خواجه عبدالله انصاری

ثالثاً اقدامات تبلیغی در مساجد و مراکز آموزشی، حضور فعال در زمینه‌ی چاپ و توزیع کتب وهابی، جذب طلاب علوم دینی و اعطای بورس به متقاضیان و علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه‌های عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی بر پایه‌ی کلاس‌های قرآن، انجام امور تجاری همراه با تبلیغ وهابیت، نفوذ وهابیان در برخی ادارات و مشاغل حساس از قبیل مراکز نظامی و نیز در اختیار گرفتن مشاغلی که در ارتباط مستقیم با مردم باشند، همگی از اقدامات وهابیت بوده است. همچنین سالیانه میلیون‌ها جلد قرآن با چاپ نفیس، اهدایی پادشاه سعودی در بین مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود.
مسجد ابوبکر که در شلوغ‌ترین منطقه‌ی باکو واقع شده، حدود 11 سال پیش با حمایت همه‌جانبه‌ی عربستان سعودی و کویت شناخته شد و امروزه به محل اصلی فعالیت وهابیت در آذربایجان تبدیل شده است. امام جماعت مسجد، تحت تعالیم کشور عربستان سعودی برای ترویج وهابیت تربیت می‌گردد. وهابیت، علاوه بر باکو، در شهرهایی از قیبل قوبا، زاکاتالا، قوسارو و… نفوذ کرده است.
وهابیت در آلبانی
آلبانی با قریب 3 میلیون مسلمان حنفی مذهب، علی‌رغم همه‌ی فشارهای قرون وسطایی، سلطه‌ی کمونیست‌ها، پس از فروپاشی شوروی سابق، آمادگی زیادی برای پذیرفتن تبلیغات اسلامی داشت. چرا که جامعه‌ی انسانی میل به دین دارد، ولی معارف حقیقی و اصیل دینی وجود نداشت. وهابیان سعودی، با اهدای قرآن، کتب و نشریات، تأسیس و تکمیل مساجد و دعوت مسلمانان برای بازدید از اماکن مقدس مکه و مدینه در ایام حج و همچنین پذیرش دانشجو از فرصت به وجود آمده، سود جسته و در آلبانی هم نفوذ کردند.
وهابیت در افغانستان
وهابیت ادامه‌بخش بسیاری از جنبش‌های مذهبی است که بر جنبش والیان در قرن بیستم نیز تأثیر گذاشته است. نفوذ وهابیت در افغانسان به زمان حضور مبارزان احزاب اهل سنت، علیه اشغال کشور توسط اتحاد شوروی سابق و بعد از آن زمان، وهابی‌ها به بهانه‌ی مبارزه با اشغال‌گران کمونیست و بعد از آن، به بهانه‌ی مبارزه با اشغال‌گران آمریکایی و اروپایی، طالبان، وهابی‌ها را روی کار آوردند و با حمایت مالی و نظامی از تفکر طالبانی، در ابتدا موفق شدند اشغال‌گران روسی را از افغانستان بیرون کنند. بدین‌ترتیب، تا زمان تصرف افغانستان توسط آمریکایی‌ها، طالبان، یکه‌تاز کشور بودند و هم‌اکنون نیز در افغانستان، حضور جدی دارند. هرات، بیش از سایر نقاط افغانستان، مورد تهاجم وهابیت قرار گرفته است. در واقع، 80 درصد بازار هرات و همچنین اماکنی که از نظر موقعیت تجاری در جاهای پر رونق قرار داشتند، در دست اهل تشیع بود. اما اهل تسنن، تحت تأثیر تحولات وهابیت، به هر قیمتی این اماکن را از اهل تشیع خریداری کردند. این برنامه در زمان جنگ، بسیار موفق پیش رفت. از سوی دیگر با نشر این ادعا که «شیعه کافر است» در سخنرانی‌ها و حتی شعارها و نیز با زندانی کردن تعدادی از طلاب اهل تشیع با جرایم واهی، موجب تضعیف شیعیان در هرات شدند.
با حضور عربستان در هرات اولین ضربه به جامعه‌ی تشیع وارد شد. همچنین اشاعه‌ی افکار و ایدئولوژی وهابی‌ها که از مهم‌ترین اهداف عربستان سعودی می‌باشد، در دراز مدت برای مردم اهل سنت، شهرهای مرزی ایران، نظیر تربت جام و… که در ارتباط با افغانی‌ها هستند، خطری جدی محسوب می‌شوند. مسأله‌ی مواد مخدر و اغتشاش و نا آرامی در منطقه و دشمنی وهابیت با ایران نیز می‌تواند برای قسمت‌های مرزی ایران، مسأله‌ساز و خطرآفرین باشد. از سوی دیگر، نفوذ و اشاعه‌ی ایدئولوژی وهابیت در افغانستان سنی هستند. چندان هم آسان نبوده است و با مواضعی اساسی روبه‌رو است.
