دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

صحیحی جهت دسترسی مناسب به اطلاعات اعمال شده است؟ در ادامه بحث سعی شده به این مقولات پرداخته شود.
در حال حاضر بانک های اطلاعاتی درون سازمانی زیر نیز در پلیس کشف جرائم موجود بوده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
2-4-6-3-1) بانک اطّلاعاتی گذر نامه:
با همکاری پلیس ا.و.ا.ناجا در اختیار گذاشته شده و استفاده مطلوبی در ردیابی متهمان و مجرمان دارو این بانک اطلاعاتی مشخصات کامل فرد(حتی به صورت لاتین) با آخرین نشانی محل سکونت و همچنین عکس وی و همراهانش ارائه می دهد و از همه مهمتر،نشانی افرادی که وی را معرفی نموده اند (معرفان) نیز داراست که از طریق آنهامی توان ردیابی و پیگیری متهم را ادامه دادتا به هدف رسید.
سیستم رایانه ای گذر نامه به صورت یکطرفه با سیستم کد ملی سازمان ثبت احوال در ارتباط بوده و مشخصات و شمار ملی و زنده یا مرده بودن متقاضیان یا همراهان آنها را بررسی می کند ( نگاری،290:1387).
2-4-6-3-2) بانک اطّلاعات افراد:
در این بانک به صورت یکپارچه و متصل به هم، چهار بانک اسمی به شرح زیر وجود دارد. که شامل این افراد می شود.
الف- کسانی که گواهینامه جدید دریافت نموده اند.
ب-کسانی که سابقه ای در شماره گذاری دارند یابه نوعی خودرویی به نام آن ها شده است
پ- کسانی که کارت سوخت دریافت کرده اند
ت-کسانی که خدمت وظیفه انجام داده اند یا معاف شده اند (بیابانی،308:1389).
2-4-6-3-3)بانک اطّلاعات شماره گذاری :
شامل اطلاعات خود رو های شماره گذاری شده با پلاک کشوری و مشخصات مالکان آنهاست. با توجه به شماره گذاری خودروها بر حسب مالکیت و وجود پلاک های جدید( تعلّق به مالک) به وسیله این بانک می توان تاریخچه پلاک را از زمان تولید و نصب روی خود رو های متفاوت با مالکیت های مختلف بررسی نمود.
2-4-6-3-4)بانک اطّلاعات گواهینامه:
در این بانک، اطلاعات و مشخصات شناسنامه ای با عکس و نشانی تمام کسانی که گواهینامه پایه های مختلف نموده اند وجود دارد. با عنایت به اینکه گواهینامه ها از طریق پست و به نشانی پستی افراد ارسال می گردد، در اکثر مواقع مشخصات و نشانی های فرد صحیح بوده و برای پیگیری و ردیابی هدف ها سیار قابل استفاده و ردیابی اطلاعاتی است. همچنین کارآگاه از طریق این بانک قادر خواهد بود تاریخچه هایی از گواهینامه های فرد با نشانی های مختلفی، که هر بار ارائه داده را به دست آورد (بیابانی، 1389: 311-312).
2-4-6-3-5)بانک اطّلاعات جامع نیروی انسانی:
شامل اطلاعات تمام پایوران نیروی انتظامی است که بیشتر مشخصات پایوران رها شده مد نظر است ودر پرونده های سرقت های مسلحانه و… کاربرد دارد.
2-4-6-3-6)بانک اطّلاعاتی سازمان وظیفه عمومی ناجا:
در حال حاضر علاوه بر مراکز استان ها، بعضی شهرستان های بزرگ نیز این اطلاعات مشمولان را به صورت مستقیم وارد سیستم می نمایند و استعلام سوابق مشمولان در حال حاضر با کد ملی آنها در مراکز استان ها و طی مراحل اداری امکانپذیر است. کلیه اطلاعات این سیستم به صورت شبکه سراسری ناجا و به روز است ( نگاری،290:1387).
2-4-6-3-7)بانک اطّلاعاتی اقامتی پلیس امنیت و اطلاعات:
کلیه هتل ها و مسافر خانه ها و مهمانپذیر ها در حال حاضر به صورت رایانه ای تحت کنترل اداره اماکن پلیس امنیت و اطلاعات ناجا هستند و تمامی مسافران داخلی و خارجی با ارائه مدارک شناسایی معتبر اسکان می یابند و مسولان هتل ها و مهمانپذیر ها طبق فرم های اداره اماکن مشخصات شناسنامها و مدارک معتبر آنها را وارد سیستم رایانه های اقامتی اداره اماکن می نمایند. اطلاعات این سیستم همیشه به روز بوده و به صورت شبکه سراسری ناجا قابل دسترسی و استعلام است.
