جالب‌ترین هدایای سیاسی دنیا + عکس

هدیه های سیاستمداران همیشه با حاشیه های جالبی همراه بوده و بیشتر تا مدت ها سوژه رسانه ها می شن. در این گزارش به مواردی از باحال ترین این هدیه ها می پردازیم.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر: هدایای سیاسی از اتفاقات باحال تاریخ سیاسی تموم کشورها هستن که همیشه حاشیه های جالبی با خود به همراه داشته ان. هدیه هایی که هوشمندانه انتخاب می شن و حامل یه پیام سیاسی خاص هستن. هدیه «ولادیمیر پوتین» به رهبر انقلاب شاید از آخرین و باحال ترین این هدیه ها باشه که درخشش های کلی ای به همراه داشته. به بهونه این هدیه، به سراغ دیگه هدایای سیاسی باحال و مهم ایران و جهان می رویم.

هدیه علمای یهود ضدصهیونیست به رهبری

لوح سنگی طلاکوب با کتیبه های فارسی، عبری و انگلیسی، یکی از اشیائیه که علمای یهود ضد صهیونیست در سال ۱۳۷۹ به رهبر انقلاب هدیه کردن. روی این لوح سنگی نوشته شده: «پروردگار شما رو برکت داده و مواظبت فرماید نور جلالش رو بر شما تابانده و بر شما مهربانی فرماید. پروردگارخشم خود رو از شما برطرف گردانیده و به شما سلامتی توجه فرماید». این هدیه از طرف رهبری به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده.

هدایای باحال سیاسی

هدایای لبنانی ها به رهبر ایران

یکی دیگه از این هدیه ها قاب یادبود حزب الله لبنان به رهبریه. در این قاب که از جنس آرکوپاله، کشتی در دریا با طرح حزب الله و به رنگ زرد تصویرگری شده که روی بادبان سبزرنگ اون نوشته شده: «إن السید علی خامنه ای هو اصل القیاده امام الخمینی» یعنی: «به درستی سید علی خامنه ای ادامه رهبری امام خمینیه».

هدیه دیگه لبنانی ها به رهبر ایران، نشون (لوح) یادبود بیعت با مقام معظم رهبری با عنوان «بایعناک» بوده که اهدایی جمعی از آزادگان لبنان در سال ۱۳۷۸ شمسیه. در این لوح که با نقش برجسته برگ های زیتون همراه س، با خطی بزرگ عبارت «بایعناک بالدماء و الأرواح»کتابت شده. لبنانی ها هدایای دیگری هم به مقام معظم معظم رهبری هدیه داده ان که هم حالا تموم اون ها در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شن.

هدیه رهبری به مشاور اردوغان

در حاشیه سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران هم هدیه ای بوسیله رهبری به یکی از تیم همراه اون داده می شه. یکی از مشاوران اردوغان که شدیدا تحت تاثیر فضای الهی دیدار با رهبر معظم انقلاب قرار می گیرد، از رهبری می خواد به عنوان تبرک هدیه ای دریافت کنن. رهبری هم هم یه عدد مهر نماز به مشاور اردوغان که از برادران اهل سنت بوده، هدیه میدن که این مقام ارشد ترکیه پس از دریافت مهر تبرک شده وصیت می کنه این هدیه به همراه ایشون در سفر آخرتش گذاشته شه تا از رحمت و مغفرت الهی بهره مند شه.

اسلحه ای که حسن نصرالله به احمدی نژاد هدیه داد

از دیگر هدیه های سیاسی مهی که در تاریخ انقلاب اسلامی ردوبدل شده می توان به هدیه «سیدحسن نصرالله» رهبر حزب الله لبنان یاد کرد. در دیداری که بین اون و «محمود احمدی نژاد» در سال ۱۳۸۹ در بیروت انجام شد، احمدی نژاد هدیه ای هدف دار از رهبر حزب الله لبنان گرفت. نصرالله در این دیدار واسه سپاسگزاری از احمدی نژاد، تفنگ (اسلحه) یکی از نظامیان صهیونیست رو که مقاومت اسلامی اون رو در جنگ ژوئیه (جنگ سی و سه روزه) به غنیمت گرفته بود، به ایشون هدیه کرد.

