جاهای دیدنی تهران

جاهای دیدنی تهران tehran

اگه می خواید با جاهای دیدنی و مکانای توریستی تهران آشنا شید این مقاله رو بخونین:

فارغ ازفضای شلوغ و پرترافیک تهران در دور و بر تهران، جاهای زیادی به غیر از جاده چالوس، دربند و درکه و توچال هست:

جویبارهای فصلی، مزرعه های پرورش گل در روستاهای دور و بر، دامنه های دماوند، قلعه ها، بازارها و موزه ها.

تهران دیدنی و زیباست که خیلی از جاهای اون رو می شناسیم و خیلی ها رو نه. بخش هایی از این زیباهایی منحصر به فرد شهر تهران:

آبشارهای تهران

دوقلو، کمرد، سنگان، پیچ ادران. در دور و بر تهران آبشارهای زیادیه که آبشار دو قلو از زیباترین اوناس که در ارتفاع دو هزار ۷۰۰متری ارتفاعات دربند و در زیر پناهگاه شیرپلا قرار داره.

آبشار کمرد درمنطقه ای به نام منوچهر آباد – بین جاده جاجرود و شهرک پردیس در دهکده ای کوچیک به همین نام درقسمت شرقی اراکوه واقعه.

آبشار سنگان: این آبشار در انتهای جاده کن – سولقان در روستای سنگانه بالاترین درجه شکوه این آبشار فروردین و اردیبهشته.

آبشار پیچ ادران: از جمله آبشارهای فصلی دراطراف تهرانه که ازذوب برف ها در بهار و تابستون بوجود میاد و در ۱۵کیلومتری جاده کرج – چالوس واقعه.

چشمه تهران

آبعلی هراز، قلعه دختر، عالی، تلخ آب، آب گرم لاریجان، چشمه شور، چشمه آب اسک

چشمه آبعلی: دوغ و آب معدنی آبعلی رو همه می شناسیم، خود چشمه هم دورنیست ودر شمال دهکده آبعلی در ۶۰کیلو متری شمال شرق تهران و در کنار بستر رودخانه مبارک آباد از زمین می جوشه.

چشمه قلعه دختر: این چشمه در دو کیلومتری غرب جاده هراز در محل پل دختر بین گردنه امامزاده هاشم و پلور به فاصله ۵۰کیلومتری تهران واقع شده، وجه تسمیه چشمه به قلعه ایه که به همین نام در کناران قرار داره.

چشمه شور: در ناحیه علی آبادو نزدیک دریاچه حوض سلطانه زمان استفاده مناسب از اون، ماه های آبان و آذر و اواخر زمستون تا اردیبهشته.

دره های تفریحی تهران

دره کن سولقان ( شمال شرقی تهران) هملون، وزباد ، کشار، آهنگرک، دو چناران، وارنگرود، کردان، واریان ارنگه ، اوشان و فشم، دره چالوس و اوین.

دره دو چناران: دره حصارک فرحزاد در شمال غربی فرحزاد هستش که دره ای طولانی بادیدگاههای جور واجور، باغا ف چشمه و راهی پرافت و خیز و مناسب واسه راهپیماییه که از راه میشه به امامزاده داوود رسید.

دره هملون: دره کوچیک و کمی صخره ای در ۳۰ کیلومتری جاده جاجرود بعد از روستای میگون پس از پل اهنی، واقعه و دارای آب و هوای بسیار سرد درفصل بهار و اوایل تآبستانه.

دره آهنگرک: این دره در غرب آبادی میگون، ۵ کیلومتر بالاتر از بخش فشم حدفاصل حاجیه افتآب کوه و کوه آهنگرک با مزارع و درختان سرسبز وبسیار نزدیک به بخش میگون از جمله محیطای مناسب واسه گردش یه روزه س.

دره وزباد در شمال گلابدره شمیران درمکانی سراشیبی در زیردامنهای صخره ای قله سه هزارو صد متری اسپیلت قرار داره و دارای تعدادی چشمه کوچکه.

دریاچه های تهران

دریاچه تارو ممج، ولشت، سد امیرکبیر، لار و منظریه، سد لتیان، اوان و شورمست.

دریاچه تارو ممج: این دو دریاچه میان دو رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شدن. این دریاچه ها در ورودی کوه ودر ارتفاع دو هزارو ۵۰۰متری قرار دارن. این دریاچه واسه تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی مناسبه.

دریاچه ولشت: در نزدیکی کوه علم کوه قرار داره و به دلیل قرارگرفتن تو یه چاله بزرگ از دید پنهان از راه جاده کرج، چالوس، مرزن آباد، جاده اسفالته تاکلنو و چلاجورمی توان به دریاچه رسید.

دریاچه لار ومنظریه: این دریاچه در ۸۴ کیلومتری تهران درجاده هراز قرار داره و دارای هوای خنک و از دو راه میشه به اون رسید: جاده هراز، رودهن روستاهایوسکاره اردینه و گردنه مشکی پلاس و جاده هراز، پلور، جاده سد لار کمردشت.

رودخانه های تهران

جاجرود، حبله رود فیروزکوه ، طالقان رود، شورو لار

غارها: بورنیک ( درجاده دماوند فیروزکوه نزدیک روستای هرانده)، بیوک آغا (راه جاده کن ) ، رود افشون، گل زرد ( در دشت لار) ، یخ مراد ( منطقه گچسر در منطقه آزادبر) .

غار رود افشون: این غار بسیار قشنگتر در دهکده رود افشون شهرستان دماوند ودرکوهستان البرز مرکزی واقعه، درون غار پوشیده از مواد اهکیه که به صورت قندیلایی از سقف اون آویزون شده، در داخل غار چاله هاییه که آبی زلال از دل صخره های سنگی اون بیرون میاد.

دشت های تهران

جانستون، لار، پهنگ ،هویچ و مشاء دشت بی مثل پهنک در شمال قله زرد یکی از دیدنی ترین نقاطیه که می توان یه برنامه یه روزه از راه بخش پلور در جاده هراز به اون رسید.

دشت هویچ: این دشت یکی از مناطق قشنگتر و کوهستانی واقع در منطقه افجه لواسانات و ازمناطق ییلاقی و زیبای استان هرانه، این دشت واسه گردش در فصول بهار، تابستون و پاییز مناسبه.

مکان های تاریخی دور و بر تهران

تپه گبری، برج های نقاره خونه و علاء الدین، مسجد جامِع دماوند، آتشکده ری و تپه میل، برج علاءالدین، قلعه های دختر، ایرج، امامه، رودخان ، الموت و قلابن.

قلعه ایرج از بزرگترین قلعه های ایران به شمارمی آید که به شکل مستطیل و با خشت و گل ساخته شده ودر شمال شرقی ورامین، نزدیک دهکده جعفرآباد واقعه.

پارک های شهر تهران

باغ وحش تهران، پارک های ارم، جمشیدیه، بعثت، آلاچیق ( بزرگراه ساوه کنار شهرک ولیعصر) ، چیتگر، ساعی، لاله، ملت، شهر و شطرنج (در خیابون شهید ساری) از جمله پارک هایی هستن که می توان با گردش و گشت و گذار در اون ها خاطرات خوشی رو واسه خونواده رقم زد.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران همشهری آنلاین