رشته حقوق

خلیج فارس و دریای عمان

دانلود پایان نامه

2-10-8 مهم ترین چالش ها ، منابع آلاینده و علل تخریب اکوسیستم منطقه خلیج فارس و دریای عمان
مهم ترین چالش ها ، منابع آلاینده و علل تخریب اکوسیستم منطقه خلیج فارس و دریای عمان عبارتند از : حضور نیروهای نظامی و تردد ناوگان رزمی و زیر دریایی ها ، بروز جنگ های منطقه ای ، ایجاد آلودگی های شیمیایی و نفتی ( ناشی از جنگ و سوانح دریایی ) ، حمل و نقل وسیع دریایی ، پدیده مهم تغییر آب و هوا در قالب طوفان ها و گرم شدن آب دریا ، صنایع مستقر در منطقه مانند نیروگاه های برق ، آب شیرین کن ها ، برنامه های توسعه اکتشاف و استخراج در بخش صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، پسماندها و فاضلاب صنعتی و خانگی ، دفع ضایعات و مواد آلاینده از کشتی و هواپیما ، ساخت و سازهای بی رویه و مخرب در مناطق ساحلی ، توسعه تفرجگاه ها ، لایروبی و استحصال خشکی ، بهره برداری بی رویه از ذخایر آبزی و غیر آبزی ، تخریب زیستگاه های دریایی و فقدان استراتژی توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست دریایی ، عدم شناخت صنایع و جوامع ساحل نشین نسبت به قوانین ملی و بین المللی ، کمبود آموزش و اطلاع رسانی عمومی در ارتباط با مسائل محیط زیست دریایی ، عدم همکاری مطلوب ارگان های دریایی ، عدم همکاری مطلوب کشورهای منطقه ، عدم اجرای بهینه ابزارهای حقوقی و معاهدات بین المللی زیست محیطی .
2-11 ویژگی های اقتصادی واجتماعی و فرهنگی :
2-11-1 ویژگی های اقتصادی:
هر چند مباحث بسیاری در محیط های اقتصادی واجتماعی قابل طرح می باشند لیکن در مطالعات ارزیابی روی شاخص ها و عوامل مشخصی که قابل مقایسه با وضعیت عمومی کشور یا استان های مرتبط با محدوده مطالعاتی است تمرکز می گردد. از اهم شاخص ها می توان به مواردی نظیر نرخ بیکاری ،نرخ رشد جمعیت ،ترکیب اشتغال و نرخ مهاجرت اشاره کرد.
فعالیت و اشتغال : نرخ عمومی فعالیت در استان و کشور طی 30 سال گذشته ابتدا سیر نزولی و سپس صعودی را تجربه کرده است ولی نرخ فعالیت استان همواره کمتر از کل کشور بوده است و این امر هم در خصوص مردان و هم زنان صادق بوده است . نرخ بیکاری استان در مقاطع 1355 و 1365 خیلی زیاد و همواره بالاتر از کل کشور بوده است . افزایش شدید جمعیت طی دوره 1365-1355 ، وقوع جنگ و ورود مهاجرین ، افزایش مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها و ضعف فعالیت های اقتصادی و اجتماعی بخش خصوصی و دولتی در استان طی دوره مذکور از جمله دلایل این وضعیت می باشد . با وجود نرخ پایین 5/9 درصدی فعالیت زنان در استان متأسفانه میزان نرخ بیکاری زنان بسیار بالاست و برابر 9/22 درصد در سال 1384 بوده است . این امر نشان می دهد که زنان برای ورود به بازار کار با مشکلات بسیاری روبرو هستند . البته بالا بودن نرخ بیکاری استان در مقایسه با کشور در سال 1384 علی رغم نرخ پایین تر فعالیت در استان و همچنین تحولات اقتصادی گسترده بواسطه پارس جنوبی نشان دهنده ضعف شدید سرمایه انسانی استان و عدم تطابق آن با نیازهای بازار کار می باشد . ساختار اشتغال استان طی سه دهه گذشته تغییر کرده است و از سهم بخش کشاورزی در اشتغال شدیداً کاسته شده و سهم بخش صنعت و خدمات افزوده شده است .
