ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۶

مجله فوربز فهرست پولدار ترین افراد جهان رو منتشر کرد. در این فهرست اسامی ۱۸۱۰ میلیاردر آورده شده که در مقایسه با سال گذشته تعداد اونا ۱۶ نفر کمتره.

جمع کل دارایی این افراد ۶.۴۸ تریلیون دلار برآورد شده. براساس این فهرست، ۵۴۰ میلیاردر در آمریکا هست.

بیل گیتس

“بیل گیتس،” مدیر اسبق و مؤسس شرکت مایکروسافت واسه سومین سال متوالی رتبه اول فهرست رو از اون خود کرد. ثروت ایشون ۷۵ میلیارد دلار برآورد شده که در مقایسه با سال گذشته ۴.۲ میلیارد دلار کمتره.

“آمانسیو اورتگا،” مؤسس شرکت ایندیتکس و مالک فروشگاه های زارا با ۶۷ میلیارد دلار ثروت دومین فرد پولدار جهان و ثروتمندترین فرد در اسپانیا معرفی شده.

آمانسیو اورتگا

“وارن بافت،” مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت “برکشایر هاتاوی” با ثروت ۶۰ میلیارد دلار در رتبه سوم جدول قرار داره. “کارلوس اسلیم،” مالک شرکتای “آمریکا موویل” و “تلمکس” با ۵۰ میلیارد ثروت در رتبه چهارم قرار گرفت.

وارن بافت

کارلوس اسلیم

جف بزوس

“جف بزوس،” مدیر عامل و مؤسس آمازون و “مارک زاکربرگ،” مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک واسه اولین بار در فهرست ۱۰ میلیاردر برتر جهان قرار گرفتن. جف بزوس با ۴۵.۲ میلیارد دلار ثروت در رتبه پنجم جدول قرار گرفت. زاکربرگ با کسب رتبه ۶ جدول، در سال جاری حدود ۱۱ میلیارد دلار دارایی کسب کرده. ایشون در میان دیگه میلیاردرها، بهترین سال رو سپری کرده. از بین ۱۰ پولدار برتر جهان، زاکربرگ با ۳۱ سال، جوانترین فرد حساب می شه.

مارک زاکربرگ

دونالد ترامپ

“دونالد ترامپ،” نامزد جمهوریخواه پیشرو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا با دارایی ۴.۵ میلیارد دلار هم در این فهرست قرار داره. ایشون در سال جاری رتبه صد و سیزدهم رو در میان میلیاردرهای آمریکا از اون خود کرد؛ اما در سال گذشته در رتبه چهارصد و پنجم قرار داشت.

الکساندرا اندرسون ۱۹ ساله پس از به ارث بردن ۱.۲ میلیارد ثروت از پدر خود، در فهرست جوانترین میلیاردرهای این فهرست قرار گرفت.

در فهرست ثروتمندهای فوربز، ۱۹۰ زن هست که در مقایسه با سال گذشته تعداد اونا ۷ نفر کمتره. آمریکا با ۶۵ زن پولدار، بیشترین زنهای میلیاردر رو در فهرست خود جای داده.

خاورمیانه ۷۲ نفر از میلیاردرهای جهان رو در خود جای داده. ثروت این افراد ۱۷۴.۸ میلیارد دلار برآورد شده؛ اما به دنبال کاهش قیمت نفت ۷۰ درصد از میلیاردرهای خاورمیانه سرمایه های خود رو از دست دادن. ۱۸ نفر از میلیاردرها در سال جاری از این فهرست حذف و به جای اون ۵ میلیاردر جدید به فهرست اضافه شد.

ولید بن طلال

ثروتمندترین فرد خاورمیانه “ولید بن طلال،” سرمایه دار و مدیر ارشد اجرایی سعودی حساب می شه. ایشون نوه عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار عربستان سعودیه. این درحالیست که ولید بن طلال در سال جاری بیشتر از همه میلیاردرهای منطقه دارایی خود رو از دست داد.

دومین فرد پولدار خاورمیانه “ایال اوفر،” سرمایه دار صهیونیست و صاحب املاک و مستغلات با ثروت ۸.۴ میلیارد دلاره.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

باشگاه خبرنگاران