دوره‌های آموزشی

دوره‌های آموزشی

8) اداره‌ی ترجمه
9) اداره‌ی توزیع
10) ادار‌ه‌ی هماهنگی امور بین قاره‌ای
11) اداره‌ی حج و ضیافت
12) اداره‌ی امور قرآن مجید
اینک درباره‌ی بعضی از ادارات که ار اهمیت بیش‌تری برخوردارند، توضیحات مختصری داده می‌شود.
1) اداره‌ی امور فرهنگی: وظیفه‌ی این اداره، تبلیغ و ترویج افکار وهابیت در سراسر جهان است. گزینش و اعزام مبلغ و معلم، توزیع کتب مذهبی و آموزشی برای مدارس و مراکزاسلامی و مساجد سراسر جهان است. کمک به سازمان‌های اسلامی در نشر فرهنگ اسلامی، توزیع و ترجمه‌ی قرآن، اعطای بورسیه‌های تحصیلی به افراد، اعزام هیأت‌های فرهنگی برای بررسی مشکلات مراکز اسلامی، برگزاری سمینارهای منطقه‌ای، پذیرایی از اقلیت‌های اسلامی و تدوین کتب اسلامی از اقدامات اداره‌ی امور فرهنگی است.
2) اداره‌ی نشریات و تبلیغات: به نشر اندیشه‌های وهابیت از طریق توزیع کتب و مجلاتی که مبیّن افکار وهابیت است و در زبان‌های مختلف و در موضوعات متنوع است، اقدام می‌نماید. در ضمن، این اداره، سلسله کتاب‌هایی با عنوان «دعوه الحق» به چاپ می‌رساند که موضوعات فقهی اسلامی و مذهبی را در بر دارد. از جمله نشریات این مؤسسه، هفته‌نامه‌ی انگلیسی زبان اخبار جهان اسلام است.
3) اداره‌ کنفرانس‌ها و سازمان‌های اسلامی: این اداره ضمن برقراری ارتباط با تمامی سازمان‌های اسلام وابسته به رژیم‌های به اصطلاح اسلامی و همچنین با حضور در کنفرانس‌های بین المللی مثل اجلاس و کنفرانس‌های مختلف سازمان ملل، یونسکو و… سعی ارد حضور و ارتباط جهانی خود را گسترش دهد.
4) اداره‌ی حج و ضیافت: این اداره نیز با جذب بعثه‌های خارجی، اقدام به تقویت رابطه‌ی خود با کشورهای اسلامی می‌کند و به ویژه در ماه ذی‌الحجه با برگزاری سمینارها و جلسات سخنرانی‌ها، سعی در رقابت با ایران دارد.
5) اداره‌ی امور قرآن مجید: این اداره در سال 1398هـ.ق. تأسیس شد و مسئولیت آن اعزام حافظان و قاریان به سراسر جهان و چاپ و ترجمه‌ی قرآن به زبان‌های مختلف است که تاکنون به چهارده زبان ترجمه شده است.
د) شورای عالی مساجد جهان
ایجاد شورای عالی مساجد جهان در کنفرانس سراسری در سال 1395هـ.ق. تصویب شد و 53 نفر از شخصیت‌های مذهبی به نمایندگی از 45 کشور، فعالیت‌های خود را آغاز نمودند. اقداماتی که توسط این بخش انجام می‌پذیرد، عبارتند از: ترمیم و نگه‌داری مساجد سراسر جهان، ایجاد دوره‌های آموزشی تربیت مبلغ، اعزام ائمه‌ی جمعه و جماعات به سراسر کشورهای اسلامی، تأسیس صندوق کمک‌رسانی به مسجد الأقصی و نگهداری مساجد موجود در فلسطین.
هـ) مجمع فقه
در سال 1398هـ.ق. تأسیس شد تا موضوعات فقهی را از دیدگاه وهابیت مورد بررسی و تحقیق قرار دهد. اهم موضوعات عبارتند از: حکم اعتقاد و وابستگی به فراماسونری، کمونیسم، فرقه‌ی قادیانیه(احمدیه)، فرقه‌ی بهائیت، حکم مربوط به بیمه، حکم اعتقاد به اگزیستانسیالیسم و وابستگی به آن، صدور فتاوای اجرای احکام اسلامی از سوی اولیای امور کشور، حکم ازدواج کافر با زن مسلمان و ازدواج مرد مسلمان با زن کافر، تدوین بحث فقها درباره‌ی اسلام و جنگ بین مسلمانان، تدوین یحث فقهی درباره‌ی حدود و قصاص در اسلام احکام احرام در حده، احکام کودکان آزمایشگاهی، احکام ایراد نماز جمعه و عیدین به زبان‌های غیر عربی و….
و) مؤسسه‌ی اعانه و کمک‌رسانی اسلامی
در سال 1399هـ.ق. تأسیس شد که ظاهراً هدف اصلی آن، اعانه و کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، آوارگان جنگی و افراد بی بضاعت مسلمان در جهان اسلام و مراکزی از جمله مرکز خدمات پزشکی، مرکز کمک‌رسانی به پناهندگان و مرکز دارالأیتام در خدمت این مؤسسه هستند.
ز) مؤسسه‌ی اعجاز علمی قرآن و سنت
بنا بر توصیه‌ی شورای عالی مساجد جهان، در سال 1404هـ.ق. تأسیس شد و جزء یکی از مؤسسات رابطه العالم الإسلامی قرار گرفت.

Share