تکنولوژی‌های جدید خودرو را بیشتر بشناسیم.

تکنولوژی‌های جدید خودرو را بیشتر بشناسیم.

تکنولوژی‌های جدید خودرو را بیشتر بشناسیم.

ماشین‌هایی با این تکنولوژی‌های جدید که می‌توانند زندگی تان را نجات دهند.

با بخش تکنولوژی مجله اینترنتی بیست ستون همراه شوید

اگر چه سال‌ها طول می‌کشد تا ماشین‌هایی که قابلیت رانندگی خودکار دارند، تولید شوند، ولی در حال حاضر بعضی از ویژگی‌های آن‌ها که می‌تواند شما را از هر تصادفی در امان نگه دارد، در ماشین‌های امروزی وجود دارند. ماشین‌هایی که مجهز به سیستم “اجتناب از تصادف ” هستند، قابلیت این را دارند که ماشین‌های دیگر و عابرین پیاده را حتی قبل از اینکه در دیدرس شما قرار بگیرند، ببینند و با ترمز خودکار از تصادف جلوگیری کنند. همچنین از انحراف شما به سمتی که ماشین‌های روبرویی می‌آیند، جلوگیری می‌کنند. بعضی از امکانات، مثل سیستم اخطار تصادف از جلو، چند سالی است که در ماشین‌های لوکس وجود دارد؛ اما فقط برای ماشین‌هایی که در یک خط پشت سر هم حرکت می‌کنند، کاربرد دارد؛ و برخی امکانات دیگر، مانند سیستم کمکی هدایت فرمان، در حال آماده‌سازی هستند.

خاصیت بالقوه نجات جان انسان‌ها، سیستم جلوگیری از تصادف را از نظر ایمنی، ارزشمند کرده است. به طوری که از سال 2015 تمامی ماشین‌ها، باید در آزمایشات تصادف مورد بررسی قرار بگیرند و همه آن‌ها باید مجهز به سیستم ترمز خودکار برای جلوگیری از برخورد با ماشین جلویی باشند؛ و این سیستم ترمز خودکار هم طی مراحلی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

سازمان مدیریت امنیت ترافیک جاده‌ای ایالات متحده، تصمیم دارد که برخی از این سیستم‌ها را اجباری کند.

هزینه، مانع بزرگی برای جامه عمل پوشاندن به این امر است. بیشتر این امکانات در ماشین‌های امروزی، به عنوان یک پکیج اضافی در نظر گرفته می‌شوند و هزینه‌شان جداست؛ اما اگر می‌توانید از پس هزینه‌اش بر بیایید ارزشش را دارد. سیستم اجتناب از تصادف شامل مجموعه‌ای از سنسورها، دوربین‌ها، رادارهایی با رنج کوتاه و بلند و لیزر است؛ و همچنین کامپیوترهایی که همه چیز را تحت نظر دارند و در مواقع لزوم عکس‌العمل نشان می‌دهند.

این عکس‌العمل می‌تواند یک صدای بوق، یا یک چراغ چشمک‌زن روی داشبورد و یا یک علامت هشداردهنده مثل یک ویبره در صندلی یا فرمان ماشین باشد. در سیستم‌های پیشرفته امکانی تعبیه شده که اگر راننده به این علامت‌ها توجه نکند، به طور خودکار ترمز می‌کند.

در ارزیابی‌های انجام گرفته مشخص شد که شباهت زیادی بین یک سیستم هدایت پرواز خودکار برای خلبان و یک صندلی کامپیوتری راننده وجود دارد؛ و آن این است که اگر سیستم بیش از اندازه حساسیت به خرج دهد و اخطار اشتباه بدهد، ممکن است وسوسه شوید تا آن را خاموش کنید. ولی بعضی از این سیستم‌های ترمز خودکار کارایی خوبی دارند و مزایای بیشتری نسبت به معایبشان دارند.

حتی در مواقعی که تصادف رخ می‌دهد، به دلیل اینکه سیستم ترمز خودکار عمل می‌کند و یا اینکه راننده با توجه به اخطاری که کمی زودتر به او داده شده پدال ترمز را فشار می‌دهد، طبیعتا سرعت ماشین هنگام برخورد کمتر بوده و شدت خسارت کمتر خواهد بود.

این سیستم بی نقص نیست، دوربین‌ها در هوای نامساعد ممکن است دید خوبی نداشته باشند. رادارها می‌توانند در هوای بارانی و مه کار کنند ولی به اندازه دوربین‌ها دقیق نیستند و کثیفی‌های جاده می‌تواند عملکرد آن‌ها را مختل کند. در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که وجود این امکانات می‌تواند باعث کاهش احتمال وقوع تصادفات شود، ولی این باعث نمی‌شود که منکر شویم که راننده در همه حال و هر شرایطی باید هوشیار باشد.

  • آیینه عقب

آیینه عقب که با عنوان آیینه پشتیبان نیز شناخته می‌شود از سال 2018 اجباری خواهد شد. وجود آن‌ها احتمال تصادف در قسمت پشتی ماشین را کاهش می‌دهد، به عنوان مثال از برخورد با بچه‌ای که پشت ماشین شما در حال بازی است، جلوگیری می‌کند. دوربین‌های عقب ماشین برای ماشین‌های شاسی‌بلند و پیکاپ ها الزامی است. به دلیل اینکه آن‌ها نقاط کور بیشتری در قسمت انتهایی دارند و وجود این دوربین‌ها کمک زیادی به راننده در پارک کردن، می‌کند.

