جام جهانی فردا آغاز می‌شود

مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در منطقه آسیا در مرحله دوم گروهی فردا با برگزاری ۴ دیدار از دو گروه ۵ تیمی رقابت ها شروع می شه تا فوتبال قاره قدیمی واسه معرفی ۴ و نیم سهمیه خود به جام جهانی برزیل با چالشی جدید مواجه شه.

 

از گروه اول رقابت ها تیم ملی فوتبال ایران فردا در شروع راه رسیدن به جام جهانی در خونه ازبکستان به مصاف این تیم می رود.

*گذر از خان مقدماتی

شاگردان کارلوس کی روش پس از اینکه در مرحله دوم پلی آف طی دو دیدار رفت و برگشت از سد مالدیو گذشتند در مرحله اول گروهی با تیم های قطر، بحرین و اندونزی در گروه پنجم به رقابت پرداختن تا در آخر به عنوان صدرنشین با ۱۲ امتیاز به آخرین مرحله راه پیدا کنن.

از طرف دیگه ازبک ها پس از اینکه در دیدار واسه رسیدن به مرحله اول گروهی قرقیزستان رو از سد راه برداشتند، در این مرحله هم در گروه سوم رقابت ها بهترین نتیجه رو در بین تیم های ژاپن، کره شمالی و تاجیکستان به دست آوردن تا به عنوان صدرنشین راهی مرحله پایانی شن.

*همه چیز آماده س

تیم ملی ایران در حالی فردا در شروع راه به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به مصاف ازبکستان می رود که مردان ملی پوش فوتبال ایران پس از پشت سر گذاشتن اردویی ۲ هفته ای در ترکیه از هر دید آماده حضور در این رقابت ها هستن. هر چند که نبود حضور بازیکنان ملی پوش استقلال، پرسپولیس و سپاهان در روزای اول این کمپ، انتقادات کادرفنی و به خصوص کارلوس کی روس رو به همراه داشت اما با اضافه شدن این جمع و هم اینکه اشکان دژاگه و یه دو رگه جدید دیگه به نام امید نظری شرایط رو به راه تر شد تا بارقه هایی از امید در دل میلیون ها هوادار فوتبالدوست در ایران به وجود بیاد، هرچند که حضور دژاگه و جباری به دلیل مصدومیت در مسابقه فردا در هاله ای از ابهام قرار داره و نظری هم به دلیل صادر نشدن کارت بازی اش نمی تونه در این دیدار ایران رو همراهی کنه.

*دیدار با بهترین تیم نصفه و نیمه!

در طرف دیگه میدون ازبکستان از حضور ۵ بازیکن اصلی خود به طور حتم محرومه و این موضوع می تونه کار مردان کی روش در شروع راه رو راحت تر از گذشته کنه.

جباروف، تورسنوف، گالیانین، ملادژانوف و اسلام توهتاجوف ۵ بازیکنی هستن که پس از اینکه صعود ازبکستان به مرحله دوم گروهی قطعی شد، مقابل تاجیکستان کارت های زرد از قصد گرفتن تا بدون مشکل در دیدار مرحله اول گروهی تیم ملی کشورشون رو همراهی کنن، اما فیفا به این موضوع فهمید تا این ۵ بازیکن واسه دیدار هفته اول مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی (مقابل ایران) محروم شن.

 

ازبک ها علاوه بر این ۵ بازیکن، ماکسیم شاتسکیخ، لژیونر خود که در آرسنال کیف اوکراین بازی می کنه رو به دلیل اون چیزی که سرماخوردگی! این بازیکن اعلام شده به احتمال زیاد به همراه نخواد داشت تا کار تیم ملی واسه کسب اولین ۳ امتیاز از همیشه راحت تر باشه.

در مقابل اما ازبک ها با ۱۶ امتیاز به عنوان بهترین تیم مرحله مقدماتی راهی مرحله پایانی شدن تا این موضوع زنگ خطری باشه واسه کادرفنی تیم ملی ایران تا نکنه همین تیم نصفه و نیمه هم دست کم گرفته شه.

*ایران؛ ۱۸ پله بهتر

در آخرین رده بندی تیم های ملی اعلام شده از طرف فیفا تیم ملی کشورمون با ۵۷۵ امتیاز و یه رده سقوط نسبت به ماه گذشته در رده ۵۲ جدول رده بندی فیفا قرار داره و ازبکستان هم با ۱۸ رده اختلاف و با ۴۹۳ امتیاز در رده ۷۰ این جدول قرار داره. نکته باحال اینکه ازبک ها هم نسبت به ماه گذشته یه پله سقوط کرده ان تا تنها شباهت دو تیم ایران و ازبکستان در همین موضوع باشه.

*ایران ۶ – ازبکستان یه

در تاریخ رویارویی دیدارهای ایران و ازبکستان ۳ مسابقه به چشم می خورد و نکته قابل توجه اینکه تیم ملی ایران هیچ وقت مقابل حریف فردای خود بازنده نبوده.

در اولین دیدار و در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ تیم ملی کشورمون ۴ بر صفر در تایلند حریف خود رو شکست داد. ایران در دومین بازی هم موفق تر بود و در جام ملت های ۲۰۰۷ با گل های سید جلال حسینی و جواد نکونام ۲ بر یه حریف آسیای میونه خود رو شکست داد.

در سومین دیدار که به صورت دوستانه در تاشکند برگزار شد دو تیم به نتیجه تساوی بدون گل رضایت دادن.

اینطوری ۲ پیروزی به سود ایران و یه تساوی در تاریخ دیدارهای دو تیم به ثبت رسیده. این وسط ۶ گل سهم ایران و یه گل سهم ازبک ها هستش.

*جام جهانی فردا شروع می شه

کارلوس کی روش سرمربی مطرح پرتغالی کشورمون که از زمان حضور در ایران بارها نسبت به کوتاهی هایی که در راه تدارک تیم ملی واسه صعود به جام جهانی شده انتقاداتی رو مطرح کرده در آخرین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران ایرونی، دیدار مقابل ازبکستان رو به عنوان شروع جام جهانی واسه کشورمون محسوب کرده تا اینطوری از اهمیت بالای دیدار اول تیم ملی ایران در این رقابت ها در مرحله مقدماتی در مصاف با ۴ تیم مدعی دیگه خبر بده.

*کاش با ایران همگروه نمی شدیم

وادیم آبراموف، سرمربی ازبکستان که تیمش در مرحله اول گروهی موفق شد در تقابل با ژاپن ۴ امتیاز به دست بیاره ادعا کرد که ای کاش به جای ایران دوباره با ژاپن همگروه می شدیم و این خود دلیل اون هستش که سرمربی ازبک ها خوب از قدرت شاگردان کارلوس کی روش آگاهی داره و چه بسا ترس از فوتبال آریایی باعث اینجور اعلام نظری شده باشه.

با تموم این تفاسیر پیروز دیدار فردا می تونه با کسب ۳ امتیاز حیاتی با روحیه ای دوبرابر به ادامه رقابت ها پرداخته و بخت های خود رو واسه صعود به جام جهانی بیشتر کنه.

در دیگه دیدار این گروه فرداشب تیم های قطر و لبنان از ساعت ۲۲ به وقت تهران در بیروت با هم دیدار می کنن و کره جنوبی در گروه اول در هفته اول به استراحت می پردازه.

از گروه دوم رقابت ها هم طبق برنامه دو دیدار برگزار می شه که اول ژاپن از ساعت ۱۵ با عمان دیدار می کنه و بعد از ساعت ۲۰:۳۰ اردن به مصاف عراق می رود. در این گروه استرالیا در هفته اول استراحت می کنه.

مشرق نیوز