در حال حاضر و در صورت نیاز به این اطلاعات، با مشخص شدن مشخصات اسمی و شناسنامه ای افراد ایرانی کد ملّی و ملیّت آنها و مشخص شدن شماره گذر نامه و ویزای مسافران اتباع خارجی از طریق سیستم فوق قابل بررسی است (نگاری،291:1387).
2-4-6-3-8)بانک اطّلاعاتی سیستم اماکن پلیس امنیت و اطلاعات:
طبق بررسی های به عمل آمده کلیه مشاغلی که نیاز به اخذ مجوز رسمی دارد باید جهت تایین صلاحیت فردی انتظامی، ترافیکی طبق نامه رسمی از اماکن عمومی در خواست استعلام نماید. اداره اماکن عمومی با اخذ مدارک مربوطه اعم از معرفی نامه رسمی از مراجعه سدور مجوز، تصاویر صفحات شناسنامه، کارت ملّی، پایان خدمت، عکس، فرم مخصوص اماکن، برگ سوء پیشینه و تست مرفین پرونده متقاضی را تکمیل و برابر فرم های مخصوص وارد سیستم رایانه اماکن می نمایند و استعلام و استخراج سوابق بدین طریق با مشخصات اسمی و کد ملی افراد صورت می گیرد در حال حاضر در مراکز استان هاو بعضی شهرستان های بزرگ اطلاعات فوق وارد سیستم رایانه اماکن می شود ( نگاری،291:1387).
2-4-6-3-9)بانک اطّلاعاتی سیستم اصناف:
بررسی سوابق اصناف در این سیستم با کد ملی و مشخصات اسمی اسناد قابل استعلام و بررسی است ( نگاری، 293:1387).
2-4-6-4) بانک هاو منابع اطّلاعاتی برون سازمانی :
در دسترس بودن اطلاعات سازمان ها و اداره های مختلف از دیر باز مورد توجه پلیس کشف جرائم بوده و اقدامات مناسبی در جهت جمع آوری، تجمیع و تبدیل بانک های اطلاعاتی انجام شده است تا تمامی رده های تابعه قادر به استفاده از آنها در اجرای بهتر مأموریت هایشان باشند.
ضرورت دسترسی به اطلاعات افراد و سرنخ یابی موضوعی، موجب شد تا پی جویی در فضای مجازی به عنوان یکی از مهارت های دهگانه گاراگاهان در نظر گرفته شود. اثر بخشی کار به نحوی است که کاراگاهان در کمترین فرص
ت زمانی قادر به جستجو های موثر و مفید در بانک های اطلاعاتی هستند و مخصوصاً در پرونده های خشن بتوانند با اخذ اطلاعات تکمیلی، تصمیم گیری در مراحل بعدی کار را به سرعت و صحت انجام داده و نیل به اهداف بعدی را تسهیل بخشند (بیابانی:304:1389).
2-4-6-5)بانک های اطّلاعاتی مورد بهره برداری پلیس کشف جرایم ناجا :
2-4-6-5-1) ثبت احوال( کد ملی):
در این بانک مشخصات هویتی تمام اتباع ایرانی، موجود و قابل جست وجو است و برای احراز هویت افراد به سه طریق زیر مورد استفاده قرار می گیرند:
الف- درج کد ملی ب- درج شماره سریال و سری شناسنامه پ- درج مشخصات فردی 2-4-6-5-2)بانک اطّلاعاتی خانوار ( کالا برگ ستاد بسیج اقتصادی):
با رایزنی های انجام شده با وزارت بازرگانی،Databce بانک خانوار ستاد بسیج اقتصادی که بالغ بر 70 میلیون ثبت است
2-4-6-5-3)بانک های اطّلاعاتی کارت هوشمند سوخت:
در این بانک که با درج شماره خودرو و یا موتور سیکلت، جست و جو صورت می گیرد (بیابانی،361:1389).
2-4-6-5-4) بانک اطّلاعات زندانیان ( سازمان زندان ها)
در این بانک، اطلاعات کامل کلیه زندانیان مو جود در زندان های سراسر کشور موجود است. بسیار اتفاق
افتاده است که فقدانی یا متهم تحت تعقیب با جرم دیگری در زندان تحمل کیفر نموده است و حتی گاهی
اسم خود را نیز جعلی اعلام کرده، که با بهره گرفتن از این بانک، شناسایی و اقدامات بعدی انجام شده است. از
این بانک همچنین برای کنترل مجرمان استفاده می شود.
2-4-6-5-5)بانک های اطّلاعاتی خطوط ارتباطی:
با همکاری مرکز پشتیبانی عملیات پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، از این بانک ها بهره برداری می شود
(همان،355-356).
