جاهای ترسناک و دیدنی روسیه برای گردشگری

تور روسیه معمولاً واسه جاذبه های تاریخی و مناظر حیرت انگیزه معروفه اما بعضی از اماکن روسیه هم هستن که با وجود نداشتن قدمت تاریخی زیاد به دلایلی به عنوان جاذبه گردشگری معروفیت پیدا کردن.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ روسیه یه کشور بزرگ و باستانیه که در اون بعضی مناطق به دلایل جور واجور خالی از ساکنان شده ان و مدت طولانیه که کسی در اونا زندگی نمی کنه. اینطوری، الان توریست ها می تونن از این شهرهای ارواح و خونه های ول شده دیدن کنن و زندگی گذشتگان رو متصور می شن.

پس شرایط واسه یه سفر ماجراجویانه آماده س. با ما همراه باشین تا با ۱۰ مکان خالی از ساکنان و ترسناک در روسیه آشنا شید:

cape_aniva_lighthouse_sakhalin_russia

فانوس اتمی، کیپ آنیوا (جزیره ساخالین) (Atomic Lighthouse, Cape Aniva (Sakhalin Island))

در سال ۱۹۳۹، فانوس اتمی بوسیله معماری به نام میورا شینوبو (Miura Shinobu) در جزیره ساخالین ساخته شد. این فانوس یه ساختمون فنی پیچیده س که طراحی منحصر به فردی داره. این بنا روی یه دیزل ژنراتور راه اندازی شده و شامل یه باتری پشتیبان اضطراریه.

در سال ۱۹۹۰، این فانوس دریایی با هدف صرفه جویی در هزینه ها با انرژی هسته ای دوبارهً شروع به کار کرد. با این حال، در ادامه این ساختمون از کار افتاد و رها شد. در سال ۲۰۰۶، ارتش روسیه دو تاسیسات ایزوتوپی (از جمله فانوس اتمی مورد بحث) این کشور رو از چرخه فعالیت خارج کرد و بعد از یه مدت این فانوس دریایی مورد حمله غارتگران قرار گرفت. الان، این فانوس دریایی خالی و خلاص شده و در انتظار رستاخیزی جدید واسه فعالیت و حیاته.

معدن الماس میر در یاکوتیا (“Mir” Diamond Mine, Yakutia)

معدن الماس میر در یاکوتیا وقتی منبع اصلی درآمد و شغل واسه مردم این منطقه بود. این معدن روباز و بزرگ بخش اعظمی از الماس روسیه رو تولید می کرد و شهر یاکوتیا که در دور و بر اون ساخته شده بود، بسیار شلوغ و پر از جنب و جوش بود. الماس کم پیدا این معدن در اعماق بسیار پایین زمین قرار داشت و اینطوری، کم کم بهره ورداری از اون از نظر هزینه کارگران و … به صرفه نبود. پس، معدن مورد بحث به حال خود رها شد و وقتی از بالا به اون نگاه می کنین مانند یه چاله در وسط روسیه س و به خاطر همین هنوز این کشور به عنوان یکی از پنج کشور بزرگ جهان که دارای معادن روبازه، شناخته می شه.

abandoned_hotel_northern_crown

هتل پنج ستاره نورثرن کراون (Northern Сrown) در سن پترزبورگ

در سال ۱۹۸۸، اتحاد جماهیر شوروی یه هتل پنج ستاره مشرف به رودخانه Karpovki رو در سنت پترزبورگ ساخت. پروژه ساخت این هتل با سرعت به پیش رفت، ولی، در آخر به دلیل مشکلات مالی ساخت اون متوقف شد. مهم اینکه، الان این بنا به حال خود ول شده و ویرانی اون، از شهرهای دور و برمیگرده دید.

حتی الان، ۲۵۰ اتاق لوکس در این هتل هست که با کمی تعمیر و غبارزدایی قابل استفاده هست. ولی، این ساختمون الان از طرف مسوولان غیر قابل تعمیر و استفاده تلقی شده و بدون اینکه شانسی واسه زندگی به اون داده شه، به حال خود خلاص شده.

