حضرت ابراهیم

حضرت ابراهیم

بر آب
بر آب های بی پایان
جز مرغ های قوفان
جنبندگان حیرا را
یاری پر زدن نیست» (همان، ص54
«روزی که ما بر آب راه می رفتیم
جنین نوح به زهدان مادر
کابوس سیل را بی تابی می کرد» (همان ، ص839)
«در گرگ و میش ذهن
فرزند «سام نوح» نیما را
در درّه های کنعان می گرداند
و دختران سلیمان پادشاه
با کودکان وحشی من موش و گربه ی می بازند » (همان ، ش1128)
فرزند سامِ نوح ، منظور نواده ی نوح است ، نخستین کسی که شعر گفت. (آتشی،1386، ص 1128) .
12-3-3-4- یعقوب
«وَ وَمیَّ بِها إبْراهِمُ بِنَیهِ وَ یَعقُوبُ یا بَنی إِنَّ اللهَ اصْطَفَی لَکُمُ الدَّینَ فَلَا تَمُوتُنَّ إلّاوأَنتْم مُّسْلِمونَ . أَم کُنتُمْ شُهَداءَ إذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ المَوتُ إذْقَالَ لِبَییهِ مَا تَعْبُدُنَ مِن بَعْدِ قَالُواْ نَعْبُدُإِلَهَکَ و إِلَاهَ ءبَائَکَ إبْراهِیمَ و اسْماعِلَ و إسْحَاقَ إلَهْا وَاحِدًا وَنحَنُ لَهُ مُسْلِمُونَ
و ابراهیم و یعقوب در واپسین لحظات عمر ، فرزندان خود را به این آیین ، و صیت کرد و هر کدام به فرزندان خویش گفتند : «فرزند من ! خداوند این آیین پاک ا برای شما برگزیده است و شما ، جز به آیین اسلام و تسلیم در برابر فرمان خدا از دنیا نروید ! »
آیا هنگامی که مرگ یعقوب فرا رسید ، شما حاضر بودید ؟! در آن هنگام که به فرزندان خود گفت: «پس از من ، چه چیز را می پرستید؟ » گفتند : «خدای تو ، و خدای پدرانت ، ابراهیم و اسماعیل و اسحاق ، خداوند یکتا را ، و ما در برابر او تسلیم هستیم .»
حضرت یعقوب فرزندحضرت اسحاق (ع)ونوه ی حضرت ابراهیم(ع)ازپیامبران است که سرسلسله ی ملّتی به نام بنی اسرائیل می باشد . چنان چه یکی از نام های او هم اسرائیل می باشد نام او در قرآن شانزده مرتبه در سوره های بقره ، آل عمران ، نساء ، انعام ، هود و یوسف آمده است و این پیامبر بزرگ دارای علم و دانش زیادی بود که از طرف خدا به صورت «علم لدنّی» به او داده شده بود . حضرت یعقوب با برادر خود عیسو دو قلو بودند . او نسبت به یعقوب که از هر جهت ممتاز بود ، حسادت داشت ، از این رو یعقوب به شهر فدا آرام نزد دائی خود «لابان» رفت و بیشتر عمرش را در آن جا به چوپانی گذراند و دو همسرش که دو خواهر بودند ، دختران همان دائی بودند . (البته این جریان ، قبل از اسلام بود و بعد از اسلام دیگر به این امر اجازه داده نشد ، اگرچه در بعضی اخبار آمده که یعقوب ، خواهر دوم را بعد از فوت همسر اول خود گرفته است). او از همسرش 12 پسر داشت که یکی از آن ها حضرت یوسف(ع) می باشد که پدر شدیداً به او علاقه داشت و همین محبت زیاد باعث شد که پسران دیگرش به او حسادت کنند . آن ها یوسف را به بیابان بردند و در چاه انداختند و نزد پدر برگشتند و به دروغ چنین گفتند که گرگ یوسف را خورد .
یعقوب(ع) سالیان درازی در فراق یوسف گریه کرد و سوخت تا اینکه نابینا شد . در تاریخ گفته شده که این فراق 50 سال بود که بعد از جریانات مفصلّی که برای یوسف پیش آمد ، این پدر و پسر ، به وصال یکدیگر رسیدند . او پس از رنجها و ناملایمات و مشتقات زیادی که در زندگی دید ، در سنّ 140 یا 147 سالگی در مصر از دنیا رفت . حضرت یعقوب قبل از فوتش فرزندانش را جمع کرد و در حق همگی آن ها دعا کرد و آن ها را به یکتا پرستی و توحید خدا و دین و آئین جدش ، ابراهیم سفارش نمود و از آن ها بداین آئین اقرار گرفت و به حضرت یوسف وصیت کرد که جنازه او را به بیت المقدّس ببرند و در کنار قبر پدر و پدربزرگش دفن کند . سپس با غلامات مصری خود ، یوسف هم به این وصیّت عمل کرد . وقتی که پدرش از دنیا رفت ، مدّت زیادی برای او عزاداری کردند . او را به فلسطین حرکت دادند و در کنار همان قبور ، دفن کردند و بعد به مصر برگشتند .
آتشی فقط یکبار از این واژه استفاده کرده است :

Share