیریت شعب در تحقق اهداف بانکای دولتی و چالشای مربوط به اون” به برسی نقش مدیران شعب در کارکرد بانک پرداختن و به این نتیجه رسیدن که شعب بانکا به عنوان اجزای اصلی سازمان، نقش کلیدی و غیرقابل انکاری در تحقق اهداف مربوطه بردوش دارن. با در نظر گرفتن این که مدیران شعب به عنوان مدیران عملیاتی سازمانی وظیفه اداره امور مربوط به این واحدها رو از راه اجرای وظایف برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و رهبری و کنترل در چارچوب مهارتای فنی، انسانی و ادراکی رو دوش دارن، بنابر این توجه و اهتمام خاص از طرف مدیران ارشد سازمانی واسه اجرای بهینه و موثر نقشا و رسالتای سازمانی از اهمیت خاصی برخورداره.

همونجوریکه قبلا عًنوان شد، تجهیز و تخصیص منابع و ارائه بقیه خدمات بانکی به مشتریان هم جهت با اهداف بانک مهم ترین فعالیتای یه شعبه رو شامل می شه. فعالیتای یاد شده ضمن تاثیر بر قدرت رقابتی هر بانک در تقابل با بقیه بانکا، موجب اجرای نقش پررنگ به وسیله اونا هم جهت با تحقق اهداف اقتصادی دولت و از نظر نقش کم رنگ بازار سرمایه در اقتصاد کشور از اهیمت دو چندانی بهره مند می باشه.

قطع یقین کارکرد هر شعبه در مورد هر کدوم از فعالیتای یاد شده، اونقدر که با برنامه ریزی و کنترل درست از طرف مدیر شعبه همراه نباشه، می تونه با تحمیل شکل های جور واجور ریسکای اعتباری، عملیاتی، معروفیت، نقدینگی و  … بانک رو با چالشای اساسی مواجه سازه. بنابر این مدیر شعبه نقش کلیدی و اساسی رو هم جهت با ترکیب و استفاده مناسب از عوامل تولیدی شعبه به خاطر انجام بهینه فعالیتای بانکی رو دوش داشته و هر گونه ضعفی در این مورد، ضمن ایجاد چالشا و مشکلاتی واسه اون شعبه، می تونه طبق اصل دو مینو موجب تسری اون به بقیه شعب بانک و تشکیل بحران واسه کل سازمان شه. از این رو لازمه مدیریت ارشد سازمان، نظارت و کنترل کافی و مناسبی رو بر کلیه فعالیتای و امور این بخش معطوف داشته و با به کار گیری لوازم لازم و تخصیص بودجه کافی، وسایل انگیزشی و نظارتی رو به خاطر کنترل و ارتقا کارکرد این واحدها مورد استفاده قرار بدن(فاتحی و شرفی ۱۳۹۰).

ملانظری و همکاران(۱۳۸۹) تحقیقی رو با عنوان  بررسی رابطه بین روشای تامین مالی(منابع برون سازمانی) و موفقیت و نبود موفقیت شرکتای قبول شده در بورس اوراق بهادار تهران انجام دادن. این تحقیق با هدف بررسی و شناخت رابطه بین روشای تامین مالی(افزایش سرمایه و وام بانکی) با موفقیت و نبود موفقیت شرکت انجام شده. نمونه مورد بررسی شامل ۶۲۴ شرکته که ۹۹ شرکت اون از محل افزایش سرمایه(۶۷ شرکت موفق و ۳۲ شرکت ناموفق) و ۵۲۵ شرکت از محل وام بانکی تامین مالی کردن(۱۷۷ شرکت موفق و ۳۴۸ شرکت ناموفق)، یافته های تحقیق نشون میده که بین روشای تامین مالی و موفقیت و نبود موفقیت شرکتای قبول شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری هست و افزایش سرمایه بیشتر از وام بانکی بر موفقیت شرکتا تاثیر داره یعنی تعداد شرکتای موفق که از محل افزایش سرمایه تامین مالی کردن نسبت به کل شرکت های این گروه بیشتر از شرکتای موفقیه که از محل وام بانکی تامین مالی نموه ان.

مرتضی جعفرزاده و مینا نجار(۱۳۸۹) در تحقیقی با عنوان”تأمین مالی از راه انتشار اوراق مشارکت؛ فرصتا و تهدیدها” که در اون به بررسی روش تامین مالی در مورد طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده دور و بر حرم مطهر حضرت رضا(ع) پرداختن به این نتیجه رسیدن که خیلی از پروژه های نوسازی بافتای فرسوده در شهرهای جور واجور کشور، به دلیل از دست دادن پول و پله و سرمایه کافی مرتبا به تعویق می افتند.