کارخانه داگ دیزل (Dagdizel Plant) در داغستان

کارخانه داگ دیزل در نزدیکی ماخاچکالا (Makhachkala) در داغستان قرار داره و به عنوان مرکزی واسه آزمون اسلحه های نیروی دریایی روسیه ساخته شده. این کارخانه در سال ۱۹۳۹ میلادی مورد بهره ورداری قرار گرفت، ولی، زندگی اون زیاد طول نکشید و با تغییر نیازای نظامی این کشور به حال خود رها شد. حالا هم این کارخانه در دریای خزر خلاص شده و باید دید که در آینده دوبارهً مورد استفاده قرار می گیرد یا تخریب می شه.

این کارخانه به اندازه دو مایل و نیم از ساحل فاصله داره و به خاطر همین حتی بازدیدهای غیرقانونی از اون هم بسیار کمه و تنها بازدیدکنندگان اون بعضی از پرندگان هستن.

abandoned_castle_zakhluchye

بنای مذهبی ول شده زاخلوچی در مسکو (Zakhluchye)

تو یه منطقه جنگلی و قشنگتر در ساحل یه دریاچه کوچیک در نزدیکی مسکو، بنای مذهبی ول شده قرار داره که طی دهه ها اسیر تخیلات عده خیلی از مردم بوده. این معبد اواخر قرن نوزدهم، بوسیله ای.اس خرنوف (A. S. Khrenov) یکی از معماران مطرح اون زمان ساخته شد.

الان، این ساختمون در وسط باغی که درختان در هم تنیده ای داره، قرار گرفته و شامل سالن های درهم و برهم و برج های عجیب و جالبیه.

دیواره های داخل ساختمون با رنگ های روشن رنگ آمیزی شده، ولی، حالا رنگ دیواره ها شدیدا خراب شده، اما با این وجود کاشی کاری های پیچیده اون جذابیت خاصی داره و این بنا رو به یکی از مکان های واقعاً باشکوه در زمان خودش تبدیل کرده.

khovrinskaya_hospital_moscow

بیمارستان خورینسکایا (Khovrinskaya) در مسکو

ساخت بیمارستان خورینسکایا در زمان اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۰ در مسکو شروع شد. با این حال، این پروژه قبل از تکمیل به دلیل کمبود بودجه به حال خود رها شد.

از سویی دیگه، بیمارستان روی یه پایه ضعیف ساخته شده، توضیح اینکه مکان ساخت این بیمارستان در گذشته بخشی از یه رودخانه بوده و به خاطر همین واسه ایجاد یه ساختار بزرگ مانند بیمارستان مناسب نیس.

  • این ساختمون یه مکان خطرناک واسه کشفه و تا کنون سهم زیادی در بروز بعضی حوادث و حتی بعضی مرگ و میرها داشته. در واقع، چیزای عجیب و وحشتناکی در این بیمارستان ول شده که اسطوره ها و افسانه های زیادی درباره اونا در میان مردم رواج پیدا کرده. البته، تفاوت اسطوره ها از واقعیات درباره این بیمارستان سخته، ولی، چیزی که کاملا معلومه اینکه، بیمارستان خورینسکایا مکان امنی واسه کنجکاوی و کشف نیس.

دهکده کادیکچان (Kadykchan Village) در ماگادان (Magadan Oblast)

روستای کادیکچان به طور رسمی با عنوان “جامعه بدون جمعیت” شناخته می شه و به تعبیری عاشقونه اون رو “شهر ارواح” می نامند.

این داهات به عنوان یه روستای معدن زغال سنگ در طول جنگ جهانی دوم تاسیس شد، اما پس از بروز یه انفجار که منتهی به مرگ چندین نفر شد، به حال خود رها شد. پس از تعطیلی این معدن، ساکنان شهر هم اون رو تخلیه کردن و به شهرها و روستاهای دیگه کوچ کردن، حتی بعضی از ساکنان این منطقه اموال خود رو هم در اونجا رها کردن.