فصل سوم :
مبانی علمی ، نظری و
روش شناسی تحقیق
مقدمه
در این قسمت مقررات و استانداردهایی که بر موارد زیر در مقیاس محلی ، منطقه ای ، کشوری و جهانی حاکم است ، توضیح داده می شود . با آگاهی از اهمیتی که جامعه بین‌المللی برای حصول اطمینان از این‌که استفاده از انرژی هسته‌ای، ایمن، دارای ضابطه‌مندی صحیح و سازگار با محیط زیست است ، قائل است ؛ با تأکید مجدد بر لزوم ادامه توسعه سطح بالای ایمنی هسته‌ای در جهان ؛ با تأکید مجدد بر این‌که مسئولیت ایمنی هسته‌ای بر عهده کشوری است که در مورد تأسیسات هسته‌ای دارای صلاحیت است ؛ با تمایل به توسعه فرهنگ ایمنی هسته‌ای مؤثر؛ با آگاهی از این‌که وقوع حوادث در تأسیسات هسته‌ای دارای آثار بالقوه فرامرزی است ؛‌ و با توجه به اهمیت ایمنی پیش از هر اولویت دیگر، خوشبختانه نیروگاه اتمی بوشهر برای بهره برداری موقت به شبکه برق سراسری کشور وصل شده و تا کنون بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون کیلووات ساعت انرژی برق تولید کرده و به شبکه سراسری برق ایران تحویل داده است . تحویل گرفتن این واحد از کارشناسان روسی به صورت تجاری هم به زودی محقق خواهد شد، اما ایمنی نیروگاه در تمام مراحل بیشترین اولویت را داشته و عجله ای برای راه اندازی تجاری آن نیست .
ایمنی در لغت به معنای مصونیت ، بی خطری و سلامتی است ( فرهنگ دهخدا ) . منظور از ایمنی هسته ای نیزدستیابی به شرایط بهره برداری صحیح ، پیشگیری از حوادث یا کاهش پیامدهای حوادثی است که به حفاظت کارکنان محل تاسیسات ، عموم مردم از خطرات تابش بیشتر از مقدار مجاز می انجامد ( سازمان انرژی اتمی ایران ، 1376 ، 164 ) . هدف از برقراری یا ایجاد ایمنی در تاسیسات یا فعالیت های هسته ای پیشگیری و یا به حد اقل ممکن رسانیدن خطرات و مضرات احتمالی ناشی از این تاسیسات یا فعالیت هاست . وجود ایمنی در یک صنعت یا فعالیت ، از جمله صنعت یا فعالیت هسته ای ، پیش شرط یا لازمه بهرمندی از چنین صنعت یا فعالیتی است و مادامی که ایمنی در یک صنعت یا فعالیت وجود نداشته باشد ، استفاده و برخورداری از آن عقلا و عملا نا ممکن می شود ( Stoiber,2003,5 ) . از همان ابتدای پیدایش فناوری هسته ، استقرار و تامین ایمنی در تاسیسات و فعالیت های هسته ای از جمله دل مشغولی های اصلی دانشمندان و مدیران در عرصه ملی و بین المللی بوده است . در سطح ملی ، دولت های دارنده فعالیت و صنعت هسته ای ، با وضع قوانین و ایجاد سازوکارهای اجرایی مناسب به ایمن سازی تاسیسات هسته ای تحت صلاحیت اقدام کردند . در سطح بین المللی ، نخستین بار اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی ایمنی هسته ای را در مقررات خود مورد توجه قرار داد (IAEA, Statute , 1956, 2 ) . آژانس بر اساس صلاحیت و مسولیت های پیش بینی شده در اساسنامه ، استانداردها و مقررات متعددی را در زمینه ایمنی تاسیسات و فعالیت های هسته ای تدوین و تصویب و رعایت آن ها را به دولت های عضو توصیه کرده است . علی رغم ماهیت توصیه ای مقررات آژانس در زمینه ایمنی فعالیت ها و تاسیسات هسته ای ، بسیاری از دولت های عضو داوطلبانه و تختیاری ، آن مقررات را مورد تاسیسات و فعالیت های هسته ای تحت صلاحیت و حاکمیت خود به اجرا گذاشته اند . حادثه 1986 نیروگاه چرنوبیل موجب گردید ایمنی تاسیسات هسته ای بیش از پیش مورد توجه جامعه بین المللی قرار گیرد . در پی این حادثه ، جامعه بین المللی تصمیم گرفت که اسناد بین المللی الزام آوری را در زمینه ایمنی تاسیسات و فعالیت های هسته ای تدوین و به اجرا در آورد (Tonhauser, 2010, 160) . کنوانسیون های اعلام فوری حوادث هسته ای ، کمک رسانی به هنگام حوادث هسته ای و فوریت های رادیولوژیکی ( هر دو مصوب 1986 ) ، ایمنی هسته ای ( 1994 ) و ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و پسمان رادیواکتیو (1997) اسناد بین المللی الزام آوری بودند که ظرف مدت زمان نسبتا کوتاه تدوین و به اجرا گذاشته شدند . قانونگذار ایران ، ایمنی تاسیسات هسته ای را به طور کلی با تصویب قانون سازمان انرژی اتمی ایران در سال 1353 مورد توجه قرار داد . قانون حفاظت در برابر اشعه ، مصوب 1368 ، گام کلی دیگری در زمینه ایمن سازی فعالیت های هسته ای برداشت . به موجب قانون اخیر ، سازمان انرژی اتمی ایران و مشخصا مرکز نظام ایمنی هسته ای آن ، به عنوان واحد قانونی مسئولیت و صلاحیت پیدا کرد تا با تدوین مقررات و دستور العمل های مناسب و اعمال آن بر فعالیت های پرتوی و هسته ای در کشور ، به ارتقای ایمنی هسته ای در کشور کمک کند .
