حمایت اجتماعی

حمایت اجتماعی

مقبولیت ناظران و حاکمان و قدرت آنان بر تنبیه کجروان؛
تنبیه کجروان؛
از آنجا که نظارت بر اجرای برخی از فرایندهای فوق و نیز حمایت های لازم از اشخاص در جامعه معمولاً توسط کارگزاران حکومت انجام می گیرد، تعداد زیادی از کدها، به صلاحیت مدیران و کارگزاران حکومتی و وظایف آنان و نیز آحاد جامعه در حمایت از اقشار آسیب پذیر اشاره داشت که این موارد نیز ذیل عناوین زیر قرار گرفتند: 1- انتخاب کارگزاران و مدیران کاردان و شایسته» 2- حمایت اجتماعی و حمایت از قربانی کجروی
همچنین برخی از آیات به بازگرداندن کجرو از کجروی بدون مجازات و نیز با مجازات اشاره دارد؛ مجموع عناوین در این باره نیز عبارتند از: 1- بازگرداندن کجرو از کجروی بدون مجازات (جامعه پذیری مجدد)2- پاسخ به توجیه های کجروان در ادامه دادن به کجروی(خنثی سازی)3- کنترل ارزشی 4- کنترل عاطفی 5- مجازات اقتصادی 6- مجازات فیزیکی (تنبیه بدنی)
در ادامه ابتدا به اختصار به مفهوم و مصادیق کجروی از دیگاه آموزه های قرآن کریم اشاره می شود و سپس راهکارهای کنترلی آن در ادامه خواهد آمد.
4-1- مفاهیم و مصادیق کجروی در قرآن
قران کریم، برای اشاره به کجروی از مفاهیم و مصادیق متنوع و مختلف استفاده کرده است. با توجه به گستردگی این مفاهیم و مصادیق، برخی از این عناوین به شرح مندرج در جدول زیر، کد گذاری شد. قابل ذکر اینکه بیان تفصیلی مفاهیم و مصادیق ناظر به کجروی از دیدگاه آموزه های قرآن و توضیح کامل آنها، نیازمند تحقیقی مستقل است که باید در جای خود بدان پرداخته شود. در این قسمت به صورت گذرا و به منظور آشنایی اولیه با این عناوین و مصادیق به برخی از عناوین ذکر شده در آیات، اشاره شده است.
سوره و آیه
سوره و آیه
الفاتحه/7
گمراهی
غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ
همانان که نه درخور خشم‌اند و نه گمگشتگان
البقره/ 217
ارتداد: برگشت از دین
… وَ مَن یَرْتَدِدْ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَیَمُتْ وَهُوَ کَافِرٌ فَأُوْلَئِکَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَأُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ
… و کسانی از شما که از دین خود برگردند و در حال کفر بمیرند، آنان کردارهایشان در دنیا و آخرت تباه می‌شود، و ایشان اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود.
البقره/ 190
اعتداء: (از حد گذراندن)
وَقَاتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَکُمْ وَلَا تَعْتَدُواْ إِنَّ اللهَ لَا یُحِبِّ الْمُعْتَدِینَ
و در راه خدا، با کسانی که با شما می‌جنگند، بجنگید، و [لی] از اندازه درنگذرید، زیرا خداوند تجاوزکاران را دوست نمی‌دار

Share