جالب و خواندنی درباره لیونل مسی

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: لئو مسی متولد ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ در آرژانتینه، اما این چیزی نیس که کسی از اون خبر نداشته باشه، همه دیگه مسی رو چند سالیه که می شناسن و حتی اگه از طرفداران بارسلونا یا آرژانتین نباشن، از جادوی اون در زمین فوتبال حال می کنن. مسی رو اعجوبه قرن فوتبال می دونن، اون فقط دریبل نمی زنه، اون مهندسی می کنه، زاویه های دقیق پاسای بلند و کوتاه اون، ضربه های دقیق به طاق دروازه حریف، همه و همه از نگاه تیزبین اون خبر میده. مسی قد بلندی نداره، شاید در روزگار ۱۱ سالگی وقتی که می فهمه دیگه قرار نیس رشد عادی و نرمال داشته باشه و باید تحت درمان قرار بگیره، فکر نمی کرد همین قد کوتاه در زمین فوتبال به کمک اون بیاد! قد کوتاه مسی در مقابل بازیکانانی که دست کم ۲۰ سانتی متر از اون بلندتر هستن، این امکان رو به لئو میده که حرکت پا به توپ سریع تری داشته باشه و مرکز ثقل بدن اون نسبت به بقیه پایین تر باشه؛ واسه همینه که در عکسای بسیاری می بینیم که موقع دریبل زدن زاویه بدن اون خیلی خم می شه، اما زمین نمی افته.

شاید مسی دوستان خیلی از چیزایی که در این گزارش نوشته شده رو می دونن، اما مگه می شه تولد اسطوره آرژانتینی آبی اناریا باشه و از اون ننوشت؛ حتی اگه تکراری باشن!

درباره لیونل مسی about lionel messi

کوتاه قدترین مهاجم دنیا

با قد یه متر ۶۹ سانتی متری اش کوتاه قدترین مهاجم دنیاست، اما همونجوریکه قبلا گفتیم این چیزی نبوده که بخواد جلوی اونو بگیره، به هر حال هوش و ذکاوت اون شرایط رو خطرناک می کنه.

جوون ترین نامزد فیفا

در سال ۲۰۰۸ و در حالی که تنها ۲۱ سال سن داشت، واسه جایزه بهترین بازیکن سال نامزد شد و رکورد جوون ترین نامزدی در این جایزه رو به نام خود کرد. البته مسی در اون سال نتونست جایزه رو ببره.

درباره لیونل مسی about lionel messi

توپ طلا واسه چهار سال متوالی

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ و از سن ۲۲ سالگی تا ۲۵ سالگی اون توپای طلای فیفا رو با خود به خونه برد.

درباره لیونل مسی about lionel messi

بیشترین هت ریک کننده بارسلونا

هت ریک کردن کار خیلی ساده ای نیس، اما مسی به تنهایی بیشتر از ۳۵ بار این کار رو در باسلونا انجام داده. (هت ریک یعنی بازیکنی تو یه بازی سه گل به ثمر برسونه.)

چهار کفش طلایی

کفش طلایی اروپا جایزه ایه که هر سال به بازیکنی که بیشترین تعدا گل رو زده باشه، اهدا می شه، لیونل مسی تنها بازیکنی که تونسته چهار بار این جایزه رو از اونِ خود کنه. فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ با ۳۴ گل، فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ با ۵۰ گل، فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ با ۴۶ گل و فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با ۳۷ گل.

درباره لیونل مسی about lionel messi

قرار دادی روی دستمال سفره

کارلوس رکساچ، مدیر فنی قبلی بارسلونا که وظیفه شناسایی استعدادها رو داره، بازی مسی رو در آرژانتین می ببینن و عاشق بازیای این پسر ۱۳ ساله می شه. اما واسه اینکه بتونه اونو جذب بارسلونا کنه، زحمت زیادی میکشه و بارها با خونواده اون صحبت می کنه، در آخر یه روز که در رستوران هستن، روی یه دستمال سفره قراردادی رو با پدر مسی امضا می کنه که به گفته خود فکر می کرده اون دستمال خیلی زود از بین رفته، اما بعدا می فهمه که پدر مسی اون دستمال رو در آلبوم لیونل نگه داشته.