3-1 روند تأسیس نیروگاه اتمی بوشهر و موقعیت آن
نیروگاه اتمی بوشهر، اولین نیروگاه هسته‌ای ایران است ، که با همکاری روسیه ساخته شده است. مراحل ساخت و آغاز به کار این نیروگاه افت و خیزهای بسیاری داشت . در سال ۱۳۵۵، سازمان انرژی اتمی ایران با بخش تکنولوژی و تحقیقات سازمان انرژی اتمی آلمان غربی موافقتنامه‌ای برای همکاری‌های بلند مدت امضا کرد و در پی آن شرکت “کرافت ورک یونیون ” یکی از شرکت‌های وابسته به زیمنس آلمان طراح و مجری اصلی ساخت نیروگاه بوشهر از معروف ترین و بزرگ ترین سازندگان نیروگاه های هسته ای و معمولی در بازارهای جهانی بود ، انجام پروژه را بر عهده گرفت . بر اساس تفاهم نامه های مقدماتی نوع قرارداد به صورت کلید در دست تعیین و نوع رآکتور آب سبک تحت فشار با قدرت حرارتی حدود 3700 مگاوات و قدرت الکتریکی خالص حدود 1200 مگاوات با استفاده از نوع سوخت اورانیوم غنی شده در ایزوتوپ 235 انتخاب شد . ( مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ، 1386 : 156 ) بر اساس مواد تفاهم نامه امضاء شده میان سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت کرافت ورک یونیون نیروگاه شماره 1 در پایان سال 1359 و نیروگاه شماره 2 در پایان سال 1360 به بهره برداری کامل می رسد. (سازمان انرژی اتمی ایران ، گزارش فعالیت سالیانه ، صص 15-14 )
مهندسان مشاور با همکاری شرکت کرافت ورک یونیون مطالعه دامنه داری برای انتخاب محل ایجاد نیروگاه ها انجام دادند و در نتیجه محل نیروگاه 1 و 2 ایران در منطقه هلیله واقع در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بوشهر تعیین و محل انتخاب شده به شرکت مزبور ابلاغ شد. (همان ، 15 )
منطقه هلیله ، نخستین جایگاه ساخت نیروگاه های اتمی ایران با وجود استقرار در کرانه خلیج فارس ، امکانات رفاهی برای زندگی کارکنان نداشت بنابراین به منظور تأمین امکانات مناسب برای کارکنان نیروگاه ها و اعضای خانواده آنان ، با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی در قالب برنامه های توسعه سواحل خلیج فارس ، کارهای عمرانی ابتدایی آغاز شد . برای تأمین آب نوشیدنی کارکنان و استفاده از آب بدون نمک و تصفیه شده در برخی خطوط نیروگاه اتمی بوشهر ، سازمان انرژی اتمی ایران اولویت خاصی را برای شیرین کردن آب شور دریا با استفاده از انرژی اتمی قائل شد .
شرکت کرافت ورک یونیون با توجه به اصرار سازمان انرژی اتمی ایران برای شروع هر چه سریع تر کار ، اندکی پس از امضای تفاهم نامه و انتخاب محل ساخت نیروگاه ، فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد . شرکت مزبور وسایل اولیه مورد نیاز برای ساخت نیروگاه های شماره 1 و 2 بوشهر را با استفاده از دو فروند کشتی در 15 مارس و 15 آوریل 1975 در بندر بوشهر پیاده کرد . این شرکت همچنین عملیات اجرایی اولیه برای تأمین آب شیرین ، برق احداث کارگاه ها و ساختمان های موقت مسکونی را شروع کرد . سفارش ساخت قطعات اصلی نیروگاه از قبیل بدن رآکتور ، توربین و ژنراتور از طرف شرکت کرافت ورک یونیون داده شد و کار ساخت این قطعات در کارخانجات مختلف شروع شد . ( همان ، 17-18 ) عملیات ساختمانی در کارگاه نیروگاه اتمی بوشهر در تیر 1354 و خاکبرداری نیروگاه شماره 1 در مرداد 1354 شروع شد . در آبان 1354 ساخت زیر بنای ساختمان رآکتور شماره 1 آغاز شد و در طول سال ساختمان رآکتور ، ساختمان تأسیسات جنبی رآکتور ، ساختمان کلیدهای قطع و وصل فشار قوی و ساختمان توربین ها شروع شد و روند پیشرفت آن ادامه یافت .
پیشرفت امور ساختمانی مطابق با جدول زمانی پیش بینی شده ادامه یافت . تا خرداد و تیر 1355 عملیات ساخت و ساز بر روی ساختمان های رآکتور واحدهای شماره 1 و 2 و کانال های متصل کننده ساختمان های رآکتور به ساختمان های مجاور ، ساختمان فرعی رآکتور ، ساختمان کلیدهای قطع و وصل فشار قوی ساختمان توربین ها ، ساختمان سیستم آب خنک کننده اضطراری ، ساختمان سیستم املاح زدائی ، ساختمان مرکز سیستم های آب خنک کننده ، ساختمان کانال آب ورودی ، ساختمان کانال آب خروجی ، کارگاه ها و انبارها و همچنین ساختمان فرعی مانند ساختمان مرکزی اطلاعات ، غذاخوری ، سالن نگهبان و غیره متمرکز بود . عملیات مربوط به ساختمان فرعی رآکتور ، ساختمان کلیدها ، ساختمان اردوگاه ها و تأسیسات مربوط از جمله بیمارستان ها و ساختمان جای دهنده کامپیوتر نیز ادامه یافت .
عملیات ساختمانی و تکمیل محفظه تحت فشار رآکتور واحد شماره 1 که در سال 1354 قطعات آن از کارخانه فولاد سازی ژاپن برای جوشکاری و تکمیل به هلند فرستاده شده بود روند تکاملی خود را طی کرد و تا خردادماه 1355 قسمت اعظم محفظه تحت فشار رآکتور واحد شماره 2 نیز از ژاپن به هلند فرستاده شد تا در شرکت روتردام نیوکلر به صورت کامل تکمیل شود . لوله های مولدهای بخار واحد شماره 1 که در ایتالیا ساخته می شد در مرحله جوشکاری قرار داشت اما عملیات تولید مولدهای بخار واحد شماره 2 تا تیر 1355 در مرحله اولیه ساخت بود . قسمتی از جدار کروی و فولادی ساختمان رآکتور واحد شماره 1 تا این زمان به محل نصب فرستاده شد و کاسه زیرین این کره فولادی در خرداد 1355 در ساختمان رآکتور واحد شماره 1 در محل نصب شد . عملیات تولیدی دیگر وسایل و قطعات نیروگاه نیز طبق برنامه زمانی پیش بینی شده ادامه یافت .
در شروع فعالیت های عمرانی در نیروگاه بوشهر ، منطقه فاقد هر گونه امکانات مناسب بود . ابتدا جاده 12 کیلومتری احداث شد و نیروگاه اتمی در هلیله را به بوشهر متصل ساخت . در اوائل آب نوشیدنی از 40 کیلومتری نیروگاه با تانکر تأمین می شد و سپس با نصب آب شیرین کن با قدرت 3500 متر مکعب ، این مشکل حل شد . شن و ماسه نیروگاه از حدود 60 کیلومتری کارگاه تهیه می شد . برای تأمین برق مورد نیاز ، یک نیروگاه 34 مگاواتی برق نیروگاه را تأمین می کرد . این نیروگاه دارای 8 موتور دیزل بود . در نتیجه نیروگاه اتمی بوشهر و کارگاه ها و ساختمان های آن به برق سراسری کشور متصل نبود و به صورت مستقل عمل می کرد . به تدریج خطوط تلفن و مخابرات نیروگاه راه اندازی شد . به علت اینکه بندر بوشهر گنجایش لازم برای وارد کردن قطعات عظیم و بسیار سنگین نیروگاه را نداشت ، اسکله مخصوص در محل ساخته شد تا وسایل مورد نیاز ، مستقیم وارد و پیاده شوند . همچنین نیروگاه اتمی بوشهر مجهز به یک برج هواشناسی به ارتفاع 100 متر بود . اما در سال ۱۳۵۷ در شرایطی که حدود ۷۵ درصد از واحد اول و ۶۰ درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود با پیروزی انقلاب در ایران طرف آلمانی کار بر روی پروژه را متوقف کرد .
دولت ایران از شرکت آلمانی در دادگاه بین‌المللی شکایت کرد که براساس رای ۱۳ مارس ۱۹۸۲ دادگاه بین‌المللی، مقرر شد، کلیه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای به مالکیت ایران درآید و پیمانکار موظف شد که این قطعات را به صورت تحویل در بندر بوشهر، به ایران تحویل دهد. در دهه ۶۰ بار دیگر کار درنیروگاه بوشهر از سر گرفته شد، اما همزمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه، حمله موشکی عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف کرد .

مطلب مشابه :  حقوق ایران و انگلستان

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید