توپ‌های آدیداس یورو ۲۰۱۶ چه ویژگی‌هایی دارند؟

طبق موازین فدراسیون جهانی فوتبال، توپ های مسابقات به طورکلی نباید بیشتر از ۱۰ درصد وزن خود آب جذب کنن. نسل جدید توپ های فوتبال، به دلیل پوسته ی عایق که روی لایه ی خارجی اون کشیده می شه، “ضد آب” هستن.

آدیداس، تولیدکننده توپ بازی های فوتبال جام ملت های اروپا، نه فقط نام جدیدی بر این “کره ی پلاستیکی” گذاشته، بلکه خیلی از ویژگی های اون رو هم با به کار گیری فن بیاری های تکنیکی پیشرفته از ان رو به اون رو ساخته.

به گزارش آلامتو به نقل از دویچه وله، پانزدهمین دوره ی مسابقات فوتبال جام ملت های اروپا که هر چهار سال یه بار برگزار می شه، از روز ۱۰ ژوئن در فرانسه شروع می شه. یکی از ویژگی های این بازی ها اینه که واسه اولین بار ۲۴ تیم در اون شرکت می کنن. البته این تنها ویژگی مسابقات امسال نیس: شکل و نوع ساخت توپی که در هر بازی فوتبالیست ها می کوشند با اون گل بزنن هم تغییر کرده.

لاستیک چرخ، ماده ی اصلی توپ

این توپ که آدیداس تولیدکننده اون هستش، “Beau Jeu ـ بازی قشنگتر” اسمشه و از پلاستیک خاصی ساخته شده که استواری و توانایی ارتجاعی توپ رو تامین می کنه. این ماده ی مصنوعی، در جفت و جور ی لاستیک چرخ های دوچرخه هم بکار می رود.

به گفته ی رولاند روملر، یکی از مهندسانی که در ساخت Beau Jeu شرکت داشته، لایه ی خارجی توپ از ماده ی نرمی ساخته شده که خاصیت صداگیری داره و «در نتیجه به فوتبالیست ها وقت شوت کردن احساس خوبی دست می دهد»

گذشته از اون به جای ۱۲ تیکه ی ۵ زاویه ای و ۲۰ تیکه ی ۶ زاویه ای (ذوذنقه شکل) که معمولا تیکه های لایه ی خارجی توپ با اون ها دوخته می شه، این بار فقط از ۶ شکل هندسی به طور کامل یه سان و برابر استفاده شده، تا علاوه بر دووم، توازن و قرینگی هم در سطح توپ رعایت شده باشه.

توپ ضد آب

رولاند روملر می گوید که این اشکال به روش ی توپ دوخته نمی شن، بلکه با روش خاصی به نام Thermal Bonding با فشار هوای داغ روی لایه ی خارجی اون چسبونده می شه. با این روش، احتمال این که توپ تغییر شکل دهد، وجود نداره و هنگام بارش باران هم، آب در درزهای اون نفوذ نمی کنه. یکی از دلایلی که توپ فوتبال رو نه از چرم، بلکه از مواد مصنوعی می سازند جلوگیری از نفوذ آب در لایه ی خارجی اون هستش. معمولا چرم آب رو جذب می کنه و وزنش سنگین تر می شه. از این رو احتمال این که در اثر ضربه با سر به مغز آسیب برسه، هست.

طبق موازین فدراسیون جهانی فوتبال، توپ های مسابقات به طورکلی نباید بیشتر از ۱۰ درصد وزن خود آب جذب کنن. نسل جدید توپ های فوتبال، به دلیل پوسته ی عایق که روی لایه ی خارجی اون کشیده می شه، “ضد آب” هستن.

رولاند روملر هم اینجور می گوید که تنظیم فشار هوا در توپ فوتبال، بر چگونگی ی بازی فوتبالیست ها خیلی موثره. به نظر این کارشناس ورزشی، فشار هوای توپ نباید بیشتر از ۸ دهم پاسکال باشه.

یه مدل زن مربی بعدی روسیه هستش؟

۷ دانستنی حیرت انگیز درباره ایسلند + عکس

دویچه وله یورو ۲۰۱۶