جاذبه‌های فرهنگی و فستیوال‌های شگفت انگیز هندوستان

سفر به هند علاوه بر جاذبه های تاریخی و طبیعی عجیبی که در اختیار شما قرار می دهد، امکان بازدید از حیرت انگیزترین فستیوال های دنیا رو هم در اختیارتون قرار می ده.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ تور هند مطمئنا یکی از هیجان انگیز ترین و به یاد موندنی ترین سفرای عمر هر گردشگری هستش. لمس شگقتیای فرهنگی و مکانهای اسرار آمیز اون تجربه ای فراموش نشدنی بهتون میده.

هندوستان، سرزمینی پرتکاپو با تضادهای حیرت انگیزه، جایی که دنیای سنتی و مدرن به هم می رسن. هفتمین کشور پهناور و دومین کشور پر جمعیت دنیاست. هند، از میراث غنی ای برخورداره و وجود فرهنگا و مذاهب جور واجور، هر یه اثر خود رو بر جای گذاشته ان.

بخشای خیلی مهم واسه گردشگران، شامل فرصت رویارویی با یه سری از مکانای مقدس و معنویه و این فرصت رو دارن تا به کشف گنجینه های الهی، فرهنگی و تاریخی اش بپردازند.با ما همراه باشین تا ۶ جاذبه برتر هند رو به شما معرفی کنیم .

تاج محل

تاج محل در ساحل شرقی رودخانه یامونا در باغی گسترده با مساحت ۱۷ هکتاری در منطقه آگرا در اُتار پرادش ساخته شده. تاج محل به دستور امپراطور مغول، شاه جهان به یاد همسر متوفایش “ممتاز” بنا شد. کار ساخت از سال ۱۶۳۲ میلادی شروع و در سال ۱۶۴۸ تموم شد. درزمان سالای یاد شده مسجد، عمارت مهمون و درب ورودی اصلی ساخته شدن. محوطه خارجی و راهروها و ایوانا بعدا اضافه و در سال ۱۶۵۳ تکمیل شدن. در تاج محل خطاطیای تاریخی و قرآنی به زبون عربی هست به خاطر همین تخمین زدن عمر و گذشته اون آسون کردن شده. واسه ساخت تاج محل، از خیل بزرگی از سنگ کار، حجار، خاتم کار، کنده کار، نقاش، خطاط، گنبدساز و بقیه هنرمندان هند، آسیای مرکزی و ایران دعوت به همکاری شد. استاد احمد لاهوری معمار اصلی تاج محل بود.

معبد طلایی آمریستار

معبد طلایی آمریستار هند نه فقط عبادتگاهی واسه پیروان مذهب سیکه، بلکه نمادی از برادری و برابری آدمی هم هستش. هر کسی از هر نژاد و دین و مسلکی می تونه به اینجا بیاد و به آرامش روحانی و کمال الهی برسه. معبد طلایی گواهی بر هویت، جلال و میراث غنی سیک هاست. به روی کاغذ آوردن فلسفه، جهان بینی، زیبایی داخلی و خارجی و میراث تاریخی سری هاریماندیر کار خیلی سخته. واسه درک اون به جای شنیدن توصیفش باید خود تجربه اش کنین.

مطلب دیگر :
جاذبه های گردشگری طبیعی روسیه

معبد طلایی آمریستار هند به سبک معماری بی همتا سیکا ساخته شده. واسه اینکه از گوروداوارا درس تواضع و مساوات بگیریم، معبد در سطحی پایین تر از سطح زمینای دور و بر بنا شده. این حرم مقدس دارای چهار دروازه ورودی در چهار طرفه که نشون دهنده این مطلبه که هر کسی با هر مذهب و نژادی می تونه وارد حرم شه.