2-4-6-5-6)مجموعه بانک های اطّلاعات جمعیتی پلیس اطّلاعات و امنیت:
بانک ها به صورت مستقل ( سینگل) بوده و قابلیت استفاده گسترده ( تحت وب) را ندارد، ولی بر این است که اطلاعات آنها در سامانه های دیگر تبدیل و به صورت مستقیم(online) مورد استفاده از سراسر می گیرد. در حال حاضر این امر از طریق تلفن یا اتوماسیون اداری انجام می شود.
2-4-6-5-7)بانک اطّلاعات اماکن اقامتی و رفاهی:
این بانک برای پیدایش فقدانی ها، ردزنی و کلاهبرداران و افراد متواری مورد استفاده کارآگاهان قرار می گیرد.
2-4-6-5-8)بانک اطّلاعاتی بنگاه های املاک:
از این بانک اطلاعاتی برای تحت نظر قرار دادن مجرمان یا متهمان و اطلاع از نقل و انتقلات آنها استفاده می شود. (بیابانی،1389: 367،368).
2-4-6-5-9) بانک اطّلاعات ردگیری قطعات خودرو:
عاملان جرایم، بویژه سارقان خودرو با بهره گرفتن از اسناد، قطعات و پلاک های خودرو های تصادفی روی خودرو های مسروقه و به کار گیری شیوه های فنی در تغییر مشخصات براحتی از آنها استفاده می کنند.
2-4-6-5-10)بانک های اطّلاعاتی استانی:
با عنایت به اهمیّت موضوع ونقش موثری که بانک های اطلاعاتی در پی جویی وکشف جرایم داشته است، موضوع اخذ بانک های اطلاعاتی منطقه ای و محلی از سال 1385در دستور کار پلیس آگاهی سراسر کشور قرار گرفت که اقدامات لازم در جهت اخذ و استفاده بهینه از آنها برای پی جویی پرونده ها و متهمان صورت گرفت (همان،370-383).
2-4-6-6)بانک های اطّلاعاتی که به جمع بانک های اطلاعاتی پلیس آگاهی ناجا در نیامده اند :
2-4-6-6-1) بانک اطّلاعاتی شرکت توزیع نیروی برق:
با وارد کردن شناسه در خودپرداز ها و اینترنت امکان دستیابی به اطلاعات مشترک و مشخصات مندرج در قبض مقدور است( نگاری،385:1387).
2-4-6-6-2) بانک اطّلاعاتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:
امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب وابسته به وزارت نیرو یکی دیگر از بانک های اطلاعاتی افراد است که می تواند به پلیس آگاهی در راستای کشف جرم افرادی که به عنوان مجرم تحت تعقیب هستند، یاری نماید. ( نگاری، 386:1387).
2-4-6-6-3) بانک اطّلاعاتی بانک های تابعه بانک مرکزی:

 
 
تمام بانک هایی که در حال حاضر با عناوین مختلف سراسر کشور، در بخش های دولتی و خصوصی فعالیت دارند زیر نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند.
2-4-6-6-4) بانک اطّلاعاتی امور مشترکین تلفن های ثابت و سیار ( ثریا) و اعتبار شرکت مخابرات:
اطلاعات مشترکین با محوریت شماره تلفن اعلام مخابرات ذخیره شده و در صورت نیاز قابل بهره برداری است.
2-4-6-6-5) بانک اطّلاعاتی سیستم خدماتی 118 شرکت مخابرات:
از طریق تماس با 118 و اعلام نشانی و مشخصات اسمی شخص مورد نظر، شماره ثابت وی قابل دسترسی است (بیابانی،1389: 386-387).
2-4-6-6-6) بانک اطّلاعاتی سازمان ثبت اسناد و املاک:
کلیه اسناد ملکی دارای یک شماره ملک یا پلاک مختص به خود است که از دو شماره اصلی و فرعی در هر شهرستان به صورت جداگانه صادر می شود که در سراسر کشور به صورت متحدالشکل است. این مشخصات املاک و شماره ها در بایگانی ادارات ثبت اسناد و املاک نگهداری می شود.
2-4-6-6-7) بانک اطّلاعاتی امور مشترکین شرکت ملی گاز ایران:
اطلاعات از طریق سایت شرکت ملی گاز و خود پرداز های بانک ها با مشخص شدن شماره شناسنامه قبض و شماره اشتراک قابل دسترسی است (بیابانی،389:1389).
2-4-6-6-8) بانک اطّلاعاتی سازمان تامین اجتماعی:
در این سیستم برای بیمه شده اصلی یا سرپرست، شماره بیمه ثبت می شود و در صورت نیاز با شماره بیمه و مشخصات اسمی بیمه شده از سیستم رایانه ای تامین اجتماعی قابل دسترسی خواهد بود ( نگاری ،390:1387).
