رشته حقوق

دانلود مقاله با موضوع جغرافیای فرهنگی

دانلود پایان نامه

را در خود جای داده‌اند.
3-14-3 معادن :
در جزیره قشم معادن گوناگونی از قبیل نمک، خاک سرخ، گاز سنگ آهن و … وجود دارد که به ویژه در گذشته سبب رونق تجاری این جزیره بوده‌است و قسمتی از مشاغل جزیره نشینان را تامین می کرده‌است معدن سنگ لاشه تلمبر واقع در ۱۰ کیلومتری باختر بندر قشم با تولید سالانه ۳۵ هزار تن و معدن سنگ لاشه قشم واقع در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی شهر قشم با تولید سالانه ۲۷۰۰ تن از مهم‌ترین معدن‌های قشم به شمار می‌روند. از جمله معادن عمده جزیره قشم، نمکدان است که به صورت تپه نمکی مدور (مخروطی) و به قطر قاعده ۷ کیلومتر در ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا قرار دارد. این منبع دارای بهترین نمک است که ذخائر آن ۴۲۰ هزار تن برآورد شده‌است. گاز جزیره قشم در سنوات گذشته برای اولین بار به وسیله شرکت ایران و انگلیس کشف و حفر شد به طوری که در منطقه کارگه سه چاه نفت زده‌اند که عمق یکی از آنها تا ۳۰۰۰ متر می‌رسد اما سر چاه‌ها را بسته‌اند.
3-14-4 صنایع دستی قشم :
از مهم ترین صنایع دستی مردم قشم می توان به لنج سازی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک دوزی، سوند و… اشاره کرد.
در گذشته های نه چندان دور محصولات ساخته شده از برگ نخیلات یکی از صادرات اهالی جنوب به شیخ نشینان بوده است، اما در حال حاضر تولید آن بسیار پایین بوده و بیشتر جنبه مصرفی دارد.(سازمان میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری 1391)
3-15 جغرافیای فرهنگی:
3-15-1 جغرافیا زبان و گویش:
زبان اصلی مردم قشم، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر، فارسی است ولی با گویش بندری صحبت می کنند که برای همه مردم و مسافرانی که به جزیره مسافرت می‌کنند قابل درک و فهم است. لهجهٔ محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریباً یکسان است . به‌طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی، آمیخته‌ای از بان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.
3-15-2 دین و مذهب:
اکثریت مردم شهرستان قشم مسلمان و پیرو مذهب تسنن شافعی و اقلیت نیز تشیع (اثنی‌عشری)اند.اصل مردم جزیره قشم کاملا پیرو مذهب تسنن شافعی هستند.
3-15-3 آداب و رسوم جزیره قشم:
آداب و رسوم واعتقادات مردم جنوب بویژه جزیره قشم برخاسته از تاریخ . فرهنگ . دینداری واصالت آن مردم است .
هارکیس کرد (یا هارگیس گرد )مثل دیگر مراسم های قشم یکی از جلوه های اصالت این مردم می باشد.
در زمانهای بسیار دور دربین مردم اعتقاد برآن بوده که درروزهای 13 الی 15 ماه شعبان هر سال رزق و روزی تقسیم می شود لذا به شکرانه آن مردم صدقه می دادند و به دلیل اینکه 15 روز تا ماه مبارک رمضان بیشتر نمانده بود سعی می کردند به هم کمک بکنند تا بتوانند مایحتاج سحری و افطاری را تهیه کنند .
ولی درامروزه به شکل مراسمی دیگر درآمده به این شکل که کودکان وخردسالان قبل از غروب آفتاب روز چهاردهم شعبان .کیف وکیسه به دست به درب خانه ها می روند وگروه گروه ودسته جمعی با خواندن این شعر (( هارگیس کرد کرد
صحنن شما پرگ پرگ(معنی :الک تکه شده بشقابهای شما خردشده) )) شیرینی . شکلات . تنقلات .پول نقد (اکثرابه بچه های یتیم می دهند ) . آجیل و…خود رامیگیرند وتا همه خانه ها را نگشته باشند به خانه برنمی گردند .
در این روز بزگسالان هم به دیدن دوستان وآشنایان می روند .
دربیان اینکه ماه شعبان ماه پرفیض برکتی است شکی نیست و دلیل آن این است که پیامبراکرم (ص) به غیر ماه مبارک رمضان درماه شعبان بیشتر از دیگر ماه ها روزه می گرفته ولی روایتی دال براینکه صدقه دادن و هارگیس گردونی رادراین روز تاکید کند‌، نیافتم .
حال اینکه اعتقاد دیگر دربین مردم است که در شب پانزدهم شعبان عمر انسانها نوشته می شود .(به اصطلاح مردم قشم عمرها کنده می شود ) که درستی این اعتقاد برای ما ثابت نگردیده است
درکل هر منطقه ای اعتقادات وآداب رسوم مختص خود دارد و جدای از درستی این اعتقادات از نظر مذهبی و خرافی بودن یا نبودن آن فرهنگ و تاریخ مردم آن منطقه را برای ما جلوه گر و تداعی می نماید .(میراث فرهنگی).

