جاهای دیدنی آلماتی قزاقستان

آلماتی (به قزاقی: Алматы) بزرگ ترین شهر کشور قزاقستان و پایتخت قبلی اون هستش. نام این شهر در فارسی گاه آلماآتی نوشته می شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ قزاقستان واقع در چهار راه فرهنگی بین آسیا و اروپا، یه کشور جذاب بین المللیه. این کشور وسیع که از دریای خزر تا چین ادامه داره، یکی از جور واجور ترین کشورها از نظر قومیتیه که در اون قزاقا و روسا در کنار اقوام ازبک، اوکراینی، تاتارها و آلمانیا و بسیاری اقوام دیگردر یه ترکیب هماهنگ زندگی می کنن. آلماتی بزرگترین شهر قزاقستان، هر چند ممکنه جایگاه خود به عنوان پایتخت رو به حریف جوون و پر زرق خود آستانه واگذار کرده باشه اما بازم مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور و نماد روح قزاقه. این شهر از نظر چشم انداز، در دامنه کوههای پوشیده از برف و مغرور زایلیسکی- آلاتو آروم گرفته، به گونه باحالی سبزه و پر از تفرجگاها و فوارهای چشم نواز و ماشینای شاسی بلند شیشه دودی و بلوارهای شلوغ و عریضه. مطمئنا این شهر مرکزی مدرن واسه مبادلات روبه رشد اجناس پتروشیمیه اما در عین حال اونقدر جاذبه های عجیب گردشگری هم داره که بازدید از این شهر رو درصدر مناطق دیدنی در سفر به قزاقستان بذاره. با ما همراه باشین تا بیشتر از این مقصد دیدنی بدونین.

almaty-nd-600x320

۱. شما می تونین طعم زندگی در جاده ابریشم رو بچشید

هیچ جایی بهتر از بازار سبز که در اون تاجران و بازرگانانی از سرتاسر آسیای مرکزی و خارج از این منطقه مثل کره ایا واسه فروش اجناس خود جمع شدن، نمی تونه معرف چهره چند قومیتی قزاقستان باشه. اجناس تازه در این بازارها فراوانه. هم اینکه دلایل محکمی هست که دامنه های کوههای دور و بر آلماتی اولین رویشگاه درخت سیبه (آلماتی به معنی «پدر سیب») و این میوه در منطقه در حجم وسیع به عمل میاد. از کورت، گلولهای پر ادویه و خوشمزه از پنیر خشک که محبوب چادرنشینان در بیرون از استپای قزاقه غافل نشید. هر چند تنها گوشت خواران جربزه می کنن وارد سالن غارمانند قصابان شن که در اونجا پیشخوانهای درازی پوشیده شده با تیکه هایی از گوشت اسب که مطمئنا غذای محبوب افراد محلیه شن. غذا خوردن رو با یه لیوان کواس تازه از دکهای بیرون به پایان ببرین. زیادی بطریای این نوشیدنی که به روش تجاری تولید شده و همه جا در دسترسه حیرت انگیزه.

42-25561120-660x438-600x400

۲. پیستای اسکی مناسب خونواده سلطنتیه

فقط با نیم ساعت فاصله از شهر با ماشین به پیست اسکی شیمبولاک می رسید. نام این پیست در سال ۲۰۱۴ وقتی که شاهزاده هری با نامزد خود کرسیدا بوناس واسه گردش به اونجا اومده بودن در بالاترین جایگاه اخبار قرار گرفت. این پیست به راه غافلگیر کننده ای شیکه و یکی از بهترین مناطق واسه اسکی در آسیای میونه هستش. زمستانای سرد و آفتابی آلماتی و وجود برف سرد و ترد، شرایط همیشه مطلوب واسه اسکی رو تا ماه آوریل تضمین می کنه.

در تموم طول سال ارزش این رو داره که از دود و آلودگی شهر فرار کنین و با تله کابین ۴ کیلومتری با کابینای چشم نواز که عکس پلنگ روی اونا نقش بسته س. اینجا قلمروی پلنگ برفیه که با احتمال خیلی کم به چشم می خورن و هنوز در این کوه ها غرش می کنن تا قله تالگار پاس با ارتفاع ۳۱۸۰ متر برید. مسیرهای جور واجور کوهنوردی که به قله های مجاور می رسه حتی در تابستون هم پوشیده از برف و مناظر اون دیدنیه.

42-39587935-660x440-600x400

۳. ساختمانای دیدنی

آلماتی که چند بار بوسیله زلزله با خاک یکی شده، شهری پر از بناهای تاریخی نیس. کلیسای جامع معراج مقدس (Holy Ascension) که با غرور در پارک پر از درخت پانفیلوف پابرجا وایس تاده، ترکیبیه از دیواره های رنگی، کاشیای دارای رنگای براق و گنبدهای زراندود که تقریبا ۶۰ متر ارتفاع داره و بدون به کار گیری میخ ساخته شده.

زیبایی یه نقاشی خیره کننده که در اون زنان با روسریای قشنگتر بر سر شمع روشن می کنن و با احترامی همراه با سکوت در محراب به عبادت مشغولند، بر فضای داخلی فاخر اون سایه انداخته. اینجا مکانی عالی واسه تجربه راه و روش باز قزاقستان به دینه: مسلمانان در کنار کسائی که به خدا باور ندارن وهمراه با دوستان ارتدوکس روس خود از این مکان دیدن می کنن.

42-32277456-660x440-600x400

۴. در این شهر نمونه هایی عالی از هنرو معماری سوسیالیستی و واقع گرایانه دیده میشه

یه تیکه سنگ در بیرون کلیسای جامع معراج که یادگار جنگ شوروی در آلماتی است، در بیرون مراکز قبلی ارتش خودنمایی می کنه: مجسمه پر ابهتی از یه سرباز پیاده ارتش سرخ در حال دویدن، نارنجک در دست تو یه اثر ساخته شده از سنگ که چند سرباز با چهرهایای اخمو هم در دور و بر اون هستن. عجیبه که اینجا اولین جای محبوب واسه گرفتن عکسای عروسیه. واسه درک دقیق تر هنر دوران شوروی به موزه دولتی کاستیف میریم که مطمئنا بهترین موزه شهره. این موزه به نام ابیلخان کاستیف مشهورترین نقاش قزاقستان، نامگذاری شده. در این مجموعه بزرگ یه سالن جذاب هست که به نقاشیش از زندگی در دوره شوروی اختصاص داره و شامل نقاشیایی حماسی روی پارچه از مناظر صنعتی تا پرترهایی صمیمی از زندگی کشاورزانه.

42-32277437-660x440-600x400

۵. حمامای روسی بهترین حماما در آسیای مرکزی هستن

شاید مجموعه حمامای آراسان که یکی از تجربه های غیرقابل صرف نظر در آلماتی است، از نظر معماری زیباترین حموم در منطقه باشه که در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یه نماد بزرگ از جاه طلبی در اواخر دوره شوروی ساخته شده. یه هوله، دمپایی و یه کلاه شاپکا وردارین و خجالت رو پشت درهای اتاق تغییر بذارین. یه سونای فنلاندی و یه حموم ترکی هم هست اما همیشه خالی هستن. شما بقیه افراد داخل حموم رو در قسمت اتاق بخار بسیار داغ روسی به نام پاریلکا می بینید که همدیگه رو شدیدا با وینیکی؛ دسته ای از برگهای درخت بلوط یا توس مشت و مال میدن. این یه رسم دردناکه که می گن گردش خون رو بهتر کنه.

اما خودآزاری در همین جا تموم نمیشه! رسمه که به محض خروج از پاریلکا یه سطل آب سرد نفس گیر روی خودتون بریزین. حموم رفتن رو با یه شیرجه در استخر آب سرد به پایان ببرین؛ زیر یه سقف گنبدی اونقدر بزرگ که احساس می کنین تو یه کاخ رومی هستین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

الی گشت تور قزاقستان