حکومت اسلامی

حکومت اسلامی

همچنین گزارش هایی از علاقه شدید وی به گردآوری مال و ثروت اندوزی وی رسیده است. ابن سعد در کتاب الطبقات الکبری می نویسد:
“اخبرنا بکار بن محمد عن ابیه قال: کان انس بن مالک من احرص اصحاب محمد علی المال”
انس بن مالک در بین اصحاب پیامبر علاقه بیشتری به مال اندوزی و جمع آوری ثروت داشت.
اینگونه گزارش ها بیانگر روحیه حرص ورزی انس بن مالک است. اگرچه نمی توان وجود حرص را در انسان نادیده گرفت ولی شدت حرص ورزی سبب کتمان برخی حقیقت ها می شود. در جریانات مختلف زندگی انس با این ویژگی او بیشتر آشنا خواهیم شد.
از دیگر ویژگی های انس حسادت وی است. که با بررسی جریانات مختلف دوران پیامبر این ویژگی نیز محسوس تر خواهد شد.
6. 2 انس در زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
مهم ترین دوران زندگی انس بن مالک زمانی است که وی در کنار پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و در خدمت وی بود. در این بخش به برخی از شاخص ترین مقاطع زندگی وی در این دوره می پردازیم.
1. 6 . 2 همراهی انس با پیامبر
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در سال سیزدهم بعثت به مدینه هجرت فرمود و نخستین حکومت اسلامی را در این شهر برپا کرد.
مسلمانان علاقمند به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در گرد آن حضرت جمع شده و مسئولیت های حکومتی را به عهده گرفتند. دوری و نزدیکی به شخصیت نخست جهان اسلام معیار شناخت یاران رسول خدا بود. حتی منافقان مدینه علاقه ظاهری خود را به پیامبر نشان می دادند. شخصیت دوست داشتنی پیامبر و جایگاه رفیع آن حضرت، دوست و دشمن را به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نزدیک می کرد. در این میان شغل و منصب رسمی حرف دوم را می زد. و نزدیک بودن به پیامبر حرف اول بود. مادر انس هم فرزند ده ساله خود را به عنوان خادم افتخاری رهسپار خانه پیامبر کرد و به عنوان خادم به دست پیامبر سپرد تا هم افتخاری برای خود و خانواده باشد هم اینکه تحت تربیت مستقیم پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) قرار بگیرد. ام سلیم هنگام ملاقات با پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به ایشان گفت:
” این پسرک، انس، پسر زرنگی است و با سواد هم هست. او را به خدمتکاری خود بپذیرید.”
و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز او را پذیرفت .
از سخنان ام سلیم روشن می شود که انگیزه وی بیشتر خدمت گزاری انس به پیامبر بود. زیرا بر دو عنصر “با سواد بودن ” و ” زرنگی ” وی تاکید کرده است. اما آیا انگیزه واقعی ام سلیم تربیت انس در خانه پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بوده است و یا این که وی در نظر داشته است که به این وسیله و با به دست آوردن منصب ” خادم ویژه ” برای خاندانش افتخاری ثبت کند، با توجه به جمله ام سلیم انگیزه واقعی وی معلوم نمی شود. به هر روی حوادث بعدی واقعیت خدمت به پیامبر را بیشتر می نمایاند.
انس خود نقل می کند :
“پیامبر هیچ گاه مرا عتاب نکرد. و هرگز اگر کاری را که باید انجام می دادم را به جا نمی آوردم، سرزنشم نمی کرد و به رویم نمی آورد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بسیار با من مهربان بود.”
در گزارش های تاریخی که بیشتر آن ها را انس نقل کرده است، وی در بیشتر رخداد ها همراه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بوده است. وی در غزوات بدر و خندق و خیبر، در حجۀ الوداع، صلح حدیبیه، عمره قضا شرکت داشته است. تعداد غزواتی را که انس در آن شرکت کرده هشت غزوه شمرده اند.
بخاری نقل می کند :
“از پسر انس بن مالک ” موسی بن انس پرسیدند: انس چه تعداد غزوه را همراه پیامبر بود؟ او گفت: هشت غزوه.”
در ذیل به برخی از نمونه های این حضور و بررسی نحوه شرکت انس در آن اشاره می کنیم:

2. 6 . 2 غزوه بدر
غزوه بدر اولین دفاع جدی مسلمانان از حکومت نوپای اسلامی است. حضور در بدر آنچنان مهم و مایه افتخار شمرده می شد که خلیفه دوم حضور در غزوه بدر را به عنوان یکی از معیارهای پرداخت بیشتر بیت المال تعیین کرد. رویه ناپسندی که مخالف شیوه پیامبر بود و با خلافت امیر مومنان (علیه السلام) کنار نهاده شد. برای همین معمولا افراد سعی می کردند حتی اگر لحظاتی را در این غزوه حضور داشتند مرتبا به یادبیاورند.
البته نام بدریون در کتاب های تاریخی ثبت شده است و در این میان نام انس دیده نمی شود. اگرچه برخی از گزارش ها حکایت از اصرار انس مبنی بر حاضر بودنش در جنگ بدر است ولی از گزارش های تاریخی بر می آید که تردید در حضور انس تا آخرین روزهای زندگی اش ادامه داشته است. این قضیه وقتی بیشتر روشن می شود که روزی در اواخر عمر انس خدمتکار انس بن مالک از او پرسید: آیا شما شاهد غزوه بدر بودی؟
انس بر آشفت و بعد از بیان کلمه ای توهین آمیز با خشم گفت:
“چه کسی گفته من نبودم؟ کجا من از بدر غیبت داشتم؟ من همراه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بودم وقتی به سمت بدر حرکت می کرد و در حالی که نوجوانی بیش نبودم برای خدمتکاری پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) همراهی اش می کردم.”
دقت در پاسخ انس نشان می دهد که بسیار از این پرسش بر آشفته شده است و البته باز هم نمی توان پذیرفت که انس در بدر بوده است. زیرا سوال می کند که ” چه کسی گفته است که من نبودم ” و یا ” من همراه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بودم وقتی که به سمت بدر حرکت می کرد.” و هیچ یک از این جملات صریحا بیانگر حضور در بدر نیست. زیرا تنها بر همراهی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) هنگام رفتن به سمت بدر دلالت می کند و نه بیش از آن.
3. 6 . 2 غزوه خندق

Share