مطلب مشابه :  نظریه محرومیت نسبی

3-15-4 مراسم عروسی در جزیره قشم
آداب و رسوم اصیل و بومى قشم کمتر تحت‌تأثیر فرهنگ‌هاى بیگانه قرار گرفته است. از آنجا سابقاً شغل اکثر مردان جزیره ماهیگیرى بوده و نیاز مردم از دریاى بیکران تأمین مى‌شده، ضرورتى به ارتباط با دنیاى خارج نبوده و به همین جهت قشم در همه ابعاد اجتماعى، صنایع دستى و معمارى سنتى توانسته است اصالت خود را حفظ کند. مثلاً لنج‌سازى از مهم‌ترین صنایع بومى قشم به شمار مى‌رود و عنایت و توجه خاص مردم را از آنجا مى‌توان دریافت که در بسیارى از خانه‌هاى مردم جزیره، ماکت لنج به عنوان زینت دیده مى‌شود و حتى در عروسى‌ها ایفاى نقش مى‌کند. در بیشتر عروسى‌ها یک لنج کوچک را به عنوان غنچه (خنچه) مى‌آرایند و در یکى از شب‌هاى عروسى (شب سوم) در آن مواد معطر و حنا مى‌گذارند و براى مراسم حنابندان به منزل عروس مى‌برند.
مراسم عروسى در قشم یکى از پرشورترین و زیباترین رویدادهاى زندگى هر قشمى است. این مراسم به مدت ده شب انجام مى‌شود که سه شب قبل از رفتن به حجله و هفت شب بعد از آن است.در این ایام خانواده‌هاى عروس و داماد در شادى و جشن و سرور خاصى به سر مى‌برند. این شادى بزرگ نه تنها همسایگان و فامیل دو خانواده بلکه هرکس را که مایل به شرکت در جشن باشد دربرمى‌گیرد و نیازى هم به کارت دعوت نیست. خانه پدر عروس و منزل داماد در این ایام مخصوصاً شب‌ها مملو از مردم اعم از خویش و بیگانه است. این خانه‌ها را با پارچه‌هاى الوان و رشته‌هاى لامپ رنگى چنان تزیین مى‌کنند که از دور هم کاملاً مشخص است و به هر بیننده‌اى اعلام مى‌کند که در اینجا عروسى است.

3-16 جغرافیای گردشگری:
3-16-1 جنگل دریایی حرا:
اکوسیستم جنگلهای حرا، درختانی است که در آب دریا رشد می کنند و اکوسیستم پربازدهی را می سازند. در این جنگلها دو گونه حرا و چندل وجود دارد. بسیاری از گونه های آبزی و حیات وحش وابستگی مستقیم و غیر مستقیم به حرا دارند و این جنگلها در پیرامون خود محیط مناسبی را برای رشد و پرورش ماهیان فراهم می کنند. اکوسیستم دریایی حرا به دلیل استفاده انسان و سوخت و تغذیه و دام، بسیار حائز اهمیت است. آب در طول شبانه روز 2 بار عقب نشینی می کند و 2 بار پیشروی، این عمل مداوم شرایط زیستی ویژه ای به این جنگل دریایی می بخشد.
جوامع جنگلی مانگرو ( حرا) در طول میلینها سال موفق شده اند تا سازگاری اعجاب انگیزی با آب شور دریا و سواحل جزر و مدی پیدا کنند. اصولا این گیاهان قادر نیستند دمای کمتراز 5 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. ضمن اینکه شوری بین 20 تا 32 در هزار برای رشد آنها مناسب است. مانگرو یکی از مقاومترین گونه ها محسوب می شود که با حداقل نیازهای خاص گیاهان مانگرو، در سواحل و امتداد کوهها توسعه می یابد. یکی از ویژگی های درختچه حرا، ریشه آن است. ریشه های اصلی حرا کوتاه و کم عمق اند و از آنها ریشه های فرعی و باریک و عمودی اسفنجی به سمت بالا منشعب شده و بطور متوسط تا 30 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می روند. این ریشه های هوایی بتدریج دور درخت را پوشش می دهند و تبدیل به یک شبکه می شوند و به این ترتیب امکان زیستگاه در چنین محیط باتلاقی فراهم می کنند. این ریشه ها از شوری اطراف نیز می کاهند تا امکان تغذیه گیاه از آب بسیار شور دریا میسر شود. جنگلهای دریایی حرا در شبانه روز دو بار در آب دریا آبتنی می کنند. هنگام مد ماهیان زیادی به طرف جنگل حرکت می کنند و صیادان محلی نیز به خوبی این را می دانند.

