ثروتمندترین مردان دنیای فناوری در سال ۲۰۱۳

money

به گزارش آلامتو به نقل از جی اس ام آریا، این همه پولی که واسه خریداری شکل های جور واجور و اقسام سخت افزار و نرم افزار هزینه می شه در آخر به جیب چه کسائی می رود و کدوم نخبه های دنیای فناوری رو ثروتمندتر از قبل می کنه؟ حالا خوبیش اینه در این فهرست ده تایی با آدمایی متمولی روبرو می شیم که دستی به خیر دارن و در کنار تجارت سرسختانه شون، مؤسسات و بنیادهای عام المنفعه ای راه انداخته ان که نفعش به بیچارگان اقصی نقاط جهان هم می رسد.

۱- بیل گیتس (bill gates)

ارزش خالص دارایی ۶۷ میلیارد دلار

بیل گیتس نه فقط ثروتمندترین مرد دنیای فناوریه، بلکه دست و دلبازترین اون هاست. اون تا الان بیشتر از ۲۸ میلیارد دلار صرف موارد عام المنفعه کرده و در پنجمین نامه ی سالیانه ای که واسه بنیاد بیل و ملیندا گیتس نوشته، اقرار می کنه که عدد جمع کل سرمایه گذاری کم اهمیت تر از آزمایش اندازه اثر اون هستش، مواردی مثل کم شدن اندازه مرگ و میر کودکان واسه نمونه بسیار مهم هستن. اون که در سال گذشته درآمد خالصش با افزایش ۶ میلیارد دلاری به رقم ۶۷ میلیارد دلار رسیده، موفق شد بدون تکیه به شرکت مایکروسافت، و بدون بهره از ۵ درصد سهامی که در این شرکت داره بر ثروت خود اضافه کنه. اون تونست با تجارت پرسود سهام شرکت های خصوصی و اوراق قرضه شرکت هایی مثل شرکت فناوری Ecolab، شرکت پخش تلویزیونی مکزیک (Televisa) و بزرگ ترین شرکت تولید نوشابه در امریکای مرکزی به نام FEMSA که واسه اونه این همه درآمد اضافی به دست بیاره.

۲- لری الیسون (larry ellicson)

ارزش خالص دارایی ۴۳ میلیارد دلار

لری الیسون در سال گذشته سومین مرد پولدار امریکایی نام گرفت و در بخش ی خرید و فروش مسکن کار بزرگی کرد. ایشون در ماه ژوئن موفق شد ۹۸ درصد از جزیره ی لانای (Lanai) رو در هاوایی از دیوید مورداک، مرد افسانه ای رسانه ها، بخره. ارزش این معامله رقمی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار یا بیشتر تخمین زده می شه، و اینجوری الیسون در حدود ۱۴۱ مایل مربع از این جزیره رو مالک شده، که شامل دو هتل باشکوه و مرکزی مسکونی می باشه. در ماه فوریه هم ارزش سهام اوراکل که اون سهامدار کلی اشه با افزایش زیادی همراه بود.

۳- جف بزوس (jeff bezos)

ارزش خالص دارایی ۲۵.۲ میلیارد دلار

سایت آمازون واسه جف بزوس رو می توان بزرگ ترین خرده فروشی اینترنت دونست، که بنا به آمار و ارقام در سال ۲۰۱۲ اندازه فروش اون از ۶۱ میلیارد دلار گذشته س و رشد ۱۳ میلیارد دلاری رو نسبت به سال قبل از اون نشون می دهد. اینجوری ارزش سهام آمازون با رشد ۴۰ درصد همراه بوده و بخاطر این افزایش ۶.۸ میلیارد دلاری دارایی های جف بزوس رو تو یه سال گذشته به همراه داشته. این شرکت که مقر اصلی اش در شمال غرب امریکا و در شهر سیاتله، در سال گذشته واسه افزایش سرعت خدمات رسانی خود ۲۰ مرکز جدید ارسال بسته رو راه اندازی کرده.

۴- لری پیج (larry page)

ارزش خالص دارایی ۲۳ میلیارد دلار

لری پیج یکی از بنیان گذاران شرکت گوگله و از آوریل ۲۰۱۱ به سمت مدیرعامل این شرکت بزرگ انتخاب گردید و موفق شد نقطه عطفی رو در سال ۲۰۱۲ با درآمد ۵۰ میلیارد دلاری به ثبت برسونه. ارزش سهام گوگل در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش نشون می دهد که در آخر مبلغ ۴ میلیارد دلار رو به دارایی های خالص لری پیج اضافه می کنه. همراه با بلوغ سرویس جستجوی رومیزی گوگل، پیج و یارانش تمرکز خاصی رو روی جستجوی وسایل همراه متمرکز کرده ان، بخش ای که اون ها «دنیای کشف نشده» می نامند.