هدایای باحال سیاسی

سوغات لاریجانی واسه فرنگیا

«علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی از اون دسته سیاسیونیه که همیشه طرف سیاسی مقابل خود رو با هدیه های فرهنگی غافلگیر می کنه. شهریورماه همین امسال بود که در دیدار با «برونس دسوزا» یه طاقه ترمه به این رئیس مجلس اعیان انگلیس هدیه داد.

هدایای باحال سیاسی

لاریجانی قبل از اینم از صنایع دستی کشور واسه هدیه دادن استفاده کرده بود و در دیدار با رئیس مجلس ژاپن هم به اون یه ترمه هدیه می دهد. هم اینکه سال گذشته هم در سفر دوره ای به عراق، سوریه و لبنان به همسر «جلال طالبانی» یه تابلوی نقاشی هدیه کرد.

به نظر می رسه لاریجانی حساسیت خاص در انتخاب هدایای سیاسی خود داره.

هدایای باحال سیاسی

هدیه روحانی به رئیس جمهور ترکمنستان

«حسن روحانی» که اسفندماه سال گذشته به ترکمنستان سفر کرده بود، در حاشیه نشست مشترک بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکمنستان یه دستگاه اتوبوس VIP تولید شرکت عقاب افشون رو به عنوان نماد صنعت، جمهوری اسلامی ایران به قربانقلی بردی محمداف – رییس جمهوری ترکمنستان اهدا کرد.

هدایای باحال سیاسی

هدیه علمی احمدی نژاد به امیرقطر

در دولت گذشته هم هدایای سیاسی رنگ و بوی معرفی تواناییای کشور رو داشت. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور قبلی کشورمون در جریان سفر یه روزه خود به دوحه نانوسکوپ ساخت محققان کشور رو که قبل از این به روسای جمهور ونزوئلا و برزیل هم اهدا کرده بود به امیر قطر اهدا کرد که مورد توجه شیخ حمد بن ثانی آل خلیفه امیر قطر قرار گرفت.

هدایای باحال سیاسی

احمدی نژاد در جریان سفر به قطر در کنفرانس خبری مشترک با شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر با اشاره توانمندی کشور در ساخت و تولید دستگاه نانوسکوپ گفت: به جز ایران، فقط پنج کشور توانایی ساخت این دستگاه رو دارن و این هدیه ای از فناوری ایران به قطره که می تونین اون رو در مراکز آموزشی و پژوهشی مورد استفاده بذارین. این دستگاه هزار برابر قدرت بزرگ نمایی داره و از اون در آزمایشات تخصصی پیشرفته استفاده می شه.

آلبوم تصاویر؛ هدیه روحانی به رئیس جمهور اتریش

شهریورماه امسال رئیس جمهور ایران «حسن روحانی» با همتای اتریشی خودش در کاخ سعدآباد چندین نشست برگزار کرد و در وقتی که رئیس جمهور اتریش در حال ترک ساختمون کاخ سعدآباد بود، رئیس جمهور کشورمون آلبوم عکسی به اون هدیه داد که عکسای دیدارهای دوجانبه اون روز در اون دیده می شه.

هدایای باحال سیاسی

هدیه عجیب وزیر اطلاع رسانی سوریه به ولایتی

«عمران زعبی» وزیر اطلاع رسانی سوریه هم در مردادماه امسال با «علی اکبر ولایتی» رئیس مرکز تحقیقات هدف دار مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت وگو کرد و در حاشیه این دیدار یه شمشیر به اون هدیه کرد. تو روزهایی که کشور سوریه در حال جنگ با دشمنانه، این هدیه معنی روشن و شفافی داره.

