رفتارهای اخلاقی

رفتارهای اخلاقی

در واقع زن و مرد دو موجود مکمل هستند و راز تفاوت بین آن‌ها در استعدادها و قوای مختلفشان از لطایف شگفت‌انگیز جهان هستی و راز دلبستگی و پیوستگی این دو جنس با یکدیگرند. از قرآن کریم نسبت به آنان می‌فرماید «هُنّ لباس لَکُم وَ انتم لباس لَهُنَّ»
از آن‌جا که انسان موجودی طبیعتاً اجتماعی است و نمی‌تواند امور خود را به تنهایی انجام دهد، نیازمند برقراری ارتباط با دیگران است. برخی از احتیاجات انسان‌ها را به ایجاد پیوند عاطفی و عملی با جنس مخالف ترغیب می‌کند و خداوند در صحیفه‌ی تکوین زمینه‌های این پیوند را برقرار کرده است. اگر جامعه را به مثابه‌ی یک پیکر زنده و دارای اجزاء مختلف بدانیم، زن و مرد دو عضو رئیسی این پیکرند که هرکدام با ایفای نقش خاص خود در عین انجام وظایف مشترک، زمینه‌ی سلامت و پویایی جامعه را فراهم می‌سازند. شرط آنکه هر عضو نقش خود را به خوبی ایفا کند، همکاری و هماهنگی با تمامی اجزای دیگر است. در این تصویر، تفاوت نقش‌ها و فعالیت‌ها نه تنها نشانه کم اهمیتی اعضا نیست، بلکه همین تفاوت‌های حکیمانه ضامن هماهنگی و پویایی مجموعه و مانع بروز اختلال در این پیکر واحد است. از آن‌جا که خداوند انسان را به منظور نیل به مراتب تعالی و کمال آفرید و مرد و زن در نیل به آرامش و تعالی از توانایی کامل برخوردار نبودند. با ایجاد حس نیاز متقابل میان آن دو پیوند متقابل برقرار ساخت تا هر یک از دو جنس دیگری را برای تعالی خویش لازم و ضروری بداند. بنابراین پیوند عاطفی و محبت‌آمیز میان دو زن و مرد پیوند مقدس و الهی است.
وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیهْا وَجَعَلَ بَینَکُمْ مَوَدَّهً وَ رحمَهً…
ولی متأسفانه با ورود تفکرات وهابیت شأن و منزلت زن مسلمان و آن نقش بسزای تربیتی و اجتماعی آن تحت شعاع گسترده‌ای قرار گرفت به طوری که همان تفکرات جاهلانه‌ی قبل از اسلام و قرون گذشته اروپا دوباره زنده گردید و مقام زن را طفیلی مرد تعریف نمود و این را در قوانین و فتوا و رفتارهای اخلاقی وهابیت می‌توان مشاهده نمود.
در مصاحبه‌ی خبرگزاری فارس با حجت الاسلام و المسلمین قاسمی کارشناس شبکه جهانی ولایت در مورد جایگاه زن در اندیشه سلفی توضیح می‌دهند:
بنده دقیقاً عباراتی که در کتب آن‌ها درباره بانوان آمده است را نقل می‌کنم:
– تمام وجود زن شر است؛
– زن شیطان است؛
– زن دائم شیطان است؛
– در نماز از زن، سگ سیاه و الاغ باید اجتناب کرد؛
– زن، سگ سیاه و الاغ اگر از جلوی نمازگزار عبور کنند نماز باطل است؛
– زن به صورت شیطان در می‌آید؛
– زن‌ها را بی‌لباس نگه دارید، به آن‌ها لباس ندهید تا مجبور شوند در خانه بمانند.
– چشمه‌ای مضرتر از زنان برای مردان نیست؛
– کودکان عقلشان از زن‌ها بیش‌تر است؛
– وقتی زن خلق شد شیطان خوشحالی کرد
– رانندگی زنان حرام و رانندگان زن باید بمیرند.
– شرکت زنان در تشیع جنازه حرام است و…
غیر مکه و مدینه مساجد دیگر شهرهای عربستان بخش زنانه ندارد. متأسفانه در مسلک وهابیت زن هیچ جایگاهی ندارد و حتی از کوچکترین حقوق یک انسان بی‌بهره است. وهابیت از زنان تنها برای استفاده شهوانی و تولید مثل استفاده می‌کنند. از میان مهمترین پیامدهای شوم رواج تفکر متحجر وهابیت در کشورهای منطقه، ظلمی است که به زنان و دختران می‌شود. نمونه‌های بارز نگاه تحقیرآمیز و دور از شأن و جایگاه انسانی سلفی‌ها به زنان را می‌توان در جای‌جای احکام جعلی و فتواهای غیرعقلانی آنان مشاهده کرد. ما برای آشنایی شما با این فرقه ضاله تنها بعضی از فتواهای مفتیان وهابی در مورد زنان را خدمتتان ارائه می‌کنیم آنوقت خود خواهید دانست که زنان چه جایگاهی در نزد وهابیت دارند:

Share