ثبت رکورد بزرگترین سازه ماکارونی جهان در ایران

بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان بوسیله دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ساخته شد.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، این سازه با ۲۴ متر طول، پنج متر ارتفاع و عرض سه تا ۵.۵ متر ساخته شد.

مصطفی نصیری اوانکی، دانشجوی رشته معماری مقطع کارشناسی و سرپرست گروه معماران جوون دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مورد چگونگی ساخت این سازه گفت: طراحی این سازه از تیر ماه تا اواخر شهریور سال ۹۰ به طول رسید و ارائه طرح از مهر تا آبان زمان برد و از دوم آبان تا یازدهم اسفند سال ۹۰ ساخت اون به طول رسید.

سرپرست گروه بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان اضافه کرد: واسه ساخت این پروژه بیشتر از ۳۳ هزار متر ماکارونی (۳۳ کیلومتر) به کار رفته که این اندازه ۱۸ کیلومتر بیشتر از رکورد جهانی گینسه. واسه اتصال این سازه ماکارونی از ۷۵۸ عدد چسب استفاده شده.

ایشون اضافه کرد: وزن کل این سازه ۱۰۳ کیلوگرم بوده و ۷۵ کیلو بار سقف رو تحمل کرده.

بزرگترین سازه ماکارونی جهان

سازه ماکارونی

 

نصیری اوانکی در مورد چگونگی ثبت جهانی این سازه در کتاب رکوردهای گینس گفت: حالا خوبیش اینه وقتی در سازه های این چنینی در جهان شروع به تحقیق کردیم فهمیدیم اینجور سازه ای تا الان در دنیا ساخته نشده؛ به خاطر همین عزممونو جزم کردیم از ظریف ترین عنصری مثل ماکارونی، سخت ترین و استوارترین سازه رو بسازیم. بعد از ساخت این سازه در مکاتباتی با سازمان جهانی گینس ثبت این سازه رو به عنوان بزرگ ترین سازه ماکارونی رو درخواست کردیم که مسوولان این سازمان در جواب ما عنوان کردن که اصلاً سرفصل و موضوعی در مورد بزرگ ترین سازه ماکارونی در این کتاب وجود نداره و گروه معماران جوون دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اولین گروهی بودن که مسوولان سازمان جهانی گینس رو راضی کردن تا سرفصلی واسه این موضوع تعریف کنن.

نصیری اوانکی ادامه داد: در مکاتبات بعدی قرار شد تا سازمان جهانی گینس کارشناسان خود رو واسه بازدید و تایید این سازه به ایران بفرستن اما با هماهنگی انجام شده از طرف مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و سازمان جهانی رکوردهای دنیا (گینس) قرار شد تا خود اعضای گروه به عنوان نماینده سازمان گینس با ارسال تموم اسناد و مدارک موجود مثل عکس، فیلم و تاییدیه اسمای سازمانای مورد نظر گینس مثل تاییدیه اسمای استادانی که در این رشته صاحب نظرند، روند ثبت جهانی این سازه در کتاب گینس طی کنن.

سرپرست گروه بزرگ ترین سازه مارکارونی جهان اضافه کرد: مسوولان سازمان جهانی گینس در مکاتباتی که با دانشگاه آزاد اسلامی قزوین داشتن از این دانشگاه به دلیل این که سرفصلی جدیدی رو به کتاب گینس اضافه کردن تقدیر و تشکر خاص ای و اعلام کردن تا ماه سپتامبر مراحل ثبت جهانی سازه در کتاب رکوردهای گینس تموم میشه و گواهی نامه این رکورد به مسوولان ایرونی اعلام وارسال می شه.

 

بزرگترین سازه ماکارونی جهان

 

نصیری اوانکی به کاربرده های اینجور سازه هایی در پروژه های عمرانی اشاره کرد و گفت: با طراحی و سـاخت اینجور سازه ای می تونیم پیش زمینه ای از سازه های فلز آلومینیوم رو در پروژه های عمرانی بسازیم. اگه اندازه این سازه رو با فلز آلومینیوم ۲۰ برابر کنیم از نظر وزن بسیار سبک و بسیارمقاوم و قابل انعطاف می شه و میشه از این فلز که از نظر ساختار شباهت بسیاری به ماکارونی داره، استفاده کرد.

ایشون در آخر از حمایتای خاص دکتر موسی خانی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین از ساخت این سازه تقدیر کرد و گفت: ریاست دانشگاه در بازدیدای مسوولان عالی رتبه کشور از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بازدید از سازه ما رو در دستور کار قرار داد که این بازدیدها واسه اعضای تیم ما باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه می شد. جا داره از دکتر مانی شریفی، مدیرکل مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، مهندس غیاثوند، مهندس گمرکچی از کارکنان مرکز رشد واحدای فن آور دانشگاه تقدیر و تشکر کنم.

باید اینم بگیم که، خیلی از مسوولان در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین از ساخت بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان در این دانشگاه بیان حیرت زدگی کردن.

ایسنا