خضرا(۱۳۸۵)، در مقاله ای با عنوان”عوامل موثر بر تجهیز پول و پله و سرمایه کشور” عوامل فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهارت نیروی انسانی شاغل در بانکا، تنوع و کیفیت خدمات بانکی، رضایت مشتریان از کارکنان و مطلوبیت محیط داخلی و محل قرار گرفتن شعب در بانکداری نوین، وسایل مهمی هستن که واسه جذب بهینه منابع پولی از اونا استفاده می شه.

رازانی(۱۳۸۲) در آخر نامه خود با عنوان”بررسی و معرفی روشای جدید و مؤثر جذب پول و پله و سرمایه در شعب بانک تجارت استان لرستان” به بررسی عوامل مؤثر در جذب پول و پله و سرمایه در گروه بانکی تجارت در استان لرستان مثل: ارائه تسهیلات  آسون تر، فضای فیزیکی مطلوب، تجدید نظر در روش جوائز، مهم دونستن واسه مشتری، قوانین و مقررات مناسب، جذب منابع دراز مدت کرده و به بررسی اندازه رقابت پذیری بین گروه های بانکی کشور، بررسی روند متغیرهای پولی کشور طی دوره(۱۳۸۰-۱۳۷۴) و کارکرد بانک مزبور با بقیه گروه های بانکی پرداخته. در این تحقیق، روش توصیفی- پیمایشی مورد استفاده قرار گرفته.

مغویی نژاد(۱۳۷۸) در تحقیق خود با عنوان”بررسی عوامل مؤثر بر افزایش اندازه سپرده گذاری مشتریان در شعب بانک تجارت شهرستان رفسنجان از دیدگاه مشتریان” به بررسی مهم ترین عوامل مؤثر در افزایش اندازه سپرده گذاری از دیدگاه مشتریان، که از سرمایه های مهم بانک حساب می شن، پرداخت و به این نتیجه رسید که عوامل بهتر شدن روابط اجتماعی کارکنان با مشتریان، ویژگیای فردی خوب و مناسب کارکنان، تبلیغات، اندازه سود پرداختی و عرضه خدمات مطلوب رو مهم دونست. به خاطر آزمون فرضیات تحقیق از راه پرسشنامه و هم اطلاعات آماری شعب بانک تجارت شهرستان رفسنجان در سال ۱۳۷۸ جمع آوری و بعد با بهره گرفتن از روشای مناسب آماری رابطه هر کدوم از عوامل نامبرده با اندازه افزایش اندازه سپرده مورد موشکافی قرار گرفته. پس روش تحقیق اون توصیفی- پیمایشیه.

 

۲-۳-۲- گذشته تحقیق خارجی

روهلینگ(۲۰۰۵) در بررسی ساختار درامد شهرداریای کشورای در حال پیشرفت، نشون میده مالیات بر دارایی، مهم ترین نوع مالیاتای محلیه و بیشتر از ۱۳۰ کشور جهان یه جور از اون رو دریافت می کنن. این مالیات می تونه اهداف گسترده تری از پاسخگویی محلی رو تأمین کنه و رابطه مؤثر بین سرویس دهی شهری و پول و پله و سرمایه اونا رو به هم نزدیک تر کنه.

یونگ و جانگ(۲۰۰۶) به مطالعه سودآوری دراز مدت در بانکای تایوان پرداختن و به این نتیجه رسیدن که خدمات بانکی مهم ترین عامل در سودآوری و کسب سود واسه شعب بانکی مورد مطالعه حساب می شه. در ادامه کارکنان بانکا مهم ترین و اساسی ترین عامل واسه رسیدن به افزایش سودآوری و کسب سود حساب شده.

آبهیمان و همکاران(۲۰۰۹) با مطالعه بعضی شعبه ای بانکای بزرگ دولتی هند، عواملی هم چون نیروی انسانی، سطح  تحصیلات کارکنان، محیط بانک، محل قرار گرفتن و موقعیت مکانی بانک، تبلیغات، قوانین و مقررات دولتی و کاهش دخالتای دولت در امور بانکی رو از عوامل مؤثر بر جذب سپرده های مردم بر شمرده ان. به نظر اونا مهم ترین و اثرگذارترین عامل جذب سرمایه های افراد، نیروی انسانیه.

ساتریو و زنیوس(۱۹۹۷) چارچوبی رو واسه الگوبرداری از ابعاد جور واجور عملکردی و الگوبرداری هدف دار در شعب یکی از بانکای تجاری آمریکا ارائه کردن. اونا در تحقیقی که انجام دادن ترکیب الگوبرداری هدف دار با الگوبرداری کارایی رو واسه اولین بار ارائه کردن(ساتریوس و زنیوس، ۱۹۹۷).

 

Share