ثروت اندوزی چیست؟

خیلیا باور دارن که دنبال کردن جاه طلبانه ثروت، بد و حریصانه س. اما ایجاد ثروت ذاتاً خوبه و به ارتقای جامعه کمک میکنه. اما خیلی مهمه که بین میل به ایجاد ثروت و آرزوی پول بیشتر کردن فرق قائل شید. پال گراهام فرق بین ثروت و پول رو این جوری بیان میکنه:

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ «ثروت چیزی اساسی و بنیادیه. ثروت چیزهاییه که میخوایم داشته باشیم مانند: غذا، لباس، خونه، ماشین، جواهر، مسافرت به مکانهای باحال و دیدنی، و مثل این. می تونین بدون داشتن پول، ثروت داشته باشین. ثروت چیزیه که می خواید، نه پول. اما اگه ثروت مهمه، به چه دلیل همه به دنبال پول درآوردن هستن؟ این یه نوع راه میانبره: پول روشی واسه به حرکت درآوردن ثروته و در عمل معمولاً میشه این دو رو به جای هم استفاده کرد. اما پول و ثروت یکی نیستن. حرف زدن درمورد پول درآوردن، فهمیدن اینکه چیجوری پول درآرین رو سخت تر میکنه مگه اینکه بخواین با جعل کردن پول، پولدار شید.»

به دنبال ثروت بودن و به دست آوردن اون، روند رشد اقتصاده، نه اینکه اون رو از بقیه بگیرین که سهم بزرگتری به دست بیار. پول درآوردن یه نتیجه فرعی اضافه کردن چیزی گرانبها به اقتصاده.

چه بخوایم با شغلی که داریم یا تلاشهایی که در سرمایه گذاری به کار می بندیم به اقتصاد ارزش بدیم، پول درخواهیم آورد. وقتی بفهمیم که پولی که درمی بیاریم، نتیجه ارزشیه که به اقتصاد اضافه کردهایم، از تلاشهایمان احساس رضایت کرده و قدر پولمون رو بیشتر می دونیم.

اما اگه فقط پول درآوردن هدف اصلی ما باشه، دیگه توجهی به ایجاد ارزش واسه اقتصاد نداریم و این به نظرمون غیرضروری میرسه. برنامه های پولدار شدن سریع و طرحای هرمی واسه پولدار شدن برامون تحریک کننده بوده و میل ما به پول درآوردن، توانایی ما واسه اضافه کردن ارزش اقتصادی رو نابود می کنه.

خیلی از این طرحها، تعداد کمی از افراد رو پولدار کرده ولی سهم کلی افراد رو کمتر می کنه. اگه پولی که درمیآوریم نشون دهنده توانایی زیرکانه ما واسه بستن چشم بقیه باشه، احساس رضایت میکنیم؟

ثروت، بد و شریرانه نیس. میل به اندوختن و اضافه کردن به ثروتتون اگه انگیزه های درستی داشته باشین، کار اشتباهی نیس. بازار سرمایه داری آزاد در کشور این امکان رو واسه همه جفت و جور میکنه که ثروت خود رو بدون اینکه به بقیه صدمه بزنین زیاد کنن.

رمز موفقیت در این راه اینه که این ثروت رو با اضافه کردن ارزش بر اقتصاد کشور و احساس مسئولیت در مقابل پولی که به دست میارید جستجو کنین. با مدیریت مسئولانه پولمون، توانایی خودمون واسه بزرگتر کردن سهم خودمون از ثروت رو بالا برده و به بقیه هم واسه اضافه کردن به ثروتشون کمک میکنه.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

مردمون پولدار شدن چیه