رشته حقوق

جنگ جهانی دوم

دانلود پایان نامه

مقبرهی مارشال واسیلی چویکوف ، فرمانده نیروهای شوروی در نبرد استالینگراد در پای یادمان مام میهن قرار دارد . همه ساله در مناسبتهای مختلف به خصوص در سالروز شکست آلمان نازی در نبرد استالینگراد دهها هزار نفر با اجتماع در این محل و در مجاورت یادمان مام میهن، یاد و خاطرۀ فرزندان استالینگراد و رزمندگان این نبرد تاریخی را گرامی میدارند . این مراسم به یکی از جاذبههای مهم توریستی شهر استالینگراد تبدیل شده و هزاران گردشگر از نقاط مختلف جهان در آن شرکت میکنند . به علاوه این یادمان به تنهایی یکی از دلایل اصلی سفر هزاران گردشگر خارجی به این شهر است و به عنوان یکی از جاذبههای گردشگری اصلی در این منطقه، گردشگران بسیاری را به شوق دیدن بزرگترین یادمان جنگ در جهان و یکی از عظیمترین و زیباترین مجسمه های دنیا ، به این منطقه از روسیه جذب میکند .
در سال 2005 و در شصتمین سالروز پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم (روز پیروزی – نهم می) حدود 500 هزار نفر از مردم روسیه و هزاران مهمان و گردشگر خارجی در این مکان در مراسم سالگرد این پیروزی تاریخی حضور یافتند .
– معرفی سایر بخشهای مجموعه یادمانهای تپه کورگان
— دیوارهای فروریخته
در دو سوی پلههای بخشی از این مجموعه دو دیوار بزرگ (به طول 46 متر و ارتفاع حداکثر 18 متر) وجود دارد که بر روی آن نقش برجستههایی از نبرد سهمگین استالینگراد و مقاومت رزمندگان شهر نقش بسته است و در هنگام عبور از این مکان با کمک سیستم صوتی که در دو سوی دیوارها تعبیه شده و صداهای صحنهی نبرد و پیامهای مخابره شده از مرکز فرماندهی را پخش میکند، تلاش میشود بخشی از حوادث و احساس زندهی صحنهی نبرد به بازدیدکنندگان منتقل شود .
— میدان قهرمانان
این میدان که بخشی از مجموعهی یادمان میباشد شامل آبنمایی است که در یک سوی آن 6 پیکره از صحنههای مختلف نبرد استالینگراد به ارتفاع 6 متر قرار دارد و در سوی دیگر دیوارههای با شعارهای حماسی و یاد قهرمانان این نبرد قرار گرفته است . در دو سوی دیگر این میدان دیواری بتونی به طول 125 متر و ارتفاع 10 متر قرار دارد که در بر آن صحنههای نبرد استالینگراد به صورت کندهکاری حک شده است . در انتهای این دیوار یک سنگ یادبود قرار دارد که این جملات بر روی آن نقش بسته است : در این مکان و در نهم می 1970 ، در سالروز پیروزی مردم اتحاد شوروی بر آلمان فاشیست ، ظرفی حاوی پیام رزمندگان و بازماندگان این نبرد و مردم شهر قهرمان استالینگراد برای نسل آینده قرار داده شده که تا روز نهم می 2045 ، در یکصدمین سالروز پیروزی بر آلمان نباید گشوده شود !
— میدان آنان که تا مرگ جنگیدند
در مجاورت دیوارهای فروریخته میدانی قرار دارد که با سنگ گرانیت فرش شده و در میان میدان پیکرههای رزمندگان نبرد استالینگراد در حین جنگ به ارتفاع 16 متر وجود دارد و در کنار آن این شعارها حک شده است: نه یک قدم به عقب !- تا مرگ میایستیم !
— سالن شکوه و افتخار رزمندگان
در بخشی دیگر از این مجموعهی یادمان ، سالنی استوانهای شکل قرار دارد که در میان آن مجسمهی دستی قرار گرفته که مشعلی را حمل میکند ، در این مشعل شعلهای قرار دارد که سمبل افتخار و شکوه جاودانهی رزمندگان نبرد استالینگراد است و همواره روشن نگاه داشته میشود .
بر دیوارهای این سالن که با شیشههای طلایی رنگ پوشیده شده است (و انعکاس نور شعله در آن جلوهی خاصی به این سالن میبخشد) تعداد 34 صفحهی موزاییکی از بازالت قرمز نصب شده که اسامی رزمندگان بازمانده از نبرد استالینگراد که تا کنون از دنیا رفتهاند بر آنها حک شده است و یاد آنان گرامی داشته میشود. چند سرباز با یونیفورم ویژه به احترام قربانیان این نبرد به صورت دائمی در این مکان به عنوان نگهبان حضور دارند .
– موزه پانورامای نبرد استالینگراد
علاوه بر مجموعه یادمانهای معروف تپه مامایف کورگان، یکی دیگر از جاذبههای گردشگری در این شهر که به نبرد استالینگراد اختصاص دارد موزه پانورامای نبرد استالینگراد میباشد که در نوع خود کمنظیر است . در این موزه یک پانورامای عظیم از نبرد تاریخی استالینگراد به ابعاد 16 در 120 متر در یک سالن مدور قرار دارد و علاوه بر آن 8 سالن نمایشگاه و نیز گنجینه اشیاء ، سلاحها و ادوات به جای مانده از آن نبرد تاریخی از دیگر بخشهای موزه میباشند . نقاشی عظیم این پانوراما اثر هفت نقاش مشهور روسی میباشد و در سال 1982 پردهبرداری گردید.
شهر استالینگراد ( ولگا گراد)
استالینگراد که امروزه ولگاگراد نام دارد از شهرهای بزرگ و مهم روسیه میباشد که در غرب رودخانهی ولگا و در جنوب روسیه واقع شده است .
این شهر در قرن شانزدهم میلادی بنا شده و در زمان حکومت تزارها بر روسیه تا سال 1925 ، تزاریتسین نام داشت و در فاصلهی سالهای 1925 تا 1961 (دوران حکومت ژوزف استالین بر اتحاد شوروی) استالینگراد نام گرفت. در سال 1961 و در دوران حکومت نیکیتا خروشچف بر شوروی و به عنوان بخشی از اقداماتی که به عنوان دوران استالینزدایی معروف گشت ، نام استالینگراد به ولگاگراد تغییر داده شد . این شهر در دوران استالین به یکی از مراکز بزرگ صنعتی شوروی تبدیل شد و کارخانههای صنایع نظامی (تانک و مهمات)، تراکتورسازی و …. در آن تأسیس گردید . این شهر امروزه بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد .
نام این شهر پس از نبرد مهم و تاریخی استالینگراد در جنگ دوم جهانی ، در تاریخ ماندگار گردید و امروزه این شهر یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگرانی از سراسر جهان میباشد که به شوق بازدید از شهری که یکی از سختترین نبردهای جنگ دوم جهانی و به قول برخی مورخان خونینترین نبرد تاریخ جنگهای معاصر در آن رخ داده است و نیز دیدار از یادمانها و موزههای نبرد استالینگراد به این شهر سفر میکنند .
2-6-1-5- گردشگری جنگ در ژاپن – هیروشیما
معروفترین جاذبههای گردشگری جنگ در هیروشیما
مراسم روز ششم اَگوست (یادبود قربانیان بمباران اتمی یا مراسم یادبود صلح)
موزه یادبود صلح هیروشیما
پارک صلح و یادمانهای آن
گنبد اتمی

مطلب مشابه :  ارزشیابی برنامه درسی

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید