جدایی نادر از سیمین

جدایی نادر از سیمین

2-2 گفتمان جشنواره ها
مقدمه
اهمیت ویژه جشنوارههای معتبر جهانی و محافل سینمایی به جهت تأثیر به سزایی که آن ها در شناساندن سینماگران به دنیای هنر هفتم و همچنین بازاریابی و فروش آثار سینمایی دارند، موجب شده است تا جشنواره های فیلم در جهان هر ساله اهمیت به مراتب بیشتری پیدا کنند.
2-2-1 مراسم بزرگ فیلم اسکار
آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک یا به اختصار آکادمی اسکار، سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۲۷ میلادی در ایالات متحده آمریکا تأسیس شد. تمامی اعضای آکادمی از پرسابقه‌ترین دست‌اندرکاران صنعت سینما هستند. از وظایف آکادمی، برگزیدن نامزدها و برندگان جوایزاسکار و تحقیقات در زمینه پیشرفت صنعت سینما و توسعه علمی، آموزشی و ارتقای شغلی دست‌اندرکاران صنعت سینما است.
مراسم اسکار هر ساله به مدد فن آوری های صوتی و تصویری با جار و جنجال فراوانی به طور مستقیم روی آنتن تلویزیون جهانی می رود. از کانالهای مختلف ماهواره ای به طور همزمان پخش شده و صد البته در شبکه های اجتماعی مورد بررسی میلیونها کاربر اینترنتی قرار میگیرد. چه به باور عدهای آن را هیاهو برای هیچ بدانیم و یا به عقیده بسیاری مهمترین اتفاق سینمایی سال، نمیتوان از این حقیقت چشم پوشی کرد که دریافت جایزه از آکادمی باعث دستیابی به شهرت و موفقیت برای برندگان میشود لذا رقابت و داوری را به چالش های فراوانی رو برو میکند.
اگر در تقسیم بندی معتبرترین و مهم ترین جشنواره های جهانی، آکادمی علوم وفنون سینمایی ایالات متحده امریکا و مراسم اسکار را در طبقه بندی جشنوارههای هنری قلمداد نکنیم، لازم است اشاره کنیم که مراسم اسکار از لحاظ جنبه های صنعتی سینما و اهمیت به تجارت و اقتصاد سینما و دانش و فناوری پایهای و علمی سینما تحت هیچ شرایطی قابل قیاس با جشنواره های معتبر کلاس اول هنری جهان نیست و همواره از منظر اعتبارسنجی به طور کامل متفاوت و ویژه مطلوب نظر است. به گونهای که موفقیت یک فیلم در آن می تواند شرایط آتی فیلمساز را در سینمای امریکا دست خوش تحولی جدی قرار دهد. بسیاری از کارشناسان امر حتی پا را فراتر از این مباحث قرار می دهند و عنوان میدارند که مراسم اسکار از منظر مکاشفه آثار هنری سینمایی بسیار دارای اهمیت است، به گونه ای که بخش اعظمی از ارتقا سطح بیان هنری آثار مطرح سینمایی جهان، وامدار تولیدات هنری ارائه شده در این مراسم به طور سالیانه است. این افراد اعتقاد راسخی دارند که اساساً نایل گشتن به تلفیق علوم پایه و دستور زبان و گرامر سینمایی منجر به تولد گونهای از آثار سینمایی شده که فصل نوینی را در عرصه مفهوم هنری سینما تولید کرده است (اکبرپور،178:1392).
2-2-1-1 جایزه آکادمی
جایزۀ آکادمی که به جایزۀ اسکار معروف شده است، معتبرترین جایزۀ سینمایی در آمریکا و این مراسم، جذاب ترین مراسم سینمایی در سرتاسر جهان محسوب می شود. جوایز اسکار از سوی آکادمی علوم و هنرهای نمایشی اهدا می شود. این آکادمی در اصل یک سازمان افتخاری و حرفه یی است که بر اساس 5816 رأی، بهترین های سینمایی سال را انتخاب می کند. بازیگران با بیش از 1311 حق رأی، بزرگترین رأی دهندگان هستند. رأی دهندگان، منتقد سینمایی، نویسندۀ سینمایی، حرفه یی های سینما، روزنامه نگاران و کسانی هستند که آکادمی برایشان حق رأی قایل است (گیتی،107:1388).
تندیس و جایزه اسکار، تندیس مردی است که شمشیری به دست دارد و روی یک حلقه فیلم ایستاده است. طولش 13 اینچ و وزن آن 11 پوند است. چون شمایل تندیس به عموی خانم مارگارت هریک(1967-1902م)، مدیر عامل آکادمی علوم و فنون سینمایی شبیه بود از سال 1931 میلادی این جایزه را اسکار نامیدند (اکبرپور،180:1392).
سدریک گیبونز که یکی از طراحان صحنه مطرح در سینمای آمریکا بود هنگامی که اعضای آکادمی بر سر نوع جایزه مذاکره می کردند، به فکر این مجسمه افتاد و طرح آن را ارائه داد ( او خودش یازده بار به دریافت این جایزه نائل شد.)
طرح گیبونز، تندیسی از یک مرد بود با نگاهی جدی که شمشیری به دست دارد و روی یک حلقه فیلم ایستاده است. این طرح در اختیار مجسمه ساز مطرح، جورج استنلی قرار گرفت و او آن را به طول 13 اینچ و به وزن 6 پوند ساخت. این مجسمه ابتدا از 5/92 درصد فلز قلع و 5/7 درصد مس که از برنز پر شده و روی آن را با طلا اندود کرده بودند ساخته شد و ارزش آن صد دلار بود. اما مجسمه اسکار امروزی از فلزی موسوم به فلز بریتانیا ساخته می شود که کاملا پرداخت شده، سپس روی مجسمه با طلای 10 عیار، آب داده می شود بعد مجدداً پرداخت و سرانجام با طلای 24 عیار اندود میشود. وزن این تندیس 11 پوند است و از نظر قانونی در سال 1941 به ثبت رسیده و شرکت معتبر تندیس سازی کالیفرنیای شرقی با همکاری شرکت پیکره سازی داج ( هر دو در ایالت کالیفرنیا ) از سال 1959 این تندیس ها را می سازند. ارزش هر یک از این تندیس ها 200 دلار است، اما این قیمت مهم نیست و ارزش معنوی آن برای برندگان اسکار غیر قابل محاسبه است (بهدادیمهر،1390).
2-2-1-2 تاریخچه و زمان مراسم
جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما است و به عنوان پاداش به فیلم ها، بازیگران و کارگردانانی که دستاوردهای پایداری داشته اند اهدا می شود. زمان برگزاری این جشنواره به طور سالیانه در تاریخ 22 فوریه (3 اسفند) است.
اولین مراسم اسکار در هتل روزولت در هالیوود به افتخار فیلم های برجسته سال 1927 و 1928 م برگزار شد. تاریخ تأسیس این جشنواره به 16 مه 1929 میلادی(26 اردیبهشت 1308ه.ش) اشاره دارد (اکبرپور،179:1392).