۵- سرگی برین (sergey Brin)

ارزش خالص دارایی ۲۲.۸ میلیارد دلار

سرگی برین دومین قل از بنیان گذاران شرکت افسانه ای گوگله که هم حالا مدیر بخش پروژه های خاص این شرکته. و اینجوری مدیریت امور روزانه رو به شریک خود لری پیج واگذار کرده و خود بر اقدامات جلو رفتن سخت افزاری و نرم افزاری آینده مثل خودروهای بدون سرنشین و عینک گوگل متمرکز شده. از ژوئن ۲۰۱۲ و رونمایی از این عینک پیشرفته، سرگی برین بارها همراه با یکی از این عینک ها روی چشم، در انظار عمومی و شهر نیویورک ظاهر شده.

۶- مایکل دل (michael dell)

ارزش خالص دارایی ۱۵.۳ میلیارد دلار

مایکل دل که سهام شرکت مطبوعش طرفداران چندانی در وال استریت نداره، دوست داره تا شرکت خود رو به صورت خصوصی مدیریت کنه. در آیین خاصی که می توان اون رو بزرگ ترین خریداری داخلی سهام در این چند ساله نامیده ان. مایکل دل و شرکای سرمایه گذارش در سیلور لیک توافقنامه ای رو در فوریه به امضاء هیئت مدیرۀ رسونده ان تا به شکل این سند همکاری، دست به خریداری کلیه سهام شرکت به ارزش ۲۴.۴ میلیارد دلار بزنن؛ شرکتی که در سال ۱۹۸۴ بوسیله مایکل دل پایه گذاری شده. این در حالیه که خیلی از سهامداران برجسته ساز مخالف کوک کرده ان و فکر می کنند که اینجور اقدامی به کاهش ارزش سهام دل می انجامد.

۷- استیو بالمر (steve ballmer)

ارزش خالص دارایی ۱۵.۲ میلیارد دلار

استیو بالمر مدیر عامل و رئیس هیئت مدیرۀ مایکروسافت ۳۳ سالیه که در این شرکت مشغول به کاره و در این مدت به فروش اجناس جدید پرداخته و در عین حال با رقبای سرسختی مثل گوگل و اپل در بخش های جورواجور سرشاخ شده. کاهش شدید فروش رایانه های شخصی هم مزید بر دلیل شده تا اون اهداف انتقادها شه. بالمر هم حالا ۱۳ سالیه که مدیرعامل مایکروسافته و در پنج سال گذشته ارزش سهام مایکروسافت ۱.۳۲ درصد سقوط پیدا کرده؛ به دلیل همین سکان داری درازمدته که بالمر هدف انتقادات گسترده ای قرار گرفته.

۸- پل آلن (paul allen)

ارزش خالص دارایی ۱۵ میلیارد دلار

پل آلن یکی دیگه از بنیان گذاران شرکت مایکروسافت و چهره ای بشردوسته که در بخش هایی مثل خرید و فروش املاک، فناوری و انرژی سود سرشاری رو نصیب خود کرده. در اواخر سال گذشته ی میلادی شرکت معاملات املاک Vulcan که اون صاحب اون هستش تونست ۱۲ ساختمون رو به آمازون بفروشه و از اونجا که ساختمون های مورد معامله ارزشی بالغ بر ۱.۱۵ میلیارد دلار داشته، به عنوان بزرگ ترین معامله ی خرید و فروش املاک امریکا لقب گرفت. پل آلن بخشی از سهام مایکروسافت رو فروخته و در دیگر بخش های سودآوری چون بازار رسانه ها، انرژی و فناوری سرمایه گذاری کرده.

۹- مارک زاکربرگ (mark zuckerberg)

ارزش خالص دارایی ۱۳.۳ میلیارد دلار

مارک زاکربرگ که تنها ۲۸ سال سن داره یکی از تک و توک مدیرعامل های جوون دنیای فناوری با دارائی چند میلیارد دلاریه. پس از اینکه سهام این شرکت در سال گذشته میلادی در بازار سرمایه عرضه شد، درآمدهای این جوون جاه طلب همیشه با بالا و پایین رفتن ارزش سهام همراه بود. سهام فیس بوک در اوت گذشته به پایین تر از ۲۰ دلار به ازای هر سهم سقوط آزاد کرد و در فوریه با ارائه موفقیت آمیز راهکارهای کسب درآمد تبلیغات در بخش ی گوشی موبایل سهام اون ها با رشد ۳۰ درصد همراه شد.

۱۰- بزرگ پرمجی

ارزش خالص دارایی ۱۱.۲ میلیارد دلار

بزرگ پرمجی دست و دلبازترین فرد آسیایی فعال در بخش ی فناوریه، ایشون در فوریه ی گذشته بیشتر از ۲.۳ میلیارد دلار از ارزش سهام خود رو واسه پشتیبانی از بنیاد عام المنفعه و آموزشی اش هزینه کرده. پرمجی در ژوئن گذشته جلسه ای با بیل گیتس و راتان تاتا در شهر بنگلور هند برگزار کرده و پیش تر در سال ۲۰۱۰ بیشتر از ۲ میلیارد دلار رو در مورد های بشر دوستانه صرف کرده. جالبه بدونین اون چهارمین فرد بشر دوست پولدار در دنیاس.

جی اس ام آریا مطالب باحال روز