خواجه عبدالله انصاری

خواجه عبدالله انصاری

حضرت ایوب(ع) گفت : من هرگز چنین قدرتی ندارم . ای کاش زمین دهان می گشود ، مرا می بلعید و من چیزی نمی گفتم که پروردگارم را ناخشنود سازم . خدایا من تو را و قدرت نامحدود تو را می شناسم . خدایا می دانم که خیرخواه من هستی و تو یگانه بر عالم وجودی تکلم یا سکوت من را برای جلب رحمت توست . مرا ببخش . کلمه ای بود که بر زبانم لغزید ، هرگز آن را تکرار نمی کنم . دستم را بر دهان خود می نهم ، زبانم را می گزم ، بر صورت خود خاک می پاشم ، مرا بیامرز ، از اینکه چیزی بر زبان راندم که مورد رضایت تو نبود توبه می کنم، هرگز آن را اعاده نمی کنم. خدای متعال فرمود : ای ایوب علم من درباره تو نفوذ دارد. رحمت من بر غضبم پشی گرفته است . وقتی خطا کنی من تو را می آمرزم . بدان که خانواده و اموالت را در دو چندان به تو باز می گردانم . تو را عافیت و سلامتی می دهم تا عبرتی برای اهل مصیبت و حجّتی بر صابران باشد . . . با پای خود به زمین بکوب، هم اینک این چشمه آبی سرد و آشامیدنی است .
حضرت ایوب (ع) با پایش به زمین ضربه زد . چشمه ای جوشید ، با آب چشمه غسل نمود . از همه دردها شفا یافت ، از آب بیرون آمد کنار چشمه نشست . همسرش آمد . حضرت ایوب (ع) را نیافت . دنبال او به جستجو پرداخت . سرگشته و حیران بود . نفی دانست چه بلایی بر سر حضرت ایوب (ع) آمده است . دوباره به سراغ ایوب(ع) رفت . بدون آنکه او را بشناسد گفت : ای بنده خدا ، آیا می دانی مرد مریضی که اینجا بود کجا رفته است ؟! ایوب گفت : آیا اگر او را ببینی می شناسی ؟! . رحیمه گفت : چطور نشناسم ؟! حضرت ایوب(ع) تبسم کرد ، خندید و گفت من ایوب هستم . رحیمه همسرش را از خنده اش شناخت . (پاک نیا ،1388 ، 227-237)
آتشی فقط یکبار از این واژه استفاده کرده است :
« چشم امّا می تپد در چهره ی من
هوش می خشکد ز هول جاودان و هم
میوه ی طاقت
می مکد شادابیش را شاخ پیرخشم
سنگ می ترکد از صبر من : چه یعقوبی و چه ایوب ! . . . » (آتشی،1386، ص 81)
4-3-3-4- خضر
حضرت خضر ، یکی از اولیاء یا پیامبران معاصر موسی پیغمبر(ع) بوده است .در قرآن کریم بدون ذکر نام ، با عبارتی: عَبًدا مِنً عِبَادِنا آتَیًناهُ رَحًمَت مِنً عِنًدِنا وَ عِلًمِنَاهُ مِنً لَدُنَّا عِلًمِا؛ او یکی از بندگان ما بودکه رحمت خود را به سوی او فرستادیم و از نزد خویش به او علم آموختیم . (کهف / 65)
قرآن کریم درباره حضرت خضر، چیزی غیر از وصف مذکور و داستان همراهی او با حضرت موسی، ذکرنکرده است ولی درکنار نام پیغمبران آمده نام خضردر بعضی از ادعیه رسیده از ائمه مانند دعای ام داوود بعضی او را همان «الیسع» می دانند . ولی روایات درباره حضرت ذکر نمودند و خضر را هم یکی از پیغمبران «تالیا» گفتند . نام اصلی او را «تالیا بن ملکان بن عامربن ارفخشد بن سام بن» و نام دیگر او را نوح(ع) گفته اند .
از فرمایش امام صادق(ع) چنین برمی آید که خضر را خداوند به سوی قومش معبوث کرد و او مردم را به توحید و اقرار به انبیای الهی و ایمان به کتابهایش دعوت می کرد . از معجزاتش این بود که بر زمین خشکی می نشست ، زمین سبز و خرم می شد . خضر طولانی ترین عمر را دارد و دلیل نامش به خضر اینکه خضر و الیاس هر دو در این جهان زنده و جاویدند ، به یکدیگر شبیه اند ! نقل است که آن دو ، هر سال به حج می روند ، کعبه را طواف می کنند ولی مردم آن ها را نمی شناسد .خضر همه روزه در بیابان ها و الیاس در میان دریاها می گردند ، تا گم شدگان را به راه بیاورند . خواجه عبدالله انصاری گفته است که: حق تعالی با صفت حیات خود ، در خضر متجلّی شده ، همچنان که با صفت کلام خود در موسی(ع) متجلی شده است .
روایات زیادی هم درباره ملاقات و دوستی ائمه اطهار با حضرت خضر نقل شده و در بعضی روایات آنان خضر را برادر خود خطاب کرده اند . از حضرت رضا(ع) نقل شده است که موقع قبض روح پیامبر (ص) که اهل بیت در خانه بودند، خضر به در امیرالمؤمنین فرمود : این برادرم خضر است . «السلام علیکم یا اهل البیت» : خانه آمد و گفت که آمده به شما تسلیت بگوید . امام حسن عسکری(ع) ، فرزند خود (حضرت مهدی(ع)) را به صحافی خود ، احمدبن اسحاق ، معرفی کرد و فرمود : مثل او در این امّت ، همچون مثل خضر است . چون در روایات آمده که دوازدهم شیعیان از جهاتی به خض شباهت دارد .
آتشی فقط دوبار از این واژه استفاده کرده است :
« میوه ای که پیش روی من گذاشته ای
هزار و اندی سال پیش نرُن آن را بلعیده است
درست مثل خورشید هایی که
امشب صمیمانه
آسمان ها به «هابل» تقدیم می کنند و

Share