مراسم اسکار تا سال 1930 از طریق یک شبکۀ رادیویی محلی به طور مستقیم در کشور آمریکا پخش می شد. اما فهرست برگزیدگان جایزۀ اسکار از سال 1940 توسط اعضای آکادمی علوم و هنرهای نمایشی آمریکا به صورت پاکت سر به مهر، تهیه شده و مراسم اعطای جایزه طی ضیافتی در حاشیۀ نشست رسمی این رویداد برپا می شود. مراسم اعطای جوایز اسکار که بسیار پرزرق و برق است نخستین بار در سال 1945 برای خارج از آمریکا پخش شد و این در حالی بود که نخستین پخش مستقیم تلویزیونی اسکار درسال 1953 صورت گرفت. مراسم اسکار تاکنون سه بار به تعویق افتاده اما هیچ سالی تعطیل نشده است؛ نخستین بار در سال 1938 به دلیل سیل ویرانگر لس آنجلس برای یک هفته، در سال 1968 به دلیل قتل « مارتین لوتر کینگ» عضو فعال حقوق مدنی آمریکا برای هشت روز و در سال 1981 به خاطر اقدام به قتل «رونالد ریگان» رییس جمهوری وقت آمریکا برای یک روز به تعویق افتاد (گیتی،107:1388).
2-2-1-3 قوانین آکادمی اسکار 
فرستادن ای‌میل به اعضای آکادمی نباید تمجید از مزایا یا دستاوردهای فیلم یا فرد خاصی باشد. تماس تلفنی به اعضای آکادمی برای تبلیغ یک فیلم مطلقا ممنوع است؛ حتی اگر در قالب این سوال باشد که آیا فیلم به دستشان رسیده است یا خیر؟
برگزاری هرگونه ضیافت، دعوت به ناهار، شام یا هر برنامه دیگری که اعضای آکادمی در آن دعوت باشند و با هدف تبلیغ فیلم صورت بگیرد ممنوع است. هر گونه آگهی، نامه‌نگاری، ساخت وب‌سایت و یا هر شکل دیگر ارتباطی که سعی کند با انداختن سایه منفی بر فیلم‌های رقیب یا تحقیر آن، فیلم بخصوصی را تبلیغ کند، مجاز نیست. مشخصا هر رفتاری که باعث شود در رقابت اسکار، اسم یا عنوان خاصی برگزیده شود، ممنوع است (بهدادیمهر،1390).
مقرراتی که جهت شرکت دادن و پذیرش فیلم ها لحاظ می شود بدین صورت است که یک فیلم باید در سال قبل (از نیمه شب اول ژانویه تا نیمه شب 31 دسامبر) در شهر لس آنجلس و کالیفرنیا نمایش داده شده باشد (البته فیلم های خارجی زبان برای رقابت جهت دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی از این شرط و قاعده مستثنی هستند.) و همچنین فیلم بلند حداقل از زمان تقریبی 40 دقیقه برخوردار باشد تا برای کسب جایزه شرکت داده شود. جایزه اسکار تنها جایزه ای است که در همه بخش ها و به صورت کامل اهدا می شود.حتی بهترین ترانه همه از این قاعده مستثنی نیست. در تاریخ هفتم اسفند ماه 1390 هجری شمسی اصغر فرهادی نویسنده و کارگردان ایرانی توانست با فیلم «جدایی نادر از سیمین» محصول سال 1389 شمسی ایران، اولین جایزه اسکار در مراسم سال 2012 میلادی در بخش بهترین فیلم خارجی زبان را برای سینمای ایران به ارمغان آورد (اکبرپور،180:1392).
بخش غیرانگلیسی جوایز اسکار یکی از جذاب‌ترین شاخه‌های جوایز اسکار است و فیلم‌های بلندی که خارج از آمریکا تولید شده باشند و دیالوگ‌های به کار رفته در آن‌ها عمدتا غیرانگلیسی باشند، مجاز به رقابت در آن هستند.
زمانیکه اولین مراسم اعطای جوایز اسکار در 16 می 1929 برای تقدیر از بهترین فیلم‌های سال 1927 برگزار شد، بخش جداگانه‌ای برای فیلم‌های غیرانگلیسی تعریف نشده بود. اگرچه آکادمی اسکار بین سال‌های 1947 تا 1955 جوایز افتخاری به بهترین فیلم‌های غیرانگلیسی ساخته‌شده در خارج از آمریکا اعطا می‌کرد،‌ اما این جوایز مبنای قابل قبولی نداشتند.

Share