تکمیل برج ۲۰۴ متری در ۱۹ روز!

به گزارش فرادید، در حومه شهر چانگشا در جنوب چین برجی بلند ساخته شده که ارتفاع اون در مقایسه به آسمون خراشای این روزای چین تقریبا متوسطه. ارتفاع این برج ۲۰۴ متری به یه سوم ارتفاع بلندترین برج شانگهای هم نمی رسه. طراحی اون خیلی چنگی به دل نمی زنه و در حدی نیس که حتی در مسابقات شرکت داده شه. اما نکته مهم در ساخت این برج چیه؟ مطمئنا سرعت ساخت برج «مینی اسکای سیتی» است که نام اونو بر سر زبونا انداخته: هر روز سه طبقه از این برج ساخته شد. اون فکرش رو هم نمیشه کرد روزی تا این اندازه مشهور شه.

پشت این پروژه چه کسیه؟ ژانگ یو با سخت این برج نام خود رو در تاریخ معماری ثبت می کنه، اما واسه اون این تازه اول راه س. اون شرکت «بره گروپ» رو تاسیس کرده و در کتاب راهنمای این شرکت اومده: «بشر در صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و فناوری اطلاعات تماشاگر انقلاب بوده اما هنوز در ساختمون سازی اتفاقی اتفاق نیفتاده.»

انقلاب اون چیجوری به وقوع ملحق شد؟

ژانگ میگه که این انقلاب معنی مدولار داره. برج «مینی اسکای سیتی» از هزاران مدل از پیش ساخته شده قد علم کرد. اینجوری که مدلای از پیش ساخته شده کنار هم قرار داده شد. ژانگ عقیده داره که این مدل علاوه بر سرعت، امنیت و قیمت ارزانی هم داره. اون حالا می خواد که واژه «مینی» رو برداره و با همین روش بلندترین برج دنیا رو بسازه.

برج خلیفه دوبی با ۸۲۸ متر ارتفاع الان بلندترین برج دنیاس که ساخت اون پنج سال زمان برد. ژانگ پیشنهاد یه برج ۲۲۰ طبقه رو مطرح کرده که ساخت پی ساختمون هفت ماه و خود برج هم سه ماه زمان میبره. این برج ۱۰ متر بلندتر هستش. البته این تموم آینده نگری ژانگ نیس چون که اون می خواد تصور زندگی شهری رو هم عوض کنه. اون می خواد که شرکتش سازنده یه سوم برجای بلند دنیا باشه و میگه: «بزرگ ترین مشکلی که الآن دنیا با اون روبه روه تروریسم یا جنگ جهانی نیس، بلکه تغییرات اقلیمیه.»

مطلب دیگر :
هوش کسب و کار یا BI چیست؟

هشت سال پیش زلزله سیچوآن چین باعث کشته شدن بسیاری در چین شد و از اون روز مردم در این فکر بودن که چیجوری می تونن خونهای ایمن تر داشته باشن. ژانگ قبلا در صنعت کولرسازی تجارت می کرد و فردی پولدار بود. اون هواپیمای شخصی، اتومبیل گرون و خونهای افسانه ای داشت و به خاطر همین تونست به این پروژه هم وارد شه.

اون به آلمان، ژاپن و آمریکا رفت تا با مهندسان متخصص سازه های فولادی مشاوره کنه. سازه های فولادی محکم و انعطاف پذیر هستن. پس زمان وقوع زلزله بهتر عمل می کنن. اما مشکل هزینه تموم شده بود، چون فولاد واسه خونهای معمولی گران تموم می شه. شرکت اون از سال ۲۰۱۰ کار خود رو شروع کرد و چندین خونه رو هم تا الان ساخته. اونا موفق شدن یه ساختمون شش طبقه رو تو یه روز، یه هتل ۱۵ طبقه رو در شش روز و یه هتل ۳۰ طبقه رو در ۱۵ روز بسازن. آخرین پروژه اونا هم برج مینی اسکای سیتی بود.

روند کار هم یکیه. اسکلتای از پیش ساخته شده شرکت خود یعنی «بره گروپ» رو در محل ساختمون آورده و اونو علم می کنه. همه این اسکلتا شماره سریال دارن و در اندازه و فرمای جور واجور ساخته می شن. در بعضی مدلا حتی لوله کشی، سیم کشی و مجرای عبور هوا هم نصب شده. اونا واسه همه ساختمونا از هتل و مهدکودک گرفته تا موزه مدلای از پیش ساخته شده دارن. سفارش دهنده حتی می تونه پوشش گیاهی روی بام، مزرعه داخل ساختمانی و محل نشستن بالگرد رو هم سفارش دهد. شرکت بره گروپ واسه اینکه نشون بده اسکلتای از پیش ساخته اش خیلی مقاوم هستن، ویدئویی رو منتشر کرده که در اون مدلا در برابر یه زلزله ۹ ریشتری هم مقاومه.

مطلب دیگر :
جاذبه گردشگری انگلیس: لوکیشن های فیلم هری پاتر

تکمیل برج 204 متری در 19 روز!

البته این مدلای از پیش ساخته شده مخالفانی رو در چین داشته. ژانگ ژون استاد دانشگاه تسینگوا پکنه و میگه که نفوذ آب با گذشت زمان در این مدلا پاشنه آشیل اون هستش و آینده ساختمون سازی بازم در اختیار سازه های بتونیه. علاوه بر اون، سازه های آماده واسه ساختمونای کمتر از ۳۰ طبقه گران تموم می شه. البته اونم تایید کرد که این ساختمونا به طور کامل ایمن هستن.