روابط بین الملل

روابط بین الملل

توسعه فرایندی است که متضمن رشد مداوم در ابزار و روابط مادی و معنوی و بنیان‌های اقتصادی ـ اجتماعی و توسعه کوثری همه‌جانبه است.
توسعه مطلوب، توسعه‌ای است که پایدار باشد، پایداری به این معنا که نسل‌های آینده را نیز در نظر می‌گیرد و سرمایه را بشناسد و سرمایه را برای تمامی نسل‌ها و تمامی مردم حفظ کند. نفت سرمایه است، نمی‌توان نفت‌فروشی کرد و جامعه را اداره کرد، اینگونه اداره جامعه آغاز ورشکستگی است.
در توسعه کوثری مزدوری و اجیر شدن برای اشتغال مکروه است، اشتغال باید با کرامت باشد، هر اشتغالی صحیح نیست. اشتغال باید با حفظ آبرو باشد و این در اشتغال مزدوری حاصل نمی‌شود. اسلام مضاربه و مشارکت را پیشنهاد کرده‌است.
دوری از تنبلی و داشتن روحیه کار و تلاش، جزء شاخص های توسعه کوثری است.
از نظر ایشان فقیه جامع شرایط (در شرایط غیبت) در زمینه‌های مختلف اجتماعی ـ چه در امور فرهنگی نظیر تعلیم و تربیت و تنظیم نظام آموزشی صالح، چه در امور اقتصادی مانند منابع طبیعی، جنگل‌ها، معادن و دریاها و… چه در امور سیاسی داخلی و خارجی مانند روابط بین الملل و در زمینه‌های نظامی همانند دفاع در برابر مهاجمان و تجهیز نیروهای رزمی و در سایر امور لازم ـ به تطبیق قوانین اسلام و اجرای آن مبادرت می‌ورزد.
لزوم داشتن تخصص و تعهد، پایداری در مسؤولیت و اخلاص در کار از سوی کارگزاران حکومت اسلامی
رشد اخلاقی و تزکیه نفس که به رفع ضلالت و گمراهی منجر می‌شود
لزوم رشد علوم تجربی (ایشان علم تجربی و مانند آن را تفسیر صحیح کتاب تکوینی خدای سبحان دانسته و غفلت از آن را مایه ابتر بودن علوم می‌دانند)
رشد علوم عقلی
توجه به هماهنگی علم و تزکیه در رشد فرهنگی جامعه اسلامی (به عقیده ایشان مردم نورانی، مردمی هستند که حق را بدانند و طبق دانسته و علم خویش- یعنی حق- عمل کنند)
لزوم تولید بیشتر کالا و خدمات و مستلزم تولید بیشتر، درک و استفاده از روش‌های علمی و فنی و بهره‌مندی از فناوری است.
باید در تولید به دنبال توسعه باشیم و نه در مصرف. چشم و هم‌چشمی در اسلام مزموم است.
در دولت اسلامی بایدکالایی تولید شود که برای ادامه زندگی در جامعه اسلامی ضروری و در واقع، واجب است.
نباید روحیه اداره جامعه زهد‌محورانه باشد، اگر بخواهید توده مردم را تربیت کنید که حافظ دین باشند باید یک اقتصاد متوسط به مردم بدهید. با زهد نمی‌توان جامعه را اداره کرد. البته بحث خواص فرق می‌کند و باید بحث خواص را از توده مردم جدا کرد.
روش تولیدی بایستی زیان جبران ناپذیر به محیط زیست وارد نکند، با شؤونات اداره نظام اسلامی سازگار باشد و به نسل آینده ضرر نرساند.
از وظایف اصلی و مشترک حکومت و مردم در راه رشد اقتصادی، شناخت مفسدان اقتصادی و مقابله با آن‌ها است.
فراگیری، تحصیل، تحقیق و آموزش فرایند صحیح صنعتی، مد نظر نظام اسلامی است.
در عرصه عمل، آموزش بهره برداری خوب و بهینه از صنایع در جهت رشد نظام اسلامی و رسیدن به اهداف آن، مورد سفارش است.
استفاده از تکنولوژی در تمام امور سازنده و سودمند روا است؛ ولی بهره برداری از آن در امور تخریبی و تهاجمی و سوزنده و کشنده و تباه کننده زمین، دریا، هوا، گیاهان، جانوران، انسان‌ها، مناطق معمور و… هرگز روا نیست.
توجه به حفظ محیط زیست و توسعه و رونق فضای سبز و آبادانی کشور، از وظایف مورد توجه کارگزاران پیشرفت صنعتی می‌باشد.
صنایع تجربی موظفند در راستای تأمین سعادت و سلامت همه بشر جهت‌گیری کنند؛ چنان که مکلفند حقوق طبیعی هر موجود دیگر را اعم از دریا و آبزیان هوا و پرندگان و استنشاق کنندگان از آن و نیز هر پدیده طبیعی دیگر را رعایت نمایند و هرگز به هلاکت نسل رضایت ندهند.
نفی هرگونه سلطه‌گری و سلطه‌پذیری در قوانین داخلی و بین المللی
رعایت عهدها و مواثیق بین المللی (اهتمام حکومت اسلامی برای برقراری نظام تعهد و قانون و عمل به پیمان و احترام به میثاق، برای آن است که جامعه متعهد، از امنیت حقیقی برخوردار شود)
رعایت امانت و پرهیز از خیانت در اموال و حقوق (تأثیر احترام متقابل به امانت‌های یک‌دیگر در برقراری امنیت و آزادی در تأسیس مدینه فاضله کاملاً واضح است)

Share