2-4-6-6-9) بانک اطّلاعاتی آموزش وپرورش:
برای هر دانش آموز در شهرستان محل تحصیل یک شماره دانش آموزی صادر می شود که دسترسی به اطلاعات کلی دانش آموزان و والدین آنها با مشخص شدن مشخصات شناسنامه ای، از طریق حراست آموزش وپرورش با تشریفات اداری قابل دسترسی است( نگاری،391:1387).
2-4-6-6-10)بانک اطّلاعاتی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری:
این سیستم اطلاعاتی به صورت شبکه سراسری است که از طریق اینترنت نیز با داشتن رمز عبور قابل بهره برداری است.
2-4-6-6-11) بانک اطّلاعاتی سازمان بورس:
2-4-6-6-12 (بانک اطّلاعاتی بایگانی دادگاه:
دادگاه های مختلفی دارای اطلاعات ملی نظارت آن در پرونده شما خواهد بود که عبارتند از:
1-دادگاه خانواده 2-دادگاه جنایی3-دادگاه گمر کات 4-دادگاه جرایم اقتصادی 5-دادگاه تجدید نظر 6-دادسرا ها (بیابانی،1389: 391-392).
2-4-6-6-13) بانک اطّلاعاتی دادگاه مالیات:
این اطلاعات به علت زمان طولانی پردازش گاهی قدیمی می شود.
2-4-6-6-14) بانک اطّلاعاتی شهرداری:
شهرداری موارد ثبتی مربوط به افراد و تجارت ها را به صورت زیر در اختیار دارد:
1-فروش و انتقال املاک 2- رهن و اجاره وحق ثبت 3-قضاوت ها و احضاریه ها 4- ارزیابی و پرداخت مالیات املاک 5- برگه های مالیات بر میراث 6- وصیت نامه و اسناد برنامه ریزی املاک 7- اجاره نامه حق سرپرستی 8- فهرست املاک 9- اطلاعات مالیات فروش وعوارض 10- قراردادهار فروش مشروط … (بیابانی،1389: 392-394 ).
2-4-6-6-15) بانک اطّلاعاتی مسافرت و حمل و نقل:

هتل ها همواره منابع اطلاعات خوبی برای محققان به شمار می روند که نه تنها می توان به اطلاعات ثبت دسترسی یافت، بلکه شماره تماس های گرفته شده از اتاق ها و هر گونه خدمات ارائه شده به مهمانان را نیز می توان به دست آورد. این نکته در پرونده هایی که نیازمند اثبات حضور شما در زمان وقوع یک تراکنش مالی یاعمل غیر قانونی می باشد. سودمند است.
2-4-6-6-16) بانک اطّلاعاتی ارتباطات سیار:
شرکت های تلفن، منبعی برای تحقیقات جنایی به شمار می رود، زیرا تلفن دارای دستگاه های ویژه است. در عین حال که شبکه های تلفن روز به روز بیشتر دیجیتال می شوند، داده های نگهداری شده در رایانه های آنها نیز جامع تر می شوند. (بیابانی،1389: 396-397).
12-4-6-6-17) بانک اطّلاعاتی شرکت های بیمه:
باید خاطر داشت که بیش از یک نوع شرکت بیمه وجود دارد و اکثر افراد با بیش از ی شرکت سرو کار دارند. ممکن است سوژه شما در یک شرکت، بیمه عمر و در شرکت دیگر بیمه منزل یا خودرو داشته باشد. همه این شرکت ها منبع خوب اطلاعات به شمار می روند. بیمه منزل می تواند فهرست کاملی از دارایی های شخصی یک منزل را در اختیار شما قرار دهد. (مدینگر ، 398:1387).
2-4-6-7)منابع اطّلاعاتی فضای مجازی :
فضای مجازی برای نخستین بار توسط ویلیام گیمسبون- نویسنده کانادایی رمان های علمی- تخیلی- در سال 1982 مورد استفاده قرار گرفت. فضای مجازی برای گیبسون در حقیقت فضایی تخیلی است که از اتصال رایانه هایی پدید آمده است که تمامی انسان ها، ماشین ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کرده اند. این معنا به صورت تقریبی مشابه معنایی است که ما امروزه از کاربرد لفظ فضای مجازی در نظر داریم. کینزا فضای مجازی را برای مثال محیطی بر ساخته از اطلاعات نامرئی- اطلاعاتی که می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد تعریف می کند. وی برای کمک به فهم این مفهوم سازی و ارائه یک تصویر خوب و مناسب از فضای مجازی به تعریف اجزای فضا از طریق اینترنت می پردازد.
2-4-6-7-1)خاستگاه اینترنت:
اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. ریشه این شبکه عظیم جهانی به دهه۱۹۶۰ باز می‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحده امریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دهه ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکه همگانی و جهان‌شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌ّآوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد (ضیایی پرور, 3:1387).
امروزه افراد برای دستیابی فوری به

                                                    .