مطلب مشابه :  عوامل تشدید مجازات

شکل3-1 جنگل حرا
منبع:www.irna.ir

3-16-2 درخت انجیر معابد:
درخت انجیر معابد، از رستنی های شگفت انگیز مناطق حاره بویژه جزایر خلیج فارس درخت همیشه سبزلورمعروف به انجیر معابد است که تاجی بسیار بزرگ با ریشه های هوایی متعدد دارد و میوه رسیده نارنجی رنگ آن مطبوع و خوراکی است.
یکی از زیباترین این درختان در روستای تم سنیتی منطقه توریان قرار دارد و در نزدیکی آن بقعه ای دیدنی با طرح معماری کهن با نام زیارت پیر واقع است.

3-16-3غار نمکدان:
غارنمک، بخشی از کوههای جزیره قشم به دلیل انباشتگی و رسوب نمک موجود در آب دریا در گسل های عمیق تبدیل به کوهها و غارهای نمکی شده اند. کوه نمکدان در جنوب غربی جزیره با دیگر معادن و غارهای نمکی جزیره از یک جنس هستند. قندیلها و بلورهای نمک در داخل غارهای بزرگ و جریان آب نمک آلوده در بیرون غار منظره دلپذیری به غارها و کوههای نمکی جزیره قشم بخشیده اند.

شکل3-2 غار نمکدان
منبع:www.irna.ir
3-16-4 غار خربس:
غارهای خربس، به فاصله 11 کیلومتری از شهر قشم (در جاده مجاور ساحل جنوبی) غارهای خربس برسینه کوهی مشرف به دریا و دشتی میانکاسه قرار گرفته است خربس از غارهای دریایی است که براثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره سنگها به وجود آمده است. عمر غار بسیار طولانی است اما در دوره های پیش از اسلام با افزودن به وسعت غار و بخشهای تالار و دهلیزهای انشعابی به احتمال زیاد از آن برای پناهگاه کودکان، زنان و سالخوردگان به هنگام یورش دشمن استفاده می شده است.
3-16-5 آبگیر ها:
آبگیرها، از سدهای دیدنی و تاریخی قشم یکی سد پی پشت است. تاسیسات تقسیم آب این سد حداقل از دوره ساسانی است و دیگر آبگیر دیدنی جزیره قشم سد گوران است.
از جمله آبگیرها و سدهای مهم قشم می توان سدهای خالصی،سیماب،توریان وسلماب را نام برد.
3-16-6 قلعه پرتغالی ها:
قلعه پرتغالی ها، در سال 1507 میلادی آلبوکرک دریاسالار پرتغالی جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف کرده و از این طریق برراه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت، چیرگی پرتغالیها براین آبراه مهم دریایی 110 سال طول کشید. در این مدت آنها به ساختن دژها و استحکاماتی پرداختند که از آن جمله دژهای هرمز ، قشم و لارک است.
قلعه قشم با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگهای آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده و طی یک قرن چندین بار استحکام بخشی یافته است. این دژ راست گوشه است. چهاربرج در چهارگوشه و بازوهایی بلند دارد که توپ و منجنیق ها برروی پهنای آن مستقر می شده اند قلعه قشم کاربردی چون یک انبار بزرگ یا جای نگهداری مهمات و سلاح داشته که در مواقع اضطراری به دیگر دژها کمک می رسانده است.
سرانجام در سال 1623 میلادی این قلعه و دیگر پایگاه ها در دهانه خلیج فارس را یکی از سرداران صفوی متصرف شد و ایرانیان تا امروز براین پرارزش ترین آبراهه دنیا چیره هستند.

پایان نامهاینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید

پاسخی بگذارید