تا سال ۲۰۱۰، در این شهر ساکنان رسمی وجود نداشتن و تنها بعضی صاحبان متصرف در اون حضور داشتن و قرار بود که این شهر به صورت کامل خراب بشه. الان، امکان بازدید از این شهر هست، ولی، احساس نا آرومی و وحشت بر بازدیدکنندگان غلبه می کنه.

rsz_abandoned_submarine_base_kamchatka_russia

پایگاه زیردریایی بچوینکا (Bechevinka) در کامچاتکا (Kamchatka)

روستای بچوینکا در کامچاتکا خالی از ساکنان می باشه و واقعا شرم آوره که حتی افراد واسه لذت بردن از مناظر زیبای کوه های این داهات هم به اون سفر نمی کنن.

در گذشته، این مکان قشنگتر، بخشی از پایگاه نیروی دریایی شوروی بود و به دلیل شرایط کوهستانی که داشت انتخاب شده بود. البته مناظر زیبای کوهستانی و ارائه سرپناه و حریم خصوصی از جمله دلایل انتخاب این منطقه بوده.

این مرکز در دهه ۶۰ تاسیس شد و به مدت ۳۰ سال فعال بود تا اینکه در آخر رها شد. بسته شدن این مرکز به تعطیلی یکی از روستاهای همجوار و منطقه ای که در سمت چپ اون قرار داشت و الان به عنوان یه حیات وحش مطرحه، رسید. با این حال، این ایستگاه ویژگی هایی داره که اون رو تبدیل به مکانی ایده آل واسه یه پایگاه نظامی کرده و امکان احیایش هست.

sanatorium_energy_moscow_russia

ساناتوریوم انرژی (Sanatorium Energy) در مسکو

ساناتوریوم انرژی ایستگاهیه که به روش ای نوین بر بالای یه ساختمون بلند ساخته شده. با اینکه این بنا طی سال ها مورد استفاده نیستش و احتمال تخریب اون زیاده، ولی، نشونه هایی از تولد دوباره اون هست.

این بنا در خارج از مسکو و در نزدیکی یه سری از استخر هایی که به دلیل ماهیگیری در اونا محبوب هستن، قرار داره. الان، ساختمون های جدیدی در دور و بر این مرکز به وجود اومده و هتل هایی هم وجود دارن که شرایط رو واسه اقامت مسافران آماده می کنن. اینطوری، حالا امکان اقامت مسافرایی که می خوان از فشار و شلوغی مسکو رها شن، در دور و بر این مرکز هست.

abandoned_hospital_vladimir_oblast_russia

بیمارستان زنان و زایمون (Maternity Hospital) در ولادیمیر

در قرن هجدهم، یه بیمارستان مدرن در شهر ولادیمیر روسیه ساخته شد. این بیمارستان واسه خدمات رسانی به قربانیان جنگ در نظر گفته شده بود، ولی، وقتی که این نیاز برطرف شد به مرکزی واسه سرویس دهی در مورد زنان و زایمون تبدیل شد. البته بعدا این شهر و بیمارستان به حال خودشون خلاص شدن.

اگه از این بیمارستان بازدید کنین، به دلیل وحشتناک بودن اون، تعجب می کنین که واقعاً زنان در اون نوزادان خود رو به دنیا می آورده ان. این ساختمون در نگاه اول نه یه بیماستان بلکه یه اتاق شکنجه به نظر میاد. وسایل فرسوده و صندلی ها و تختای سخت اون بسیار ناخوشایند هستن و کاشی کاری های از رده خارج و درب و پنجره هاش به جای جذابیت بخشیدن به اون، اون رو به مکانی غیرجذاب تبدیل کرده است.

سوغات روسیه چیه؟

بهترین هتلای شهر روستوف روسیه

الی گشت ترسناک تور روسیه