کاتاکالی

کاتاکالی اجرایی ترکیبی از نمایش و رقصه. این نمایش عجیب و قدیمی از جمله آداب منطقه کرالاست. در هیچ جای دنیا مثل طراحی لباس بازیگران این نمایش رو پیدا نمی کنین. گریم بازیگران با چشمای قرمز به رنگ خون بعضی وقتا ترس آور هم می شه. حرکات رقص نمایش آروم و روان هستن، با این حال پشت اونا یه داستان اسطوره ای پرمعنی نهفتهه. بازیگران واسه یادگیری هنر کاتاکالی باید تمرینات سختی رو بگذرونه از جمله ساعتا تمرین واسه حرکات چشم. اجرای کاتاکالی در بیشتر مناطق توریستی کرالا دیده میشه اما در کوچین با تعداد سالنای تئاتر بی شمارش این نمایش روزانه اجرا می شه.

فستیوال “ماگ مِلا” در هندوستان

هزاران زائر هندو در روز سه شنبه واسه گشایش جشنای ماگ مِلا در رودخانه سنگام بدن خود رو شستشو میدن. ماگ مِلا جشنیه که به مناسبت پیدایش جهان هستی برگزار می شه. سنگام در تقاطع رودخانه های مبهم، یامونا و ساراسواتی در ا… آباد هند واقع شده. مردم می گن که شستن خود در آب این رودخانه باعث تطهیر اونا از گناهان می شه.

مطلب دیگر :
جاهای تفریحی و دیدنی شهر بلد اسلوونی

ماگ مِلا مناسبتیه در ماه هندو ماگ که شروع اون برابر با ۵ ژانویه س. زائران می تونن در هر زمان در طول این جشنواره ۴۴ روزه در آب شنا کنن اما روزی به نام “ماونی آماواسایا” مقدس ترین و بهترین زمان اجرای این آئین مذهبی هستش. روز عید که برابره با ۲۰ ژانویه روز جشن تازه شدن ماه طبق تقویم هندوهاست.

هولی

هولی فستیوالی رنگارنگ و اساطیریه که در ماه مارس در هند برگزار می شه. طبق داستانای قدیمی هند، پادشاهی بدطینت عزمشو جزم کرد پسرش رو بکشه و واسه این کار از خواهرش هولیکا کمک خواست. هولیکا به جای پسر پادشاه مقداری چوب رو آتیش زد و زندگی پسرک رو نجات داد. از این رو جشن این داستان اسطوره ای چند صد ساله واسه مردم هند به معنی پیروزی خیر و خوبی بر بدی و شره. در این جشنواره واسه بزرگداشت هولیکا آتشای بزرگی روشن می شن. هم اینکه مردم به هم آب رنگی می پاشند، شیرینی و نوشیدنی می خورن و معابد هندو رو به باشکوه ترین روش ممکن تزیین می کنن.

holy

جشنواره تایپوسام هندوا

در جشن عید مذهبی تایپوسام، هندوها با سوراخ کردن قسمتای جور واجور بدن خود به خدایگان موروگان ادای احترام می کنن. این رسم در کشورهایی رایجه که تامیلا در اون زندگی می کنن، مثل هند، سریلانکا، مالزی، جزایر موریس، سنگاپور، تایلند و میانمار. در آئین تامیل نادو، تولد خدایگان موروگان و کشته شدن دیو خبیثی به نام سوراپادمان با یه نیزه بوسیله موروگان جشن گرفته می شه. پیروان این آئین با سوراخ کردن قسمتای جور واجور بدن خود از جمله زبون، که بسیار دردناک هم هست، به خدای خود ادای احترام می کنن. در طول زمان، این مراسم پر شورتر، رنگارنگ تر و البته خونین تر هم شده. مردم صورت و سینه خود رو با نیزها و قلابای بزرگ سوراخ می کنن و بعضی پیروان معتقدتر گاریای بزرگی رو با طناب به پشت خونین خود می بندن و اونا رو به دنبال خود میکشن.

جاهای دیدنی راجستان هند

سفر به هند با تورهای سایت گردشگری لست تورز

الی گشت تور هند