  • اخطار برخورد از جلو و ترمز خودکار

به آن تخفیف تصادف هم می‌گویند، این سیستم‌ها همانطور که گفته شد شامل دوربین، لیزر و رادار و یا ترکیبی از این چند مورد هستند که به راننده توسط تصویر، صدا یا محرک‌های فیزیکی در مورد یک برخورد احتمالی اخطار می‌دهند. بعضی از این سیستم‌ها حتی تدبیرهای احتمالی در صورت وقوع برخورد را در نظر می‌گیرند. اگر راننده به این اخطارها توجه نکند، سیستم‌هایی که قابلیت ترمز خودکار را دارند، خود به خود و به تناسب موقعیت یا سرعت را کم می‌کنند و یا به طور کامل ترمز می‌کنند.

  • نمایش نقاط کور و هدایت خودکار

سیستم نشان دهنده نقاط کور، از دوربین و رادار برای نمایش نقاط کور پشت و کنار شما، استفاده می‌کند؛ و اگر خودرویی در کنار و یا پشت شما باشد و یا در حال آمدن باشد، به شما هشدار می‌دهد. اگر چنین مانعی در نقاط کور توسط این دوربین‌ها مشاهده شود، در صفحه مانیتور به شما اخطار داده می‌شود و اگر شما به آن بی‌توجهی کنید سعی می‌کند که اخطار شدیدتری مثل یک چراغ چشمک‌زن و یا یک بوق بلندتر، بدهد. بعضی از سیستم‌های پیشرفته‌تر برای اینکه شما را در جای خود نگه دارند، از ترمز در یک سمت ماشین استفاده می‌کنند. به‌طورکلی این سیستم‌ها بسیار مفید و جالب هستند.

  • سنسور برخورد

بسیاری از سیستم‌ها از سنسورهای مختلف که در سپر جلو و عقب ماشین قرار گرفته‌اند، برای تشخیص وجود مانع هنگام دنده عقب رفتن استفاده می‌کنند. بعضی از سیستم‌های پیشرفته حتی می‌تواند دوچرخه‌سواران و یا عابرین پیاده را شناسایی کند و با استفاده از یک چراغ چشمک‌زن و یا یک بوق به شما هشدار دهد. این سیستم یک سیستم فوق‌العاده مفید است.

  • چراغ‌های قابل تطبیق

این چراغ‌ها وقتی که ماشین به سمت دیگری می‌چرخد، آن‌ها هم می‌چرخند؛ که این کار در مسیرهای پر پیچ و خم به روشن شدن جاده کمک می‌کند. در تحقیقی که در سال 2014 صورت گرفت، مشخص شد که چراغ‌های تطبیقی، عملکرد راننده را به اندازه یک سوم ثانیه سریع‌تر می‌کند؛ و این باعث می‌شود که با یک ماشین پارک شده در یک خیابان تاریک برخورد نکنید.

توانایی روشن کردن مسیر توسط این چراغ‌ها بسیار مفید است، ولی بعضی‌ها معتقدند که چرخش چراغ‌ها می‌تواند باعث حواس پرتی شود. مخصوصا وقتی حرکت چراغ کاملا با حرکت فرمان و چرخ‌ها هماهنگ نباشد.

  • اخطار خارج از خط شدن و کمک هدایت فرمان

این سیستم از دوربین و نرم افزار، برای تحت نظر داشتن خطوط خیابان استفاده می‌کند. اگر شما روی خط قرار بگیرید، به شما یک علامت هشدار مثل بوق و یا یک محرک فیزیکی مثل ویبره در فرمان و یا صندلی می‌دهد. سیستم‌های پیشرفته‌تر، در اینگونه موارد یا سرعت را کم می‌کنند و یا با استفاده از هدایت فرمان، ماشین را به داخل خطوط هدایت می‌کنند. این سیستم در بزرگراه‌ها می‌تواند مفید باشد ولی در خیابان‌های باریک داخل شهر، بیش از اندازه به شما هشدار می‌دهند. همچنین سیستم‌هایی که با هدایت فرمان شما را داخل خطوط هدایت می‌کنند، بهتر از آن‌هایی هستند که ترمز می‌کنند.

  • تشخیص عابر پیاده و ترمز

اولین بار توسط شرکت ولوو ارائه شد و حالا توسط کمپانی‌های دیگر هم ارائه شده است. این سیستم ورود به عابر پیاده را به داخل محدوده حرکتی خودرو، شناسایی می‌کند. بعضی از سیستم‌ها به طور خودکار ترمز می‌کنند، یا نیش ترمز و یا در صورت لزوم ایست کامل. سیستم‌های پیشرفته‌تر حتی می‌توانند دوچرخه‌سواران را شناسایی کنند. این سیستم، مخصوصا اگر شما در نواحی شلوغ رانندگی می‌کنید، می‌تواند خیلی مفید باشد.

  • هشدار خواب آلودگی

تکنولوژی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند تشخیص دهند که راننده خواب آلود است و یا هوشیار. می‌تواند به شما هشدار دهد. این هشدار می‌تواند شامل یک بوق، یک نیش ترمز، یک تکان در کمربند ایمنی و یا یک علامت چشمک‌زن قهوه در صفحه نمایشگر باشد. بیشتر آن‌هایی که از این سیستم استفاده کرده‌اند می‌گویند که تا به حال به آن‌ها هشدار غلط داده نشده و هیچ مشکلی را مشاهده نکرده‌اند.

علاوه بر تشخیص خواب آلودگی، این سیستم همچنین می‌تواند مارپیچ حرکت کردن شما را در بین خطوط هم تشخیص دهد. بعضی از این سیستم‌ها به راننده هشدار می‌دهند که به ایمیل و یا پیام کوتاهشان نگاه نکنند.

منبع: www.bistsotoon.com

 

Share