جالب توجه ترین معابد شرقی + تصاویر

بیشتر از یه چهارم مردم جهان با آئینای شرق آسیا مثل هندوییسم، بودیسم، تائوییسم، سیک و چیزای دیگه ای به جز اینا روزگار می گذرونن. بعضی از هیجان انگیزترین معابد دنیا واسه این ادیانه. این معابد هر کدوم به دلیلی چون غیر قابل دسترس بودن، زیبایی ، قدمت و جلال و جبروت مورد توجه ان.

در گزارش زیر به ۱۰ تا از خیلی مهم ترین معابد شرقی نگاهی انداختیم:

معبد لونه ببر

این معبد که در بوتان قرار داره از مقدس ترین مکانهای بواییا هستش که طبق افسانه ای یکی از گوروهای بودای که به بودای دوم معروفه از فراز صخره ببر به آرامش رسیده الان این معبد محل خلوت و تمرکز راهبانه.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد وات رانگ خان

این معبد که در تایلند قرار داره یکی از معابد متفاوت بوداییانه که به رنگ سفید عاجی ساخته شده و هنوز در حال تکمیله این معبد بسیار قشنگتر و چشم نوازه.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد پارامبانان

معبد هندویی و در مرکزی جاوا اندونزیه. معبد در ۸۵۰ ساخته شده و ۸ زیارتگاه اصلی و ۲۵۰ زیارتگاه کوچکتر تشکیل شده.تقریبا تموم دیواره های معبد با حجاری داستان ویشنو ماجراهای هانومان پادشاه میمون وحماسه رامایانا و دیگه افسانه ها پوشونده شده.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد شیواداگن پاگودا

کسی تاریخ دقیق ساخت این معبد زیبای طلایی در برمه رو نمی دونه هرچند می گن ۲۵۰۰ سال قدمت داره اما کارشناسان حدس میزنن مربوط به قرن هفتم میلادی باشه در ساخت مناره اون از طلای خالص و یاقوت استفاده شده.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد بهشت

معبد بهشت معبد تائویی در پکن پایتخت چینه. این معبد در قرن ۱۴ بوسیله امپراتور Yongle از سلسله مینگ (که هم اینکه شهر ممنوعه رو ساخت) به عنوان معبد شخصی خود ساخته.معماری این معبد خیلی جالبه: در حالی که درسطح زمین معبد نشون دهنده مربع هستن اما همه چیز در معبد که نشون دهنده آسمون، مدوره.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد چوین این

در ژاپن واقعه معبدی مربوط به آیین ذن و مربوط به قرن ۱۷ ام میلادیه.

معبد بوروبودار

در قرن نوزدهم اشغالگران هلندی در اندونزی سازه باستانی بزرگی پیدا کردن که در اعماق جنگلای جاوه قرار داشت این معبد از بزرگترین معابد دنیاست و حدود ۲۷۰۰ پانل نقش برجسته و ۵۰۴ مجسمه بودا داره.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

دربار صاحب یا معبد طلایی

زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیکه؛ این پرستشگاه در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند واقع شده است. این پرستشگاه رو چهارمین پیشوای مذهبی سیک ها، گورو رام داس ساخت.

دربار صاحب در بین سیک های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی حساب می شه و این معبد واسه سیک ها مکانی مقدس به حساب می رود، چون گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در اون نگهداری می شه؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به حساب می رود. نوشته ها و سروده های گورو ارجن در آدی گرانت هم در این معبد قرار داره. بیشتر از ششصد جادوگر در این معبد به کار مشغولند.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

معبد ویشنو سریرانگام

یکی از بزرگترین معابد هندوه که در هند قرار داره و واسه ویشنو یکی از سه خدای هندوست.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

مجتمع معبد عظیمه و شامل منطقه بیشتر از ۱۵۰ هکتار با هفت دیوار متحدالمرکز با حدود ۲.۵ مایل (۴ کیلومتر) مسافته. این معبد از دید تعدا مجسمه های کوچیک روی طبقات هرمی بسیار چشم نوازه.

معبد انگکور وات

انگکور وات نام مجموعه ای از معابده که در اوایل سدهٔ دوازدهم واسه شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت اون قرار گیرد.

خیلی مهم ترین معابد شرقی

این معبد که در اول معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ورود آیین بودا به معبدی بودایی تبدیل شد. انگکور وات که تا به امروز به خوبی حفظ شده هنوزم تنها پرستشگاهیه که از زمان ساختش تا کنون به عنوان یه مرکز مذهبی استفاده می شه.

این معبد بزرگترین بنای مذهبی در دنیاس و معماری اصیل خمری رو می توان در اون مشاهده کرد. انگکور وات که اصلی ترین جاذبهٔ گردشگری کامبوجه، نشون ملی اون کشور هم به شمار میاد و طرح اون روی پرچم کامبوج هم نقش بسته س.

توجه باحال خیلی مهم عصر ایران معبد