درباره لیونل مسی about lionel messi

شماره ۱۰ رویایی

لیونل مسی بعد از رونالینهوی بزرگ لباس شماره ۱۰ رو در بارسلونا بر تن کرد، این اتفاق در سال ۲۰۰۸ و وقتی که مسی ۲۱ سال داشت اتفاق افتاد.

درباره لیونل مسی about lionel messi

داداش کوچکه!

لیونل مسی بازی خود در بارسلونا رو از فصا ۲۰۰۳-۲۰۰۴ شروع کرد، اون در تیمای دسته دوم و سوم بارسلونا بازی می کرد، البته در همون سال ۷ بار واسه تیم اصلی به میدون رفت. اون خیلی زود با رونالیدنهو بازیکن برزیلی بارسلونا دوست شد، تا جایی که رونالیدنهو اونو «داداش کوچیکه» صدا می کرد.

سفیر یونیسف

لیونل مسی فقط در زمین فوتبال نمی درخشد، اون در زندگی بیرون از مستطیل سبز تلاش می کنه اثر داشته باشه و علاوه بر اینکه از سفیرهای یونیسف حساب می شه، واسه درمان بچهایی که اوتیسم دارن، تلاش می کنه. در برنامه ای که با یونیسف همکاری می کنه، لئو به کشورهایی چون هائیتی و کاستاریکا سفر می کنه و به بچه های آموزشایی در مورد درسای زندگی میده.

درباره لیونل مسی about lionel messi

شادی پس از گل

مسی هر زمان که در بازیا گل می زنه، پس از دویدن هاش، رو به آسمون کرده و در حالی که هر دو دستش رو به سمت بالا می بره، گلی که زده رو به روح مادربزرگش که در ۱۰ سالگی اون از دنیا رفته، تقدیم می کنه.

درباره لیونل مسی about lionel messi

بیشترین گل زده در لالیگا

وقتی که مسی ۲۵ سال سن داشت، اون جوون ترین بازیکنی بود که تونست در لالیگا بیشتر از ۲۰۰ گل به ثمر برسونه.

بازی هاش رو نمی ببینن

لیونل مسی هیچوقت مسابقه فوتبالی که خودش در اون حضور داشته رو دوباره نمی ببینن، اما گل هاش رو می بینه، بارها این کار رو انجام میده.

درباره لیونل مسی about lionel messi

تیاگوی فوتبالیست

علاقه باشگاه های فوتبال به بچه مسی به اندازه ای بود که کمتر از ۷۲ ساعت پس از تولد تیاگو باشگاه قدیمی مسی به نام «Newell’s Old Boys» نام اونو ثبت نام کرد.

درباره لیونل مسی about lionel messi

خالکوبی عجیب لئو

مسی به شکل یهویی هم روی دست چپ و هم پای چپ خود طرحای زیادی رو خالکوبی کرد، اما هر کدوم از این طرحای معنی مشخصی واسه اون دارن، اون صورت مادرش رو روی بازوی سمت چپ خالکوبی کرده، دست پسرش رو روی پای چپ و نام پسرش رو روی دست چپ. البته در بازیا فوتبال بیشتر جورابای بلند می پوشد و این طرحا رو مخفی می کنه. اما به نظر می رسه مسی به اندازه ای به خونواده اش نزدیکه که حاضر شده این کار رو بکنه.

یه عاشق غذا

مسی از کودکی به غذا علاقه زیادی داشته که غذای مورد علاقه اش هم میلانسا ناپولیتاناه که یه غذای آرژانتینیه و مادرش اونو عالی درست می کنه. این غذا از پنیر، پیاز و گوجه درست می شه و ادویه های مختلفی واسه طعم دادن به اون میزنن. البته مادرش میگه لئو مرغی که سس پیاز و گوجه فرنگی و پونه درست شده باشه رو هم خیلی دوست داره.

درباره لیونل مسی about lionel messi

تیاگو و متیوی کوچیک

مسی و آنتونلا کروز که همبازیای بچگی در آرژانتین بودن، حالا دو بچه پسر به اسمای تیاگو و متیو دارن. تیاگو در سال ۲۰۱۲ به دنیا اومد و به نظر می رسید لیونل مسی به اندازه ای از این موضوع خوشحاله که طرحی از دست پسرش رو روی ساق پای چپ خود خالکوبی کرد.

درباره لیونل مسی about lionel messi