جانور آبزی کوچک که عمر ابدی دارد!

حیوانات با طول عمر طولانی رو خیلی ها می شناسن اما حالا محققان اعلام کرده ان «هیدرا» جونور کوچیک و آبزی یه سانتیمتری هیچوقت پیر نمی شه و اگه در شرایط ایده آل باشه، می تونه واسه همیشه زنده بمونه.

به گزارش ایسنا، یافته های این تحقیق نشون می دهد که هیدرا می تونه در شرایط ایده آل بدون هیچ نشونه ای از پیری یا افزایش مرگ و میر و کاهش باروری در سن بعد از بلوغ، که به صورت پیشگیری ناپذیر واسه همه گونه های چند سلولی اتفاق می افتد، زندگی کنه.

دانیل مارتینز یکی از محققان این تحقیق و استاد کالج پومونا در کلرمونت آمریکا اعلام کرد: ما بر این باوریم که یه هیدرا تحت شرایط مناسب می تونه واسه همیشه زنده بمونه.

مارتینز اضافه کرد: من آزمایش اصلی خود رو واسه اثبات این که هیدرا هم مانند بقیه موجودات دچار پروسه پیری می شه، شروع کردم اما ، خلاف تموم فرضیه ها و داده های من اثبات شد.

ایشون با این حال گفت که شانس زنده موندن هیدرا واسه همیشه کمه، چون اونا در برابر خطرات حیات وحش ،شکارشدن، آلودگی و مریضی ها قرار دارن.

مارتینز با همکاری جیمز ووپل از مؤسسه پژوهشهای جمعیتی ماکس پلانک در روستوک آلمان، یافته های قبلی خود در مورد جاودانگی هیدرا رو در اندازه بسیار بزرگتر تکرار کرد.

به گفته مارتینز این اندازه و این واقعیت که هیدرا در طول زمان دارای اندازه باروری ثابت بوده کلید مهم بودن این پژوهشه.

واسه این پروژه، هر هیدرا در ظرف خود نگه داشته شده و به صورت جداگونه سه بار در هفته با میگو آرتمیا که تازه از تخم در اومده تغذیه می کرد.

آب شیرین دست سازی که هیدرا در اون زندگی می کرد باید سه بار در هفته تعویض می شد.

مارتینز گفت: ما واسه انجام این آزمایشات ساعته ها زمان صرف کردیم و من امیدوارم که این کار دلیل ایجاد جرقه ای تو ذهن یه دانشمند دیگه واسه بررسی عمیق تر این جاودانگی شه و بتونه کمک کنه تا به کشف رمز و راز پیری در بعضی موجودات پیری بپردازیم.

مارتینز اعلام کرد: دلیل پیر نشدن هیدرا اینه که این موجود از سلول های بنیادی تشکیل شده. قسمت کلی بدن هیدرا از سلول های بنیادی و بخش کمی از اون از سلول های به طور کامل” جدا ساخته شده. سلول های بنیادی این توانایی رو دارن که به طور دائمی تقسیم شن و به همین ترتیب بدن هیدرا دائم تجدید می شه.

سلول های متفاوت شاخکهای حساس و پا همیشه بوسیله بدن تحت فشار قرار گرفته و جانشین سلول های جدیدی می شن که از ستون فقرات بدن می آیند.

این یافته ها در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده.

اعتیاد به تکنولوژی و راه های ترک اون

جلوگیری از هک وای فای

ایسنا