دلایل مهاجرت به کانادا

: دلایل مهاجرت به کانادا

کانادا چندین سال است که به عنوان یکی از اصلی‌ترین کشورهای مهاجرپذیر دنیا به مقصد بسیاری از مهاجران تبدیل شده است. این کشور سالانه در حدود 250 هزار تازه‌وارد جدید می‌پذیرد. کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و شهرهای اصلی این کشور از نظر کیفیت زندگی شهرت جهانی دارند. در این پژوهش به بررسی دلایلی می‌پردازیم که کانادا را از سایر کشورهای مهاجرپذیر دنیا متمایز می‌کند:

  • روند اخذ اقامت دائم کانادا از سایر کشورها سریع‌تر و ساده‌تر است. هم‌اکنون اخذ اقامت دائم کانادا از اخذ اقامت دائم بسیاری از کشورها از جمله امریکا، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی راحت‌تر است.
  • به غیر از شهرهای بزرگ، قیمت خانه در سایر نواحی کانادا از قیمت خانه در سایر کشورهای پیشرفته پایین‌تر است.
  • مسئله چندفرهنگی بودن در کانادا بیش از کشورهای اروپایی مقبول واقع شده است. کانادا کشوری است که اساساً از مهاجرت اروپاییان و ترکیب آنها با بومیان منطقه شکل گرفته است. فرهنگ انگلیسی، فرانسوی و بومیان کانادا، سه فرهنگ غالب کانادا هستند که در کنار هم پایدار مانده‌اند. مهاجرت‌های گروهی ملیت‌های دیگر به کانادا در 100 سال گذشته، پذیرش مردم این کشور را نسبت به فرهنگهای گوناگون بسیار زیاد کرده است. کانادایی‌ها، که اغلب آنها خود ریشه غیرکانادایی دارند، چندفرهنگی بودن را جزئی از فرهنگ و هویت خود می‌دانند. این در حالی است که در بعضی از کشورهای اروپایی، مهاجرین همواره اقلیت را تشکیل می‌دهند و اگر نتوانند خود را با فرهنگ کشور مقصد تطبیق دهند، همواره اقلیت باقی می‌مانند.
  • تنوع آب و هوایی که به خاطر گستردگی مساحت این کشور به وجود آمده است، باعث جذب توریست از کشورهای گوناگون شده است. کانادا از معدود کشورهایی است که تقریباً در تمامی زمینه‌های تفریحی و گردشگری جذابیت‌هایی برای ارائه نمودن دارد. از پارک‌های تفریحی و تماشای والها و سواحل زیبا گرفته تا اسکی روی یخ، هاکی و بازدید از بناهای تاریخی در کبک‌سیتی
  • به دلیل نزدیکی به کشور آمریکا و مهاجرت بسیاری از کانادایی‌ها و دانشجویان کانادایی به این کشور و مساحت جغرافیایی زیاد، نیاز به نیروی کار در کانادا بیشتر از سایر کشورهای مهاجرپذیر بوده و احتمال اشباع شدن بازار کار کانادا در سال‌های نزدیک بسیار کمتر از سایر کشورهای مهاجرپذیر است. این درصورتی است که در سایر کشورهای پیشرفته به علت کمبود نیروی کار اغلب فقط کاهش زاد و ولد و افزایش بازنشستگی‌ها می‌باشد.
  • به علت منابع طبیعی بسیار و وجود فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بسیاری از بخش‌ها، کارآفرینی در این کشور حائز اهمیت بسیار است. اغلب مهاجرین پس از ورود به کانادا به کارآفرینی و ایجاد مشاغل و کسب و کارهای کوچک می‌پردازند. دولت کانادا وام‌های بسیار را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهد که برای بهره‌برداری از منابع این کشور طرح‌های تجاری دارند.
  • سیستم خدمات درمانی کانادا منحصربه‌فرد است. خدمات پزشکی کانادا بدون توجه به میزان درآمد و وضعیت شهروندی، در اختیار همگان قرار می‌گیرد. هزینه خدمات درمانی از منبع مالیات تأمین می‌گردد و افراد می‌توانند هنگام مراجعه به مراکز درمانی بدون پرداخت هزینه، خدمات پزشکی دریافت نمایند. علاوه بر این افراد می‌توانند از کمک‌هزینه‌های گوناگون دولتی مانند کمک‌هزینه‌های نگهداری از فرزندان و سالمندان و انواع بیمه‌های بیکاری بهره ببرند.
  • هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا نسبتاً پایین است. نظام آموزشی کانادا شهرت جهانی دارد و سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا جذب می‌کند. در میان کشورهای پیشرفته دنیا، جوانان 18 تا 21 ساله کانادایی بالاترین نرخ ثبت‌نام در دانشگاه را دارند. یکی از دلایل آمار بالای ثبت‌نام در دانشگاه‌های کانادا، هزینه پایین دانشگاه‌های این کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته است. لازم به ذکر بوده، شهریه دانشگاه‌های کانادا از شهریه دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس پایین‌تر است.
  • ساختار اقتصادی بسیار قوی کانادا آن را در برابر بحران‌های اقتصادی و بیکاری‌های طولانی مدت محافظت می‌نماید. برخلاف کشورهایی مانند آمریکا و حتی بسیاری از کشورهای کوچک که وابستگی اقتصادی به آمریکا دارند، کشور کانادا در برنامه‌ریزی ساختار اقتصادی خود بسیار قوی عمل نموده است. به طوری که در بحران اقتصادی سال 2009 آمار بیکاری در این کشور نسبت به بسیاری از کشورها دچار تحول کمی شد و سپس سریعاً رو به بهبود گذاشت (این در حالی است که کشورهایی مانند آمریکا، همچنان با بیکاری‌های ایجاد شده پس از بحران اقتصادی دست به گریبان هستند). به علاوه نرخ تورم در کانادا اغلب کمتر از 3 درصد است و قیمت اجناس تغییرات بسیار کمی دارند.
  • در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه آمریکای شمالی مانند ایالات متحده آمریکا و مکزیک، کانادا پایین‌ترین نرخ جرم و جنایت را در این منطقه دارد. کانادا در رابطه با استفاده از اسلحه قوانین بسیار سختی دارد و آمار جرایم مربوط به استفاده از اسلحه در این کشور بسیار پایین است.
مطلب دیگر :  طلاق مبارات و احادیث مربوط به آن