تکلیف سیم کارت های دانش چه شد ؟

سیم کارت

وحید صدوقی مدیر عامل شرکت همراه اول در این مورد گفت: سیم کارت علم براساس طرحی بود با مدیر کل وزارت آموزش و پرورش و مشاور وزیر فرهنگی هماهنگی انجام و قرار داد امضا شد، همراه اول طبق اون طرح،  عنوان حامی طرح باشه که این طرح امکانات خوبی رو واسه دانش آموزان جفت و جور می کنه.


هر چند کلا مسئله این نیس که آموزش و پرورش واسه سیم کارتای علم قراردادی امضا کرده یا نکرده بلکه مسئله اینه که بهمراه داشتن گوشی موبایل واسه دانش آموزان چیزی لازم یا زیان باره اما والدین دانش آموزان دراین خصوص گفتن: ضرورت و احتیاجی وجود نداره و این گوشی موبایل وسیله ای اضافی واسه بچه هاست.
اما آموزش و پرورش مصم تر از اون هستش که اجازه بده سیم کارتی به دست دانش آموزان برسه.
وزیر آموزش و پرورش هم دراین مورد با خیال راحت گفت: من به عنوان وزیر آموزش و پرورش با این موضوع مخالف هستم و به تموم مدیران کل ابلاغ کردم هیچکی اجازه پخش این سیم کارتا رو در مدرسه نداره و این رو ضد مسائل تربیتی و راه حلای واسه ورود دانش آموزان به مسائل دیگه می دونم و از نظر من به طور کامل مردوده.
محمد بنیادی مدیر کل قرآن ، نماز وزارت آموزش و پرورش در مورد پخش این سیم کارتا گفت: شرکتی به نام سروش ایمان۲ و عقبه یکی ازچهرهای مطرح کشور، تضمین کردن و سی دی قرآنی رو دنبال و از دید محتوا اصلاح کردیم و بعد به درجه ای رسیدیم که این واسه دانش آموزان خوبه.
قرار بود این سی دی فقط عنوان قرآن کریم داشته باشه و هیشکی دیگه پای این نباشه.
: ماده یک این تفاهم نامه سروش ایمان ۲ اینطوریه: اهدا ۱۲ میلیون نرم افزار سروش ایمان ۲ مجانی در بین دانش آموزان سراسر کشور.
ایشون اضافه کرد: قرار شد طرف قرار داد هر گونه منبع و محتوای این سی دی رو نظارت و کنترل کنه اگه تایید انجام شد ارسال کنن که هیچ تاییدیه ما در مورد سیم کارت در این تفاهم نامه حتی همراه اول وجود نداره و طرف قرار داد با شرکت سروش ایمان۲ بوده که اینا اصرار این کار داشتن و ماهم علاقمند شدیم.
ایشون خاطر نشون کرد: کار خوبی بود که این کار صورت بگیره و ما با در نظر گرفتن اینکه این کار هم جهت با گسترش فرهنگ قرآنیه قبول به فرستادن این سی دی کردیم بعد از طرف شرکت سروش ایمان موضوع اسپانسر مطرح شد که ما قبول کردیم اسپانسر از طرف این شرکت جذب شه چون خود ما سرانه علم آموزی رو در قسمتای دیگه به کار می گیریم.
بنیادی اعلام کرد: جز دو برگ این تفاهم نامه برگه دیگری واسه امضا وجود نداره حال بازه وقتی واسه این سی دیا سه ماه و تا آخر دی ماه بوده که جفت و جور و پخش بردوش این شرکت بود که هیچ تفاهم نامه مالی منعقد شد.
ایشون با اشاره به اصل این مسئله گفت: اصل این داستان مثال عسلیه که بسیار شیرینه و ۱۲ میلیون سی دی رایگان با محتوای بسیار خوب جای خوشحالی داره که عنوان کلیه سیم کارت در هیچ جای قرار داد قید نشده و وجود خارجی نداشت و به این صورت بوده که یه قطعه کاغذ روی سی دی به دانش آموز داده شده با والدین با ارائه اون به دفاتر خدماتی سیم کارت رو دریافت کنه که همچین چیزی مورد توجه ما نبوده.
ایشون خاطر نشون کرد: ما اصرار داریم که طرح سی دیا بسیار خوب بوده اما اگه بنا باشه زهری در اون باشه شاعبه ای در اون نمی بینیم ، خوشحالیم سی دیا پخش می شه.
بنیادی گفت: اگه شاعبه ای به شکل اینکه سیم کارتی تعلق بگیره و بعدا هزینه ای و سودی از اون انجام بشه مخالف هستیم و از دید قانونی اشکال داره.
محمد مهدی عطوفی معاون امور مشترکین شرکت ارتباطات سیار همراه ایران در ادامه گفت: وزارت آموزش و پرورش با شرکت سروش ایمان تفاهمی رو امضا کردن که براساس اون و یکی از مفاد اون که شامل بند سه و چهار می شه نسبت به تامین اسپانسره که به شرکت سروش ایمان این اختیار داده شده که اسپانسر رو انتخاب و اقدام کنه ضمن اینکه در تفاهم نامه قید شده که اسپانسر باید شرایطی رو داشته باشه براساس این موضوع شرکت سروش ایمان بدنبال پیدا کردن اسپانسر، درخواستی رو ارسال و بدلیل قرآنی بودن و اهمیت پیشرفت فرهنگ و مباحث قرآنی یه ارزش حساب می شه اسپانسر این طرح شد.
: نرم افزار به شکل محاوره ایه و براساس دو قسمت قرائت و حفظ قرآن تنظیم شده و در هر مرحله براساس علم دانش آموز امتیازی رو به اون میده حال این بوسیله یه رسانه انجام می شه که می تونه یه رایانه یه کیف و یه سیستم باشه .
