سبز اندیشان امروز

ربات های جاسوسی چگونه از کاربران ایرانی کلاهبرداری می‌کنند؟

اپلیکیشنایی در بعضی رباتا و کانالای تلگرامی هست که اسمای عجیب و غریبی یدک می کشن: صیغه یاب، دوست یاب و نذری یاب و… از جمله این موارد هستن و پلیس فتا هم درباره اونا بارها اخطار داده. در آخرین این هشدارها رییس پلیس فتا استان قم نسبت به کارکرد اونا تذکر داده و تاکید کرده که کاربران هوشمندانه با این رباتا برخورد کنن تا به مشکل برنخورند. این رباتا از راه های جور واجور از کاربران سودجویی می کنن.

رئیس پلیس فضای تولید و رد و بدل کردن اطلاعات استان قم درباره این رباتایی که در تلگرام با عناوین فریبانه دست به دست می شن و منتشر کردن زیادی پیدا کردن میگه:

« این رباتا هیچ کدوم اصلا کارکردی ندارن و فقط واسه فریب افراد طراحی می شو. شگرد بعضی از این وسیله ها این جوری س که با منتشر کردن و تبلیغ وسیله جاسوسی و هنگام دانلود و نصب اون به وسیله کاربران در گوشی موبایل جهت فعال شدن نرم افزار مبلغ ناچیزی رو درخواست کرده و کاربر واسه پرداخت اون به درگاها و صفحات جعلی بانکی منتقل می شه و بعد از وارد کردن اطلاعات بانکی، این اطلاعات به شخص سومی فرستاده شده که می تونه از حساب بانکی ایشون برداشت کنه.»

«حسین رجبلو» کارشناس امنیت اطلاعات که چندی از این رباتا رو تست کرده هم به سایت ما از صفحات فیشینگی که به وسیله این برنامه ها ساخته می شه میگه:

«خیلی از این برنامه ها حتی بدون صفحه درگاه پرداخت و مسائلی مثل این به جاسوسی از کاربر روی می یارن و همون نصب اولیه شون کافیه تا بدافزار شروع به فعالیت کنه. هم اینکه در بعضی موارد پاک کردن اپلیکیشن هم تاثیری نداره و برنامه مربوطه گوشی و برنامه های کاربر رو به خود آلوده کرده.»

اونم اینکه تاکید می کنه که بعضی از برنامه ها کاربر رو راضی به پیوستن به شبکه های Vas یا همون ارزش افزوده می کنه و باور داره که حجم بزرگی از کلاهبرداریایی که وزیر ارتباطات از اون صحبت کرده بود، از این روش اتفاق افتاده.

این کارشناس امنیت اطلاعات اکیدا پیشنهاد می کنه که کاربران همه اپلیکیشنا رو از مارکتای اندرویدی رسمی و یا گوگل پلی دانلود کنن و باور داره که کاربران با وارد کردن کد، اطلاعات کارت، اطلاعات هویتی و…خود در این اپلیکیشنا ناخودآگاه وارد یه جریان کلاهبرداری شده که بیشتر اونا به ضرر مالی می رسه:

«در بعضی مواقع بعد از گرفتن اطلاعات کاربر، لیستی بیگ دیتا از کاربران در دست سازنده نامبرده ساخته می شه که با فروش اون به شرکتا، فرد رو در آینده دچار مشکلاتی مثل سرویسای ارزش افزوده و اس ام اسا و ایمیلای آزاردهنده می کنه.»

اون اندازه های ارزون این رباتا رو وسوسه انگیز واسه کاربران می دونه و با ذکر مثالی به سایت ما میگه:

«هزینه عضویت در این کانالا یا رباتا رو ۲۰ هزار ریال اعلام می کنن و  کاربران واسه عضویت در این کانال باید وارد یه صفحه جعلی شده و مشخصات حساب بانکی خود رو واسه پرداخت دو هزار تومن وارد می کردن؛ غافل از اینکه با این اقدام اطلاع بانکی خود رو در اختیار فردسودجو قرار میدن. خیلی از این سودجویان نوجوانان هکری هستن که با آسونترین و بی ارزش ترین راه هک رو واسه کلاهبرداری از آدمایی پیاده می کنن که سواد کامپیوتری خیلی بالایی ندارن. حتی عکسا و یا آدرسها و موارد دیگری که همه دزدیده شده از صفحات وب هستن در این رباتا و کانالا قرار می گیرن تا کاربر باور کنه که ربات نامبرده واقعیست و نه جعلی.»

تشویق کاربران واسه ورود به سرویسای ارزش افزوده

اون به مواردی اشاره می کنه که در اون ده ها میلیون از کاربران سرقت رفته و این ارقام خرد رو واسه جوانان هکر هم وسوسه انگیز دونست: «اونا فکر می کنن که کسی واسه دو هزار تومن دست به شکایت نمی زنه، غافل از اینکه در خیلی از موارد با گزارشات مردمی، گرداننده پشت این رباتا شناسایی و دستگیر می شه.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *