خلیج فارس و دریای عمان

خلیج فارس و دریای عمان

استان بوشهر با دارا بودن چشم اندازهای زیبای کوهستانی و ساحلی ، تالابی ، جنگلی ، رودخانه ای و دشتی از محیط زیست طبیعی زیبایی برخوردار است .
2-9-5-1 نواحی ساحلی : سواحل استان بوشهر از لحاظ ساختاری به سه نوع متمایز و جالب ماسه ای و صخره ای و گلی تقسیم می شود . بخش سواحل صخره ای به دلیل ساختمان آهکی و انجام عمل فرسایش آبی ، چشم اندازهای بسیار زیبا و دیدنی ایجاد کرده است . از آبهای نزدیک سواحل می توان برای شنا ، قایقرانی ، کرجی رانی و اسکی روی آب استفاده کرد . برخی از سواحل خلیج فارس به ویژه سواحل شنی نیز دارای کیفیت مطلوب و ارزش تفرجگاهی درجه 1 می باشند که برای اکوتوریسم ( گردشگری طبیعی ) بسیار مناسب است .
2-9-5-2 منابع آب : با توجه به مشخصات توپوگرافی ایران ، شش حوزه آبریز از نظر جریان آب های سطحی در ایران شناسایی شده است که شامل حوزه آبریز خزر با 175 هزار کیلومتر مربع وسعت ، حوزه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با مساحت 424 هزار کیلومتر مربع ، حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت 52 هزار کیلومتر مربع ، حوزه آبریز فلات مرکزی با مساحت 824 هزار کیلومتر مربع ، حوزه آبریز مرزی شرقی با مساحت 103 هزار کیلومتر مربع و حوزه آبریز قره قوم با مساحت 44 هزار کیلومتر مربع ، می باشند . استان بوشهر در جنوب کشور و در حوزه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته است .
استان بوشهر از لحاظ اقلیمی در ناحیه خشک و نیمه خشک کشور قرار دارد . موقعیت خاص جغرافیایی آن یعنی نزدیکی به منطقه حاره ، ورود اتفاقی بادها و اغتشاشات غربی در زمستان ، پایداری حاصل از سیستم پرفشار جنب حاره ای که مانع نفوذ سیستم های باران زا می شود و تأثیر سیستم کم فشار سودانی به ویژه در تابستان که باعث گرمای شدید هوا می گردد ، از مهم ترین عوامل پایین بودن میزان بارندگی در استان می باشد . استان بوشهر دارای 7 رودخانه دائمی است که از مهم ترین آنها می توان به رودخانه های حله ، شاپور ، دالکی ، مند و تنگ بهوش اشاره کرد و دو رودخانه دیگر یعنی رودخانه های باغان جم و شور گناوه نیز به صورت دائمی در منطقه جریان دارند اما به واسطه شوری بش از حد قابل استفاده نمی باشند .
رودخانه دالکی : این رودخانه ادامه رودخانه جره و بالاده و چشمه های روستای دادین در استان فارس می باشد که پس از پیوستن به رودخانه خیرک و شکرک و رود فاریاب وارد دشت دالکی در شهرستان دشتستان می گردد .
رودخانه شاپور : ادامه رودخانه تنگ چوگان و چشمه ساسان می باشد که پس از گذشتن از روستای بوشکان در فارس و پیوستن رود بشار به آن و گذشتن از خشت وارد استان بوشهر می گردد .
رودخانه حله : از به هم پیوستن دو رودخانه دالکی و شاپور در محل درودگاه ( از روستاههای آبپخش در منطقه دشتستان ) ، رودخانه پر آب حله تشکیل می گردد که این رودخانه پس از گذشتن از مسیر تعداد زیادی رو ستا و سیراب نمودن نخیلات و مزارع کشاورزی ، اضافه آب آن راه دریا را در پیش می گیرد و در انتها به دو شاخه تبدیل می گردد که یکی از شاخه های آن تالاب ارزشمند حله را در شمال شرقی شهرستان بوشهر تشکیل می دهد .
رودخانه مند : رودخانه مند یکی از رودخانه های مهم ناحیه مرکزی سواحل خلیج فارس است و دارای چهار شاخه اصلی می باشد . این رود ادامه رودخانه قره آقاج در استان فارس می باشد که پس از پیوستن به رودخانه فیروز آباد و رودخانه چنیر و دشت پلنگ وارد استان بوشهر می شود و در بخش انتهایی خود خور زیارت را تشکیل می دهد .
رودخانه تنگ بهوش ( با هوش ) : این رودخانه با طولی در حدود 65 کیلومتر از شمال غرب روستای کلمه در بخش بوشکان سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از دره های پر پیچ و خم کوههای باهوش و پادیوار و پیوستن به رودخانه شیرین که از کوههای خورموج سرچشمه می گیرد وارد حوزه شهرستان اهرم می شود و جهت آبیاری مزارع کشاورزی و نخیلات مورد استفاده قرار می گیرد .
رودخانه باغان جم : این رودخانه از ارتفاعات شرق جم به نام چاهه شروع و به رودخانه مند منتهی می گردد .
رودخانه شور گناوه : این رودخانه از ارتفاعات بید گز سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از کوههای نمکی و زمین های شور در مسیر خود به دریا می ریزد که به علت شوری زیاد غیر قابل استفاده است .
چشمه ها
در استان بوشهربه علت ساختارزمین شناسی خاصی که دارد منابع نسبتاً غنی از چشمه‌ها و آبهای معدنی وجود دارد. آب‌های معدنی استان شامل آبهای کلردار، گوگردی و کلرو سولفاته می‌باشند که هرکدام دارای خواص درمانی متفاوت و متنوعی هستند.
مهم‌ترین چشمه‌ها و آب معدنی‌های استان بوشهر عبارتند از:
– آب گرم دالکی در 18 کیلومتری شهر برازجان
– آب گرم برازجان در 12 کیلومتری جاده برازجان به کازرون
– آب گرم خانیک در 1 کیلومتری روستای خانیک در برازجان
– آب گرم اهرم در 63 کیلومتری جاده بوشهر به بندرعباس
– آب گرم میراحمد در 77 کیلومتری جاده اهرم به خورموج
– آب گرم قوچارک در 5 کیلومتری جنوب غربی اهرم
– آب گرم نیکو در شمال خورموج و درمسیرجاده بوشهر- بندرعباس

Share