هدایای باحال سیاسی

از تابلو فرش تا استکان و نعلبکی

در دیدار فروردین ماه سال گذشته وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با سرلشکر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران تو تهران دو طرف به همدیگه هدایایی دادن. در این دیدار سرلشگر فیروزآبادی یه تابلوفرش و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان هم یه جفت استکان و قاشق چای خوری به ایشون هدیه داد!

هدایای باحال سیاسی

علاوه بر ایران در بقیه کشورای جهان هم می تونیم نمونه های جالبی از ردوبدل کردن هدیه های سیاسی مشاهده کنیم. به تعدادی از اون ها در ادامه اشاره می کنیم:

هدیه باحال رئیس جمهور ترکمنستان

«عبدالله گل» رئیس جمهور وقت ترکیه هم هدیه ای از همتای ترکن خود دریافت می کنه و عکس اون رو در صفحه توئیتر خود به اشتراک می گذارد.

هدایای باحال سیاسی

هدیه عجیب رئیس جمهور پاکستان به اوباما

«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا، آلبوم تصاویر دوره حضور «استنلی ان دانهام» مادر «باراک اوباما» در پاکستان رو به عنوان هدیه به ایشون تقدیم می کنه. «استنلی ان دانهام » واسه کار در پروژه مربوط به بانک جهانی به مدت یه سال و نیم در «گواجر نواله» در استان پنجاب پاکستان اقامت داشت.

رئیس جمهوری که یه «بازی» به اوباما هدیه داد!

«دونالد تاسک»، وزیر قبلی کشور لهستان در سفر باراک اوباما به این کشور در سال ۲۰۱۱، نسخه کالکتور بازی The Witcher ۲: Assassins of Kings رو به رسم یادبود به اون هدیه داد. رئیس جمهور آمریکا چند ماه گذشته دوباره سفری به این کشور داشت و درباره ی اون هدیه حرف های جالبی زد و گفت: «آخرین باری که اینجا بودم، دونالد به من یه هدیه داد؛ یه بازی رایانه ای با نام “The Witcher” که اینجا در لهستان ساخته شده و در سراسر دنیا طرفداران زیادی داره. اعتراف می کنم که خیلی به بازی های رایانه ای وارد نیستم اما به من گفته شده بود که این بازی، مثالی عالی از جایگاه لهستان در اقتصاد جهانی امروزه.»

هدایای باحال سیاسی

هدیه پوتین به رئیس جمهور مصر

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هم سال گذشته در سفر خود به مصر، یه عدد کلاشینکف به روز شده به عبدالفتاح السیسی هدیه داد.

هدایای باحال سیاسی

هدیه های خنده دار کری و لاوروف

چند ماه پیش هم «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به «جون کری» یه تی شرت به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی هدیه داد که روی اون به زبون روسی نوشته شده : پیروزی. هدیه باحال دیگه لاوروف به کری دو سبد گوجه فرنگی محصول روسیه بود. وزیر امور خارجه روسیه وقتی که هیئت آمریکایی واسه گفتگو رسمی با اون در داخل اتاق بود دو سبد گوجه رو به همراه خود به داخل اتاق آورد و با این کار باعث خنده حاضران در جلسه شد. لاوروف این گوجه ها رو به تلافی هدیه سیب زمینی سال گذشته کری به اون در سفارت آمریکا در پاریس داد. کری سال گذشته در دیدار با لاوروف در ژانویه سال ۲۰۱۴ در سفارت آمریکا در پاریس دو عدد سیب زمینی آمریکایی در داخل یه کارتن به لاوروف هدیه داد. این دو سیب زمینی کاشت ایالت آیداهو مدتا سوژها طنز و خنده رسانه ها شد.

هدایای باحال سیاسی

هدایای باحال سیاسی

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر