سبز اندیشان امروز

«دنیای ژوراسیک» رکوردشکنی کرد!+عکس

چهارمین فیلم مجموعه پارک ژوراسیک در اولین هفته اکران در بازار جهانی بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار فروش کرد و تاریخی شد.

«دنیای ژوراسیک» (Jurassic World) در آخر هفته گذشته رکوردهای زیادی رو جابه جا کرد. این فیلم رکورد فروش هفته اول اکران رو از فیلم «انتقام جویان» که با ۲۰۷ میلیون دلار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا در هفته اول بود رو گرفت. رکورد بالاترین اندازه فروش آخر هفته در بازارهای جهانی هم واسه فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت دوم» با ۴۹۴ میلیون دلار فروش بود که حال ثبت بیشتر از ۵۱۱ میلیون دلار به «دنیای ژوراسیک» رسیده و به موفق ترین فیلم تاریخ در اکران هفته ابتدایی در جهان تبدیل شد.

این در حالیه که هزینه تولید «دنیای ژوراسیک» رقمی حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده. شرکت یونیورسال «دنیای ژوراسیک» رو در ۱۳۵۵۱ سینما در سراسر جهان روی پرده فرستاده که گسترده ترین اکران یه فیلم در تاریخ این شرکت همه.

داستان فیلم «دنیای ژوراسیک» ۲۲ سال بعد از «پارک ژوراسیک» قسمت اول رخ می دهد. «ایجن» یه پارک حرفه ای مربوط به دایناسورها در جزیره ایلا نوبلار ساخته به نام «دنیای ژوراسیک». پس از ۱۰ سال تعداد بازدیدکنندگان این پارک کاهش پیدا کرده. به خاطر همین واسه بالا بردن تعداد بازدیدکننده ها یه تمهید جدید در نظر گرفته می شه که به شکلی ترسناک نتیجه عکس می دهد.

محققان این پارک با دستکاری و اصلاح ژنتیکی دایناسوری به نام «ایندومینوس رکس» به وجود آوردن که دی ان ای تشکیل شده از چندین دایناسور درنده داره.

«دنیای ژوراسیک» تشویق منتقدان از دید جلوه های خاص و چشمی رو به همراه داشت اما درباره متن و صدا صدای انتقاد اونا بلند شد. در سایت راتن تومیتوز فیلم ۷۰ درصد آرا رو به دست آورد و میانگین امتیازش ۶.۷ از ۱۰ بود.

به گفته منتقدان چهارمین ساخته مجموعه ژوراسیک نمی تونه به اندازه نمونه های قبلی و اصلی اش موثر یاشد و اون نوآوری قاطعانه به همراه نداره. اما به اندازه خودش فیلمی سرگرم کننده، از دید چشمی خیره کننده و یه فیلم ترسناک سینماییه.

در سایت متاکریکیت فیلم رتبه ۵۹ از ۱۰۰ رو به دست آورده و مخاطبان هم در سایت سینما اسکور به اون رتبه A دادن.

بازم حمله دایناسورها

پیتر بردشاو در سایت گاردین به فیلم از ۵ ستاره ۴ ستاره داد و نوشت: «بسیار لذت بخش و مانند یه تابستون هیجان انگیز جذاب بود. به صورتی که در آن واحد و به درستی هم زرنگ بود، هم بامزه و هم مسخره.»

تاد مکارتی از هالیوود ریپورتر هم این فیلم رو در رتبه دوم بعد از ژوراسیک پارک اصلی قرار داد. به نظر اون فیلم آنقدرها هم ترسناک نبود. اون از فضای عاشقانه میان دو شخصیت اصلی انتقاد کرده اما در آخر نوشته بود که این فیلم در هر جایی واسه مخاطبان جذاب هستش.

«دنیای ژوراسیک» ۱۴ سال پس از فیلم سوم روی پرده سینماها رفته. «پارک ژوراسیک» و دنباله اون «دنیای گمشده پارک ژوراسیک» به ترتیب سال ۱۹۹۳ و ۱۹۹۷ روی پرده رفتن. فیلم اول ۹۱۴.۷ میلیون دلار و فیلم دوم ۶۱۸.۶ میلیون دلار در دنیا فروخت.

«پارک ژوراسیک ۳» به کارگردانی جو جانستن سال ۲۰۰۱ اکران شد، اما با ۳۶۸ میلیون دلار فروش در دنیا (۱۸۱ میلیون دلار در آمریکای شمالی) نتونست به پای دو فیلم اول برسه.

البته اسپیلبرگ دو فیلم اول مجموعه دایناسوری «ژوراسیک» رو کارگردانی کرد و مدیر تولید فیلم سوم هم بود. اون مدیر تولید «دنیای ژوراسیک» هم هست.

چهارمین فیلم از مجموعه «پارک ژوراسیک» به کارگردانی کالین تره ورو به سینما آمده. کریس پرات نقش اصلی اون رو بازی می کنه. رایس دالاس هوارد، تی سیمپکینز، جیک جانسن، خوب رابینسن از دیگر بازگیران اون هستن.

پس از این فیلم کمدی «جاسوس» (Spy) در رتبه دوم جدول فروش قرار گرفت. این فیلم در دومین هفته اکران ۱۶ میلیون دلار فروخت.

فیلم مهیج «سن اندریاس»(San Andreas) با بازی دوئین “راک” جانسن با ۱۱ میلیون دلار هم فیلم سوم شد.

جدول فروش فیلم ها در ایالات متحده و کانادا (۱۲ تا ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵)

بازم حمله دایناسورها

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

فرارو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *