خواندنی ترین تجربیات پشت کنکوری ها

 

۱- عید کنکوری داشته باشید

آرش، رتبه خیلی خوبی در گروه آزمایشی علوم تجربی به دست آورد و موفق شد که در رشته دندانپزشکی پذیرفته شود. او رمز موفقیت خود را در این می‌داند که از تمام لحظات خود بخوبی استفاده کرد و اجازه نداد تا وقتش، بیهوده تلف شود؛ اما به عنوان مهم‌ترین تجربه‌اش، که وی را در رسیدن به هدف، بسیار کمک کرده است، توجه ویژه به تعطیلات عید نوروز را به همه داوطلبان توصیه می‌کند. او اشاره می‌کند که از یک ماه قبل از فرا رسیدن عید نوروز، برای این ایام برنامه‌ریزی کرده و یک هفته مانده به سال جدید، برنامه خود را طبق آخرین شرایط درسی‌اش تغییر داده است. وی تمام مدت عید را، به جز روز اول که مشغول استراحت و دید و  بازدید نوروزی بود، به مطالعه دروسی که مهم بودند گذراند، و به این ترتیب، موفق شد که از بسیاری از داوطلبان پیشی بگیرد.

آرش معتقد است با اینکه دوره تعطیلات عید، کوتاه است، اما از آنجایی که مدارس تعطیل است و بسیاری از داوطلبان هم برنامه خوبی برای این ایام ندارند یا نمی‌توانند برنامه خود را بخوبی مدیریت کنند، افرادی که بتوانند در ایام عید نوروز بخوبی درس بخوانند، می‌توانند کاستی‌های خود را در این ایام جبران کنند یا بخشی از مطالب مهم را مرور نمایند؛ پس از همین الان به خاطر داشته باشید که ایام نوروز را بیشتر به درس خواندن اختصاص دهید؛ زیرا برای تفریح و دید بازدید، همیشه وقت هست هم چنین کارنامه رتبه های برتر را نیز در اینجا ببینید

۲- ماه مهم خرداد

سارا معتقد است یکی از اشتباهاتی که باعث شد او با وجود تلاش و مطالعه بسیار، نتواند نتیجه خوبی در کنکور سال قبل به دست بیاورد، این است که از اهمیت دوره جمع بندی و مرور در خرداد ماه، غافل شد. وی به جای اینکه مثل سایر داوطلبان موفق، با یک برنامه‌ریزی خوب، به استقبال دوره جمع‌بندی در خرداد برود، تا یک هفته قبل از کنکور به مطالعه مطالب جدید پرداخت؛ زیرا احساس می‌کرد با توجه به حجم مطالبی که تا اردیبهشت خوانده است، نمی‌تواند به تست‌های کنکور جواب دهد. همین موضوع باعث شد تا او بسیاری از مطالب و کتاب‌هایی را که قبلاً خوانده بود از یاد ببرد و نتیجه خوبی از آزمون سراسری سال گذشته نگیرد.

دیدن

سارا، که الان با دیدی بسیار بهتر و برنامه‌ریزی عالی، مشغول مطالعه برای کنکور است، به همه داوطلبان توصیه می‌کند که در مدت باقی مانده تا عید، همه مطالب مهم را یک بار مطالعه و خلاصه‌برداری کنند و بعد از عید به عمومی‌ها بیشتر بپردازند، و نکته مهم تر اینکه تا حد ممکن، زمان را به تست‌زنی و مرور مطالبی که قبلاً خلاصه‌برداری شده است اختصاص دهند؛ در این میان، به توصیه سارا، که مورد تایید همه مشاوران نیز هست، کنکوری‌ها باید بتوانند در خرداد ماه، کار جمع بندی را به اتمام برسانند.

۳- آزمودن قبل از آزمون

فرید، یکی از کنکوری‌های موفق سال قبل است. او، که در رشته روان‌شناسی تحصیل می‌کند، راز موفقیت خود را در تست‌زنی‌های بموقع و اصولی می‌داند. فرید معتقد است که تست زنی و رفع اشکال‌هایی که بعد از تصحیح تست‌ها انجام می‌داد، باعث شد تا وی با دید بهتری نسبت به سؤالات در جلسه کنکور حاضر شود. فرید اشاره می‌کند که او برای کسب نتیجه بهتر، چند بار تست زنی می‌کرد: اول، بعد از مطالعه دروس و در پایان هفته به تست‌زنی یک مبحث می‌پرداخت تا بداند که در کدام قسمت آن مبحث اشتباه دارد و کدام مطالب را بخوبی متوجه شده است، و در پایان ماه یا اتمام یک کتاب هم، مبادرت به تست زنی می‌کرد. بعد از اتمام تست زنی، فرید، موارد اشکال و نکات مهم تست را، که متوجه نشده بود، در دفترچه خلاصه‌برداری‌اش یادداشت می‌کرد تا در فرصت مناسب، بخصوص در دوره جمع‌بندی، مطالعه کند. در هفته‌های پایانی نیز فرید تلاش کرد تا خود را در موقعیت کنکور قرار داده و مشابه جلسه کنکور، تست سرعتی از همه کتاب‌ها بزند. وی بعد تست‌ها را تصحیح کرده و به مطالعه نقاط اشکال خود و رفع آنها می‌پرداخت. فرید معتقد است که انجام این کار باعث شد تا او، علاوه بر اینکه همه مباحث مهم و نکته‌ای کتاب‌ها را چندین دور خوب و کامل مطالعه کند، از استرس و اضطراب کنکور نیز تا حد زیادی رها شود.