الف) تنوع قومیتی در افغانستان
حدود 70 تا 75 درصد مردم افغانستان، اگرچه از گروه‌ها و اقوام مختلف تشکیل شده‌اند، اما فقط مسأله‌ی قوم‌گرایی، اهمیت دارد و این یکی از موانع نفوذ ایدئولوژی وهابیت در افغانستان به طور اعم و در هرات به طور اخص است.
ب) تعصب خاص مذهبی و عادات و رسوم سنتی
وهابیان، مخالف سرسخت زیارت قبور و اماکن متبرکه هستند. حال آن‌که مردم افغانستان، علاقه‌ی خاصی به زیارت قبور و… دارند و اگر کسی روزهای جمعه به مقابر خواجه عبدالله انصاری و جامی و… گذر کند، شدت این علاقه را درک می‌کند. آن‌ها احترام خاصی برای قبور بزرگان قائلند و خود را از مریدان آن‌ها می‌شمارند و اشعاری در مدح حضرت محمد و صحابه می‌سرایند.
ج) حضور تعداد قابل ملاحظه‌ای از اهل تشیع
شیعیان مهم‌ترین هدف مبارزه و مخالفت وهابیان هستند. به همین سبب، می‌توان گفت که مهم‌ترین مانع نفوذ عقاید و افکار وهابیت در افغانستان نیز، آن‌ها هستند. روایات و احادیث اولیای دین، گویای این است که هر جا فقر وجود داشته باشد، زمینه‌ی رشد و گسترش کفر و بی ایمانی نیز وجود دارد. در واقع، جنگ‌های پیاپی در افغانستات، موجب فقر اقتصادی و فرهنگی در حد اعلا شده و در نهایت، جنگ‌های اخیر طالبان، شرایط و مقدمات نفوذ وهابیت را آماده کرده است. زمانی که اسماعیل‌خان که مقبولیت زیادی در بین مردم هرات افغانستان داشت، از عربستان خواستار سرمایه‌گذاری در بازسازی هرات نمود، معلوم شد که مخالفتی از طرف مردم با حضور عربستان و عقاید وهابیت در هرات صورت نمی‌گیرد و عربستان به مرور زمان، نفوذ خود را در کلیه‌ی زمینه‌ها گسترش داد.
زمینه‌های فعالیت عربستان در افغانستان بسیار زیاد است. از جمله این‌که عربستان سوخت مصرفی افغانستان مثل مواد نفتی، بنزین و گازوئیل را که مهم‌ترین مشکل مردم است، تأمین می‌کند و علاوه بر این، در زمینه‌ی رونق بخشیدن به کشاورزی در افغانستان نیز بسیار نقش داشته است.
برخی از وعده‌هایی که عربستان، قبل از حضور خود در هرات، به حاکم آن‌جا داده بود، عبارتند از: تعمیر و توسعه‌ی مسجد جامع هرات، تجهیز بیمارستان‌های هرات، شرکت در بازسازی هرات، بازسازی سد سلما و راه‌اندازی کارخانه‌های از کار افتاده.
گروه طالبان در افغانستان
طالبان که در سال 1994م. توسط ملا محمد عمر در جنوب افغانستان در شهر قندهار تأسیس شد، از سال 1996 تا 2001م. بیش‌تر نواحی کشور افغانستان را تحت سیطره‌ی خود داشت. حرکت اولیه‌ی آن، به صورت ضعیف، در سال‌های 1979 تا 1985 شکل گرفت که مقارن با جنگ میان افغانستان و شوروی بود. در سال 1980م. افغانستان به تصرف شوروی درآمد. ولی سلطه‌ی شوروی بر افغانستان دیری نپایید. طی این نبرد، نیروهای مجاهد افغان از سوی آمریکا حمایت می‌شدند.
نیروهای طالبان، خود را به عنوان اسلام‌خواه معرفی می‌کردند و بیش‌ترشان از نژاد پشتو بودند و از ناحیه‌ی آمریکا حمایت تسلیحاتی می‌شدند. بسیاری از افراد طالبان در مدارس وهابیان افراطی پاکستان پرورش یافته بودند. طالبان جنگ‌های خود را از سال‌های 1994 و 1995م. از جنوب و غرب افغانستان آغاز و قندهار و هرات و در نهایت، در سال 1996م. کابل را به تصرف درآوردند. در این جنگ‌ها پنجاه هزار نفر، کشته شدند. در آن ایام، طالبان، قوانین مذهبی وهابیان افراطی را اجرا می‌کردند که پس از تأیید شورای عالی‌رتبه‌ها اجرا می‌شد. از جمله‌ی آن قوانین، سینماها و تئاترها را تعطیل و مردان را به ضرب شلاق، مجبور به اقامه‌ی نماز در مساجد می‌کردند؛ مدارس دخترانه را تعطیل و کار کردن زنان را در خارج از خانه، ممنوع و بیش‌تر پرستاران زن بیمارستان‌ها را برکنار کردند؛ بدون تشکیل دادگاه، مجرمان را مجازات کرده و مثل گوسفند، سر می‌بریدند و رژیم طالبان هم حامی آن‌ها بود.
وهابیت در اندونزی

                                                    .