ایشون گفت: نمره حاصل می تونه واسه مشخص شدن پیشرفت به صورتی خاص واسه کنترل کردن ارسال شه و ما به عنوان همراه اول فقط یه وسیله ارتباطی اهدا کردیم و اگه به بروشور دقت شه اجباری واسه داشتن سیم کارت نیس و می تونه از اینترنت منتقل شه .
عطوفی گفت: اول اینکه این سیستم اختیاریه و این اقدام از گوش والدین هم شدنیه و اگه خونواده ای علاقمند به شرکت دراین مسابقه بوده و نخواد که فرزندان اونا این کار رو بکنن می تونن از راه گوشی خودشون اجرا کنن.
ایشون اضافه کرد: کل این پکیچ حتی سیم کارت رایگان بود و هیچکی هزینه ای رو واسه اون متحمل نمی شه.
ایشون اضافه کرد: این بسته یه بسته پیشنهادیه و به طور کامل رایگان بوده. بنیادی گفت: چیجوری می تونیم اگه واسه یه نقاش و جابه جا شدن اون حساسیت داشته باشیم و سیم کارت بازی که سیستم اون فعاله در اختیار دانش آموزان بذاریم.
ایشون اعلام کرد: ما در بحث سیم کارت علم آموزی باید گفته شه ما مورد مجازی قرآنی داریم، ما در چرخه سیستم مدیریت این سیم کارت بسیار حساسیت داریم و یه سال روی این سی دی کار شده.
ایشون در مورد قانونی نبودن این سیم کارتا واسه دانش آموزان هم گفت: اگه دانش آموزان از تلفن در مدرسه استفاده کردن باید روند رو واسه جهت دادن اونا به طرف منع آوردن گوشی موبایل هدایت کنیم ما موضوع سیم کارت رو قبول نمی کنیم و از جنبه خیر خواهانه اون اس
تقبال می کنیم.
عطوفی گفت: امتیازات این طرح بر مشکلات اون می چربد، هر مرحله از این کار که انجام شده با تایید بود و مدارک اون هست و با دستور مقامات آموزش و پرورش و تایید اونا پخش انجام گرفته و ما به عنوان اسپانسر که با تایید در این کار پیش رفتیم.
ایشون اعلام کرد: تموم مراحل انجام شده با امضای مسولان بوده در حالی که بنیادی بر این مسئله اذان داره که هیچ اسمی از همراه اول در تفاهم نامه برده نشده..
عطوفی گفت: شرکت همراه اول با قصد خیر وارد عمل شده و حتی یه ریال سود مالی رو در نظر نگرفته ایم.
اقطار مدیر کل مرکز پیشگیری از آسیبای اجتماعی با رابطه تلفنی برقرار شده درخصوص مشکلات به کار گیری گوشی موبایل گفت: اولین بحثی که هست تنها سیم کارت نیس که دارای هزینه س و به کار گیری اون صرف هزینه رو بدنبلا داره که این ناخاسته وارد هزینه های خونواده می شه.
ایشون به سلامت و تاثیر گوشی موبایل در اون گفت: به کار گیری گوشی موبایل واسه افراد در سنین پایین عوارضی چون کودکان زیر ۱۲ سال کار شده استخون اونا کامل نشده و جمجمه نازک اونا می تونه تحت تاثیر تشعشات مشکلاتی از جمله تومورها مغزی رو بدنبال داشته باشه.
ایشون اعلام کرد: اثرات استفاده طولانی از موبایل می تونه آسیبای شدیدی به گوش وارد کنه از طرف دیگه خود ورود موبایل به مدرسه هم باعث بوجود اومدن بعضی مسائل می شه.
ورود این سیستم به مدرسه سیستم آموزش در مدرسه رو به هم می زنه.
ایشون گفت: درسته که موبایل تاثیر خوبی داره اما مشکلات منفی هم مخصوصا در کودکان و نوجوانان میگذاره گوشه گیری کودکا ، بلوتوثا، پیامکا وسرویسای گیم می تونن مشکلاتی رو واسه دانش آموز بوجود آورد از جمله اون میشه رسیدن، روابط حروم رو میشه نام برد و در آینده مملکت مشکلات بسیار زیادی ای داشته باشیم.
ایشون خاطر نشون کرد:  ثابت شده به کار گیری گوشی موبایل در کودکان می تونه باعث گوشه گیری ، چاقی، افسردگی و حتی پوکی استخون رو به همراه داشته باشه و گیم هم می تونن اثر آینده چون خشونت و کاهش هوش رو هم بدنبال داره.
عطوفی درپایان گفت: این موضوع دست کم به عنوان تکنولوژی بد نیس و البته باید دقت داشت تا تکنولوژی موافق نیستن بد نیس و این طرح سی دی قرآنی بود و تموم کارشناسان از شکاف دیجیتالی بحث می کنن و نسل جدید علاقمند به به کار گیری اوناس و ما فقط به عنوان تامین کننده عمل کردیم تایید کننده نبودیم و براساس طرح تایید شده دارای این بحث شدیم تموم دوستان آموزش و پرورش موضوعی رو می دونستن به چه دلیل قبلا اعتراض نکردن؟
بنیادی خاطر نشون کرد: سند سازی شد پس ابلاغ باید صورت بگیره و با استناد دو برگ تفاهم نامه جوابگو هستیم، اما دیدگاه آموزش و پرورش الان به دلیل زیادی معلمان و ساختن مدرسه هوشمند بوده.

باشگاه خبرنگاران