ببینید و بخوانید : اسامی رتبه های برتر کنکور ۹۹

 

۴- یکی از چندین راه

این تجربه، بسیار متفاوت‌تر از تجربه‌های بالاست. برای اینکه از تجربه سعید و موفقیت او برای شما بگویم، ترجیح دادم که او را در دفتر کارش ملاقات کنم. سعید، وقتی نگاه منتظر مرا دید، با لبخندی گفت که تجربه او از کنکور به شش سال قبل برمی‌گردد. وی اشاره کرد با اینکه در آن روزها تلاش می‌کرده است که درس بخواند، اما انگار نمی‌توانسته بخوبی مطالب را فراگیرد. به نظر خود او، یکی از عواملی که باعث پیش آمدن این موضوع می‌شد، آن بود که وی استرس زیادی را تحمل می‌کرد. مهم‌ترین عامل استرس او هم، این بود که اگر نمی‌توانست در کنکور موفق شود، مجبور بود به سربازی برود.

زمان اعلام نتایج برای سعید، مثل یک کابوس بود؛ کابوسی که به نظر او تمام زندگی‌اش را درهم پیچیده بود. سعید هنگام اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری، متوجه شد که در هیچ دانشگاهی پذیرفته نشده و احساس ‌کرد که دنیا برای او به آخر خود نزدیک شده است. وی وقتی که در تدارک سربازی رفتن بود، به دوستان خود فکر می‌کرد که در حال تحصیل در دانشگاه هستند و این موضوع او را بیشتر آزار می‌داد. ماه‌های اول سربازی به سختی برای سعید سپری می‌شد و وی آینده خود را مبهم و تاریک می‌دید. او وقتی سربازی را به پایان رساند هیچ امیدی برای رسیدن به آینده روشن نداشت.

سعید، وقتی به اینجای داستان رسید، لبخندی زد و ادامه داد که آن روزها به هر دری می‌زد تا بتواند بار دیگر در آزمون سراسری شرکت کرده و موفق شود. وی در یکی از روزهایی که از کلاس کنکور باز می‌گشت، چشمش به دو توریست خورد که به دنبال آدرسی می‌گشتند. سعید به طور شکسته و ابتدایی با آنها به انگلیسی صحبت کرد و منظورش را رساند. توریست‌ها از او خواهش کردند که در قبال دریافت وجهی به آنها برای رفتن به چند منطقه معروف شهرشان کمک کند، و از همین جا بود که زندگی سعید در مسیر دیگری ادامه یافت. سعید تصمیم گرفت تا زبان خود را تقویت کند و در یکی از شرکت‌های مسافرتی و گردشگری به عنوان «تور لیدر» فعالیت نماید. سعید تمام توجه خود را صرف بهتر شدن در شغلش قرار داده بود و به همین دلیل به سایت‌های مختلف سر زده و هر بار ایده‌های جدیدی می‌گرفت. وی با گذاشتن تصاویر و پیام‌های جذاب از دیدنی‌های استان محل زندگی خود و کشورش، از همه خارجی‌ها و همین طور ایرانی‌ها دعوت می‌کرد تا به این مناطق سفر کنند و اشاره می‌کرد که خود او هم به عنوان «تور لیدر» می‌تواند آنها را همراهی کند.

لبخند سعید، این بار، واضح‌تر و پر رنگ‌تر شد؛ گویی هر چه از موفقیت‌هایش می‌گفت لذت بیشتری می‌برد. سعید اشاره کرد: بعد از اینکه توانستم به همراهی چند نفر از دوستانم و استفاده از وامی که گرفتیم، دفتری بزنیم، توانستیم در مکانی بزرگتر، که در ابتدا به صورت اجاره‌ای بود، مجموعه رستورانی با غذاهای سنتی و مغازه‌ای برای عرضه صنایع دستی مردم استانمان دایر کنیم و علاوه بر خودمان، که مشغول کار شدیم، برای چند نفر دیگر نیز کارآفرینی کنیم./ به نقل از پیک سنجش

 

ادامه مطلب رتبه های برتر کنکور را پی سی کنکور بخوانید.